Leasing należy do najpopularniejszych form finansowania firmowych inwestycji. Małe i średnie przedsiębiorstwa coraz chętniej sięgają po leasing przy zakupie środków transportu, sprzętu biurowego czy maszyn. Jaki jest powód rosnącego zainteresowania ofertami leasingowymi? To przede wszystkim rozłożona w czasie spłata wartości przedmiotu leasingu oraz korzyści podatkowe. Z punktu widzenia początkującego przedsiębiorcy jest to idealne rozwiązanie problemu ograniczonego budżetu. Samochód bardzo często stanowi obecnie podstawowe narzędzie pracy, dlatego w wielu przypadkach jest jedną z pierwszych inwestycji nowopowstałej firmy.
Zalety leasingu samochodu
Coraz częściej leasingodawcy proponują klientom atrakcyjne oferty finansowania firmowego auta, pozwalające na dostosowanie warunków kontraktu do potrzeb i możliwości przedsiębiorstwa. Dzięki temu klient decyduje nie tylko o marce i modelu samochodu, ale również o liczbie i wysokości miesięcznych rat czy sposobie zakończenia umowy – przy leasingu z wysokim wykupem. Dużym atutem leasingu jest także obniżanie kosztów podatkowych, ponieważ – w przypadku leasingu operacyjnego – cała rata leasingowa za firmowe auto może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, a tym samym obniża podstawę opodatkowania. Trzeba jednak pamiętać, że warunki leasingu samochodu dla nowej firmy mogą różnić się od pozostałych ofert. Mimo to ograniczona liczba wymaganych dokumentów i brak dodatkowych zabezpieczeń umowy stanowią atrakcyjną propozycję dla tzw. startupów.
Zobacz również
Leasing na specjalnych zasadach
Ciekawym rozwiązaniem zarówno dla nowych, jak i bardziej doświadczonych przedsiębiorstw są instrumenty finansowe oparte na preferencyjnych warunkach, oferowane w ramach programów UE. Z leasingu na specjalnych zasadach mogą skorzystać m.in. nowe firmy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa nastawione na innowacyjność.
W tym wypadku leasing samochodu może zostać objęty 50-procentową gwarancją pokrywaną ze środków programów UE. Największą szansę na uzyskanie preferencyjnego finansowania mają firmy mające osiągnięcia w dziedzinie innowacji lub inwestujące w działalność badawczo-rozwojową. Dzięki unijnemu wsparciu przedsiębiorcy mogą liczyć na korzystniejsze warunki kontraktu, w tym obniżenie wymaganego wkładu własnego lub wydłużenie okresu finansowania.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell