Właśnie dlatego najczęściej decydujemy się na współpracę z profesjonalną agencją Public Relations. Której jednak powierzyć dbanie o reputację? Aby dokonać słusznego wyboru, warto zadać sobie kilka podstawowych pytań.
Dlaczego potrzebna jest mi agencja PR?
Najczęstszym powodem dla którego klienci przychodzą do agencji jest nieumiejętność dotarcia do odpowiednich mediów. Dlatego powierzają komunikację z mediami osobom, które mają w tym doświadczenie i wypracowane przez lata kontakty. Czy rzeczywiście obecność w mediach to dobry powód dla rozpoczęcia działań?
Zobacz również
– W dzisiejszych czasach firmy, w co najmniej równym stopniu, konkurują zarówno jakością usług i produktów jak i wizerunkowo. Marzymy o tym, by informacje dotyczące naszej firmie pojawiły się w nagłówkach, ponieważ dzięki temu możemy szerzej zaistnieć w świadomości potencjalnych klientów i konsumentów – zauważa Matylda Setlak, właścicielka agencji All 4 Comms.
Aby media zwróciły uwagę na naszą firmę, trzeba czymś przykuć ich uwagę, opowiedzieć historię, dostarczyć ważnych informacji. Często to, co z punktu widzenia firmy wydaje się interesujące, nie wzbudza podobnego entuzjazmu poza jej kręgiem. Jeżeli więc nie wiemy jak tego dokonać, zaczynamy rozglądać się za kimś, kto ma w tym doświadczenie.
Czy agencja ma na swoim koncie sukcesy?
W ciągu ostatnich kilku lat byliśmy świadkami poważnego boomu w branży PR. Na rynku działa dosłownie setki agencji – zarówno takich które prowadzą globalne działania dla międzynarodowych brandów, jaki i niewielkie podmioty, specjalizujące się w niestandardowych kampaniach. Którą wybrać? Która z nich najlepiej sprawdzi się w przypadku naszej firmy?
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Gdy wybieramy partnera biznesowego, oczekujemy konkretnych rezultatów. Wybierając firmę, której zamierzamy powierzyć dbanie o nasz wizerunek, rezultaty są szczególnie ważne. Warto więc prześledzić nie tylko portfolio agencji ale i zagłębić się w szczegóły zrealizowanych projektów – czy zdobywane publikacje rzeczywiście są publikacje wartościowe i czy mają szansę przełożyć się na większy odzew. Czy z przeprowadzonych kampanii przebija się indywidualne podejście do klienta? Czy pomysły są unikalne? W końcu, jakie nagrody agencja zdobyła za dotychczasową działalność? Zastanówmy się także, że któraś z tych realizacji w największym stopniu odzwierciedla charakter i styl naszej firmy.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Czy nasza wizja jest spójna? Czy mówimy tym samym językiem?
Kluczem do sukcesu jest powierzenie działań agencji która rozumie nasze cele i specyfikę naszego biznesu. Która mówi naszym językiem, bo dobra komunikacja to podstawa działania. Wspólny język to lepsze zrozumienie obecnych potrzeb i celów, dzięki czemu łatwiej zbudować wzajemne relacje. To zawsze pozytywnie wpływa na współpracę.
– Zrozumienie specyfiki danego środowiska i umiejętność komunikowania się z mediami istotnymi dla konkretnej branży to niezbędne narzędzia pozwalające odnieść sukces. Dlatego ważne, by agencja była w stanie zapewnić ekspertów, którzy znają środowisko konkretnego Klienta i potrafią tworzyć materiały zrozumiałe dla tego środowiska – mówi Matylda Setlak.
Jeżeli jesteśmy startupem specjalizującym się w nowych technologiach, chcemy współpracować z kimś, kto ma doświadczenie w pracy z firmami takimi jak my, rozumie nasz ekosystem, sposób uruchamiania pracy, zna zarówno techniczny język, jak i żargon którym się posługujemy. Chcemy potwierdzenia na to, że osoby dbające o nasz wizerunek mają wypracowane kontakty z mediami, które obejmują tematyką istotne z punktu widzenia naszej branży tematy. Warto więc zagłębić się nieco mocniej w portfolio agencji, po to by zobaczyć czy jej dotychczasowe doświadczenie pokrywa się z naszymi oczekiwaniami.
Jak szybko mogę spodziewać się efektów?
Przede wszystkim, należy zdać sobie sprawę z tego, że budowanie wizerunku jest procesem długofalowym. Trudno oczekiwać, że podjęcie działań natychmiast przełoży się na wymierne korzyści. Nastawmy się na to, że na efekty będziemy musieli poczekać. Pewne tematy trzeba najpierw wypracować, a zwykle potrzeba wielu prób, by przebić się do świadomości konsumentów.
Wszelkie gwarancje natychmiastowych sukcesów powinny więc dać nam do myślenia. Pamiętajmy, że za każdym zapewnieniem, które pada przed nawiązaniem współpracy, powinny stać mocne argumenty, na przykład konkretne przykłady przeprowadzonych już kampanii dla podobnych nam firm. Nie wierzmy w niczym nie poparte obietnice, zamiast tego jasno określajmy nasze oczekiwania i dokładnie omówmy wszystkie szczegóły współpracy.
Czy inni rekomendują współpracę z agencją?
Firma, która dba o reputację innych, sama musi wykazać się sukcesami w tym obszarze. Najlepszym wyznacznikiem jakości usług agencji są jej klienci. Jeżeli widzimy, że współpraca z markami jest długofalowa, słyszymy o pozytywnych rezultatach podjętych aktywności – to właśnie powinno stanowić dla nas najlepsze referencje.