Kryzys wieku młodego. Aż 54% Polaków wypala się zawodowo w pierwszych latach pracy

Aż 71% Polaków przyznaje, że lubi swoją pracę, a 56% nie jest zmęczona wykonywaniem obowiązków zawodowych. Jeśli praca zaczyna być męcząca, 79% z nas podejmuje kroki, by ją zmienić. Najmniej zadowoleni ze swojej pracy (40%) są młodzi ludzie, w wieku poniżej 23 lat.
O autorze
1 min czytania 2021-03-04

Serwis kariery InterviewMe przeprowadził badanie „Czy Polacy doświadczają kryzysu zawodowego?”, w którym zapytano 1205 respondentów o stosunek do wykonywanej przez nich pracy.

Ankieta wykazała, że kryzys zawodowy dotyczy 56% Polaków i dopada przede wszystkim młodych pracowników, w wieku poniżej 23 lat (54% odpowiedzi). Zaledwie 7% ankietowanych zauważyło u siebie objawy kryzysu zawodowego po ukończeniu czterdziestego roku życia.

– Ponad połowa ankietowanych Polaków doświadczyła już w swojej karierze kryzysu zawodowego, a mimo to ogromna większość respondentów twierdzi, że lubi swoją pracę. Młodzi ludzie mają wyraźnie problem z odnalezieniem się w życiu zawodowym, co może wynikać na przykład z różnic między ich oczekiwaniami a rzeczywistością pracy, w której funkcjonują. Jest to szczególnie wyraźne w przypadku respondentów z pokolenia Z, czyli pokolenia, które cechuje się dużą ostrożnością i dystansem do świata – zauważa Marta Rojewska, autorka badania i ekspert kariery w serwisie InterviewMe.

Oto pozostałe wyniki analizy:

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj
  • Najczęstszymi przyczynami kryzysu zawodowego respondentów były: brak szans na wyższe zarobki (35% odpowiedzi), znudzenie pracą (34% odpowiedzi) i brak możliwości rozwoju (31%).
  • Aż 42% respondentów twierdzi, że nie zazdrości innym lepiej płatnej pracy.
  • Tylko 17% badanych stwierdziło, że niemożliwe jest wykonywanie tego samego rodzaju pracy przez całe życie.
  • Blisko jedna piąta badanych (19%) znajduje więcej spełnienia w pracy niż w życiu prywatnym.

– Tkwienie w słabo płatnej i monotonnej pracy, bez perspektyw na dalszy rozwój jest demotywujące i zwiększa ryzyko doświadczenia kryzysu zawodowego. Zaskoczeniem jest jednak to, że dla ankietowanych wysokość zarobków okazała się praktycznie tak samo ważna, jak możliwość wykonywania ciekawej pracy. Zatem pieniądze to jednak nie wszystko – zauważa Wojciech Martyński, ekspert kariery w InterviewMe.

Szczegółowe wyniki badania „Czy Polacy doświadczają kryzysu zawodowego?” można znaleźć tutaj.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się