Konsumenci na świecie spędzą średnio 47,4* minuty dziennie na oglądaniu online video, podczas gdy jeszcze w zeszłym roku światowa średnia wynosiła 39,6 minuty. Motorem tego wzrostu są urządzenia mobilne – czas oglądania video na smartfonach i tabletach wzrośnie w tym roku o 35%, do 28,8 minut dziennie. Znacznie wolniej rośnie natomiast czas oglądania video online na urządzeniach stacjonarnych – komputerach, laptopach i smart TV – w tym roku wydłuży się tylko o 2%, do 18,6 minut dziennie.
Według danych Zenith Polacy poświęcą w tym roku na oglądanie online video średnio 40 minut dziennie. Oznacza to 14% wzrost wobec zeszłego roku. Proporcje udziału urządzeń mobilnych i stacjonarnych w konsumpcji online video różnią się od światowej średniej. Polacy spędzają więcej czasu oglądając video na urządzeniach stacjonarnych – średnio 22 minuty dziennie (wzrost o 10% w porównaniu z 2016) – niż na mobilnych (średnio 18 minut dziennie, wzrost o 20% w porównaniu z 2016).
Zobacz również
To trzecia edycja raportu Online Video Forecasts, publikowanego corocznie przez Zenith. Raport zawiera dane historyczne, prognozy konsumpcji online video i wartości wydatków reklamowych oraz komentarze dotyczące kierunków rozwoju poszczególnych rynków ujętych w raporcie, przygotowane przez lokalnych ekspertów. Tegoroczna edycja zawiera dane z 63 rynków, w tym z Polski. W raporcie Zenith definicja online video obejmuje wszystkie treści video oglądane w internecie, w tym serwisy VOD, platformy udostępniania video, jak YouTube oraz materiały video publikowane w serwisach społecznościowych, np. na Facebooku.
Ilość dostępnych materiałów video rośnie w szybkim tempie na wszystkich platformach. Jednak w ostatnich kilku latach szczególnie wyróżniają się pod tym względem serwisy społecznościowe, które oferują użytkownikom i markom narzędzia do tworzenia i udostępniania treści video, w tym prowadzania transmisji na żywo. Na wielu rynkach Facebook jest obecnie drugim co do wielkości − po YouTube − serwisem video.
W 2017 urządzenia stacjonarne na topie
2017 będzie rokiem, w którym czas oglądania video online na urządzeniach stacjonarnych osiągnie szczytową wartość − globalnie konsumenci poświęcą na tę aktywność średnio 19 minut dziennie. Czas oglądania video na smart TV nadal rośnie, jednak nie na tyle szybko, by zrekompensować spadek konsumpcji video na komputerach desktopowych i laptopach, wynikający z tego, że konsumenci coraz częściej sięgają po urządzenia mobilne. Według prognozy Zenith konsumpcja video online na urządzeniach stacjonarnych będzie stopniowo malała − spadnie o 1% w 2018 i o 2% w 2019 roku.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Jednocześnie konsumpcja video na urządzeniach mobilnych − w tym roku na poziomie średnio 29 minut dziennie − wzrośnie o 25% w 2018 i o 29% w 2019 roku, napędzana większą dostępnością i coraz lepszymi parametrami technicznymi smartfonów i tabletów oraz szybszym transferem danych. Do 2019 roku 72% konsumpcji online video będzie się odbywało na urządzeniach mobilnych. W 2016 roku było to 61%.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
23% wzrost wydatków na reklamę online video
Szybki wzrost konsumpcji treści video w internecie prowadzi do równie szybkiego wzrostu wydatków na segment reklamy video online. Według prognozy Zenith globalne wydatki na reklamę video online wzrosną w 2017 roku o 23%, osiągając wartość 27,2 mld USD. Najwyższą dynamikę wydatków na tę formę reklamy − 37% − odnotowano w 2014 roku, i od tego czasu spada ona stopniowo, w miarę jak rośnie skala segmentu video online. Według prognozy Zenith w 2018 roku możemy spodziewać się wzrostu wydatków na reklamę online video o 21%. W 2019 wydatki wzrosną o 17%, a ich wartość sięgnie 38,7 mld USD.
Do 2019 roku wydatki na reklamę online video będą stanowiły 31% sumy wydatków na reklamę typu display w internecie, wobec 28% w 2017 i 21% w 2012.
W Polsce wydatki na reklamę video online wzrosną w tym roku o 33%.
Mobilna reklama video górą w 2018 roku
Choć na świecie większość treści video oglądana jest na urządzeniach mobilnych, reklamodawcy nadal inwestują więcej w reklamę emitowaną na urządzeniach stacjonarnych. Według prognozy Zenith wydatki na reklamę video na urządzeniach stacjonarnych wyniosą w tym roku 15,2 mld USD, a na urządzeniach mobilnych – 12 mld USD. Materiały video na urządzeniach stacjonarnych są oglądane na większych ekranach i często w warunkach sprzyjających większemu skupieniu niż w przypadku korzystania z urządzeń mobilnych. W efekcie skuteczniej docierają do konsumentów z przekazem marki, wiec tego typu reklama jest droższa. Jednak już w przyszłym roku nie przeważy to wysokiej konsumpcji mobile video i suma globalnych wydatków na reklamę video na urządzeniach mobilnych wzrośnie do 18 mld USD, przewyższając o 3 mld USD wartość wydatków na reklamę video na urządzeniach stacjonarnych.
———–
*o ile nie zaznaczono, że dane pochodzą z polskiego rynku, podane wartości dotyczące konsumpcji video online pochodzą z 63 rynków, które obejmuje raport Online Video Forecasts. Wartości wydatków reklamowych podane są w skali globalnej.