Swoimi doświadczeniami dzielą się m.in. przedstawiciele Banku Zachodniego WBK, PKN Orlen, Pernod Ricard, Peugeot Polska, Allegro, AmRest, SiNSAY, Multikino, Danone, InPost, Plus, WOŚP, Grupy Żywiec, Orange Polska, Kompanii Piwowarskiej i HBO Polska oraz agencji PR, social media i interaktywnych.
Większość marek obecna jest już na Facebooku. Wiele z nich prowadzi również działania w innych serwisach społecznościowych. Błyskawicznie popularność zdobywają Pinterest i Instagram. Cały czas nowych użytkowników w Polsce zyskują Twitter, Foursquare i LinkedIn. Zapomnieć o sobie nie dają nk.pl i Google+, a niektórzy mówią, że już lada chwila zza oceanu przywędruje do nas moda na krótkie filmy tworzone i udostępnianie przy pomocy aplikacji Vine. Przy tym wszystkim należy pamiętać, że social media to również komunikacja (dwustronna!) na blogach, forach, a także np. na YouTube, który cały czas stara się wzmocnić swój społecznościowy aspekt.
Zobacz również
Gdy patrzymy jednak na to, jak marki radzą sobie w mediach społecznościowych, to szybko okazuje się, że przykładów social media success stories w Polsce nie jest aż tak wiele. A przynajmniej nie jest ich tyle, ile można by było spodziewać się w kraju, gdzie serwis taki jak Facebook ma już sporo ponad 10 mln aktywnych użytkowników i praktycznie każda marka, zaczynając od osiedlowych pizzerii, a kończąc na wielkich międzynarodowych korporacjach posiada swój fanpage. Dużo łatwiej o piątkowe kryzysy i śmieszne/straszne wpadki niż o efektowne case studies.
A przecież można inaczej. Media społecznościowe mają w sobie niesamowity potencjał, który potrafią wykorzystać niektóre marki. Czemu jednak sytuacja wygląda tak jak wygląda? Dlaczego jedni potrafią wykorzystać w pełni wszystkie możliwości, jakie oferują im social media, a inni wydają duże pieniądze na nic nie przynoszącą (może poza „kryzysami”) śmieciową komunikację?
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
Odpowiedź wydaje się być bardzo prosta. Ci pierwsi znają social media, dobrze je rozumieją i potrafią prowadzić w nich działania. Ci drudzy nie.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Komu więc powierzyć obsługę marki w mediach społecznościowych? Postanowiliśmy poszukać odpowiedzi na to pytanie.
Pobierz raport za darmo w pliku PDF
I podziel się nim z innymi.
Kliknij tutaj:
Plik PDF, 56 stron, 11,82 MB
– Agencja, która nie testuje ze swoim klientem narzędzi takich jak Custom Audiences, reklamy na Newsfeed czy Mobile Target Block, raczej nie ma szans w długiej perspektywie przy konkurencji z agencjami z USA czy Wielkiej Brytanii (które coraz bardziej interesują się naszym rynkiem). Aplikacje konkursowe nie wystarczą, byutrzymać strategiczną współpracę z coraz bardziej świadomymi klientami – przestrzega Marcin Bruś, Facebook (Client Partner CEE).
– Jeśli chcemy „na serio” mówić o finansach i udzielać pomocy naszym klientom, to nie wyobrażam sobie bardziej efektywnego sposobu obsługi profilu jak bezpośredni – przyznaje Katarzyna Prus-Malinowska, Dyrektor ds. komunikacji interaktywnej w Banku Zachodnim WBK.
– Jeśli masz 1 000 000 fanów na swoim fanpage’u, ten 1 000 000 fanów nie znaczy absolutnie nic, jeśli konsumenci, do których kierujesz swoje komunikaty nie są nim zainteresowani ani zaangażowani w to, co do nich mówisz, nawet jeśli forsujesz swoje wiadomości za pomocą płatnych reklam na Facebooku. To jak dyskusja pomiędzy Tobą a kobietą/mężczyzną w klubie – kiedy ona/on zupełnie nie jest zainteresowana/-y, tym co mówisz – wówczas szanse ma to, że stworzysz jakąkolwiek więź z tą osobą są stosunkowo niewielkie 😉 – dodaje Dino Metaxas, Digital Marketing Manager, Pernod Ricard Poland
– Wszystkie kanały social media prowadzone są przez zespół SiNSAY. Sądzę, że media społecznościowe muszą żyć całą dobę. Pracownicy LPP najlepiej znają odpowiedzi na wszelkie pytania i świetnie czują markę, co zapewnia z jednej strony dobrą interakcję i udany wizerunek – tłumaczy Marta Ożóg-Orzegowska, Brand Manager,SiNSAY.
– Moim zdaniem powierzenie zewnętrznemu podmiotowi, jakim jest agencja, działań na froncie bezpośredniego kontaktu z klientami firmy, wymaga dużej dawki zaufania z obu stron oraz dużej odpowiedzialności i gotowości ze strony agencji. Wybraliśmy agencję, która przekonała nas kompetencjami wychodzącymi poza stricte social media – tak naprawdę, dotyczącymi całościowej komunikacji w nowych mediach. To pozwala na myślenie w kategorii „social” o wszelkich działaniach komunikacyjnych. A to z kolei oznacza pewną zmianę w planowanych działaniach PR, Customer Service itd. – radzi Łukasz Borak, Media & CrM Manager Peugeot Polska sp. z o.o.
– Przy blisko 14 milionach klientów, liczba otrzymywanych zapytań przekracza możliwości wewnętrznej obsługi tego kanału u większości marketerów, stąd potrzeba pracy z dostawcą zewnętrznym – przyznaje Hubert Radecki, Social Media Manager Plus.
– Media społecznościowe służą przede wszystkim do budowania pozytywnego wizerunku marki, głównie poprzez angażowanie konsumentów w różnorodne działania organizowane tak przez brandy, jak i np.: w ramach programów odpowiedzialności społecznej firm. Coraz częściej social media służą jednak nie tylko do budowania więzi z marką czy wiarygodności produktów, ale też mają bezpośrednio wpłynąć na zwiększenie sprzedaży – twierdzi Przemek Pohrybieniuk, Dyrektor Relacji Zewnętrznych i Zrównoważonego Rozwoju w Danone sp. z o.o., który dzieli się przykładami najciekawszych akcji w social media.
Spis treści:
- Jak dużą popularnością cieszą się w Polsce serwisy społecznościowe?
- Jak duże budżety przeznaczane są na działania w social media?
- Kto obsługuje dziś 50 największych, polskich, komercyjnych fanpage’y?
- Kto powinien obsługiwać marki w mediach społecznościowych?
- Co i dlaczego robią marki w social media? Jak mierzona jest efektywność tych działań?
- Case studies
- Social media w e-commerce – generują nie tylko ruch ale i obroty
- Facebook w Polsce – rozmowa z Marcinem Brusiem, Client Partner CEE, Facebook
- LinkedIn stawia na efektywność – rozmowa z Hanną Szenfeld, New Business Manager, BAN.pl
- NK jest w stabilnym miejscu – rozmowa z Marcinem Dobrzynieckim, Pełnomocnikiem Zarządu ds. Przychodów i Business Development, Nasza Klasa Sp. z o.o.
Raport możesz pobrać również tutaj: