Zespół ponad 150 osób pracuje nad znalezieniem zrównoważonych rozwiązań dla produktów LEGO. W ciągu ostatnich trzech lat naukowcy i inżynierowie przetestowali ponad 250 rodzajów materiałów bazujących na PET i setki innych tworzyw sztucznych. W wyniku ich pracy powstał prototyp, który spełnia wymagania dotyczące jakości, bezpieczeństwa i zabawy – w tym dobrego dopasowania do innych elementów.
Wiceprezes ds. odpowiedzialności za środowisko w Grupie LEGO, Tim Brooks, powiedział, że to bardzo ekscytujący i przełomowy moment. – Największym wyzwaniem na naszej drodze do zrównoważonego rozwoju jest ponowne przyjrzenie się wykorzystywanym materiałom i unowocześnianie nowych, które są równie trwałe, mocne i wysokiej jakości jak nasze dotychczasowe klocki – i pasują do elementów LEGO wyprodukowanych w ciągu ostatnich 60 lat. Dzięki temu prototypowi jesteśmy w stanie pokazać postęp, jaki zrobiliśmy – dodał.
Zobacz również
Jakość i bezpieczeństwo
Minie trochę czasu, zanim klocki wykonane z materiału z recyklingu pojawią się w zestawach LEGO. Zespół będzie kontynuował testowanie i rozwijanie materiału PET, zanim podejmie decyzję o przejściu do fazy pilotażowej produkcji. Szacuje się, że kolejna faza testów potrwa co najmniej rok. Brooks potwierdził, że firma wie, że dzieci dbają o środowisko i chcą, aby produkty LEGO były bardziej zrównoważone. – Chociaż minie trochę czasu, zanim najmłodsi będą mogli bawić się klockami wykonanymi z przetworzonego plastiku, chcemy dać im znać, że nad tym pracujemy i zabrać je ze sobą w podróż. Eksperymenty i porażki to ważna część uczenia się i innowacji. Tak jak dzieci budują, rozbudowują i przebudowują z klocków LEGO w domu, tak my robimy to samo w naszym laboratorium – przyznał.
Prototyp jest wykonany z przetworzonego plastiku PET, pochodzącego od dostawców ze Stanów Zjednoczonych, którzy w celu zapewnienia jakości materiału stosują procesy zatwierdzone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) i Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Przeciętnie z litrowej butelki PET pozyskuje się ilość surowca wystarczającą na wyprodukowanie dziesięciu klocków LEGO 2 x 4.
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Podróż ku zrównoważonym produktom
Oczekująca na opatentowanie formuła materiału zwiększa trwałość PET, dzięki czemu jest wystarczająco wytrzymała, aby zrobić z niej klocki LEGO. Innowacyjny proces wykorzystuje specjalnie zaprojektowaną technologię, aby połączyć zrecyklingowany PET ze wzmacniającymi dodatkami. Prototypowy klocek z recyklingu jest najnowszym osiągnięciem, dzięki któremu produkty Grupy LEGO będą bardziej zrównoważone. W 2020 roku firma ogłosiła, że rozpocznie usuwanie plastiku jednorazowego użytku z zestawów. W 2018 roku rozpoczęto produkcję elementów z biopolietylenu (bio-PE), wytwarzanego z trzciny cukrowej pozyskiwanej w sposób zrównoważony. Wiele zestawów LEGO zawiera elementy wykonane z tego materiału, który idealnie nadaje się do tworzenia mniejszych, bardziej miękkich elementów, takich jak drzewa, gałęzie, liście i akcesoria do minifigurek. Bio-PE nie nadaje się obecnie do tworzenia twardszych, mocniejszych elementów, takich jak kultowe klocki LEGO.
Tim Brooks podkreślił, że Grupa LEGO jest zaangażowana w budowanie zrównoważonej przyszłości dla następnych pokoleń. – Chcemy, aby nasze produkty miały pozytywny wpływ na naszą planetę, nie tylko dzięki zabawie, którą inspirują, ale także materiałom, z których korzystamy. Przed nami jeszcze długa droga, ale jesteśmy zadowoleni z postępów, jakie czynimy – dodał.
Wysiłki Grupy LEGO na rzecz zrównoważonych innowacji materiałowych to tylko jedna z kilku różnych inicjatyw, które firma wdraża, aby wywierać pozytywny wpływ na środowisko. Grupa zainwestuje do 400 mln USD do 2022 roku, aby przyspieszyć realizację swoich ambitnych planów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Więcej informacji o tym, jak Grupa LEGO chce odbudować świat na lepsze znajduje się na stronie LEGO.pl/Sustainability.