W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
Regulacja jest wynikiem obserwacji, która pokazuje, że z tego typu urządzeń korzystają nie tylko osoby dorosłe, ale również poniżej 18. roku życia. Papierosy elektroniczne, również te bez nikotyny, zawierają inne substancje, które stanowią zagrożenie dla zdrowia publicznego, są silnie uzależniające, a część z nich może przynieść dotychczas niezbadane skutki. Poza kwestiami zdrowotnymi, zwrócono uwagę również na ekologię. Papierosy elektroniczne jednorazowego użytku charakteryzują się większą szkodliwością dla środowiska z uwagi na fakt, że są zbudowane z plastiku oraz zawierają baterie litowo-jonowe, które trudno poddać recyklingowi.
Zobacz również
Biorąc pod uwagę między innymi te szkodliwe czynniki, celem zmian w ustawie ma być wprowadzenie całkowitego zakazu używania papierosów elektronicznych jednorazowego użytku dla nieletnich i dorosłych.
Projekt ustawy zakłada również upoważnienie Prezesa Biura do spraw Substancji Chemicznych do zlecenia badania składu płynów do elektronicznych papierosów. W treści projektu zawarto wykaz laboratoriów, które mogą je zrealizować, ze względu na swój potencjał, a przede wszystkim niezależność od przemysłu wyrobów nikotynowych.
W sprzedaży mają pozostać wyłącznie produkty zawierające składniki, które nadają tylko zapach lub smak tytoniu. W przypadku przepisów dotyczących takich produktów jak gumy, tabletki, spray do nosa i ust oraz napoje z nikotyną, konieczne będzie doprecyzowanie zasad sprzedaży. Tego rodzaju wyroby powinny być wprowadzane do handlu wyłącznie w reżimie farmaceutycznym, poprzedzonym pozytywnym procesem oceny dokumentacji rejestracyjnej charakteryzującej ich właściwości farmakodynamiczne, farmakokinetyczne oraz potwierdzającej ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.
Jak social media zmieniają współczesną ścieżkę zakupową? [WEBINAR]
Zmiany podsumował na swoim profilu na Instagramie @konstytucjonalista.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
źródło: gov.pl, opracowanie: Agata Drynko