Lidl przekonuje, że smak to nie jedyna zaleta produktów z kategorii private label – jest nią przede wszystkim stosunek ceny do jakości, i dlatego stawia na ich rozwój. Kluczem do sukcesu jest współpraca z dostawcami – sieć wspiera ich w rozwoju. W 2015 roku wartość eksportu polskich produktów marek własnych Lidla wyniosła aż 1 700 000 000 PLN.
Zobacz również
Udział marek własnych w rynku europejskim wynosi obecnie 35%, co stanowi wzrost niemal o 5 punktów procentowych w porównaniu do 2008 roku. Ta tendencja nie dziwi, jeśli połączy się ją z trendami konsumenckimi. Zgodnie z danymi GfK, dla 67% klientów w Polsce najważniejszą rzeczą w marce jest to, czy jest warta swojej ceny. Coraz głośniej mówi się także o tzw. smart shoppingu, który polega m.in. na wybieraniu artykułów wysokiej jakości z adekwatną do niej ceną. Z jakością produktu ściśle wiąże się także to, co na etykiecie – według raportu Consumer Life, niemal 41% konsumentów w Polsce weryfikuje skład artykułu zawsze lub prawie zawsze. Klienci kupują więc te produkty czy usługi, którym mogą zaufać (odpowiedź taką wskazało 58% ankietowanych Polaków), a to zaufanie budują na podstawie weryfikowanej jakości.
Cena nadal jest ważna, a konsumenci chętnie korzystają z promocji, jednak zakupu najpotrzebniejszych produktów spożywczych nie odkładają do czasu ogłoszenia wyprzedaży (wskazanie 83% respondentów). Jedynie 17% respondentów wskazało, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy zdarzyło się im zaczekać z zakupem produktów spożywczych do czasu promocji. Jednocześnie ponad połowa (53,4%) deklaruje, że w ciągu ostatniego kwartału zdarzyło im się częściej dokonywać zakupów w dyskontach. Jak wynika z powyższych danych, klienci oczekują atrakcyjnych cen na co dzień, niezależnie od promocji, dlatego Lidl stawia na produkty marek własnych, dostępne w atrakcyjnych cenach w stałym asortymencie sieci. Firma obecnie ma w portfolio ponad 100 własnych brandów, w tym ponad 1 200 różnych produktów z kategorii: spożywczej, kosmetycznej, chemii gospodarczej i tekstylnej.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Produkują je firmy większe, ale i lokalne, zagraniczne, ale przede wszystkim – polskie. Dostawcami Lidla są m.in.: Tarczyński, FoodCare, SM Mlekpol, Grupa Mlekovita a także lokalne firmy o wieloletniej tradycji, takie jak np. OSM Koło czy Średzka Spółdzielnia Mleczarska Jana. Sprzedaż polskich artykułów spożywczych stanowi ponad 70% obrotu Lidla. Ale sieć nie pozostaje dłużna – stale wspiera firmy produkujące asortyment z marek własnych i umożliwia im dalszy rozwój. Dzięki współpracy, w 2015 roku ponad 150 polskich firm wytworzyło produkty eksportowane do sklepów Lidl w 18 krajach Europy. Łączna wartość eksportu tych produktów wyniosła 1 700 000 000 PLN.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Wśród polskich dostawców, eksportujących produkty do zagranicznych sklepów sieci, jest T. Mularski Gospodarstwo Ogrodnicze. Tylko w ubiegłym roku przedsiębiorstwo wyeksportowało 550 tirów pomidorów do sklepów Lidl m.in. w Niemczech, Czechach, Rumunii i Bułgarii. Jednym z polskich produktów, które zdobyły szczególne uznanie wśród zagranicznych konsumentów, jest piwo Argus produkowane przez VAN PUR. To trzecia marka piwa na rynku węgierskim, a w 2015 r. eksport na Węgry stanowił 15% wartości eksportu Argusa. Łącznie do Lidla na Węgrzech dostarczono 170 000 hektolitrów piwa Argus.
Relację z siecią chwali też Andrzej Soroka, Dyrektor Handlowy Grupy Polmlek: „Współpracę z siecią Lidl oceniamy jako stabilną, długofalową oraz perspektywiczną (na kolejne lata). Rozbudowaliśmy linie produkcyjne, a w trakcie są kolejne duże inwestycje”.
Dostawcy, z którymi współpracuje Lidl, muszą spełniać szereg wymagających kryteriów. „Stawiamy przede wszystkim na jakość asortymentu, która podlega stałej weryfikacji – zarówno Lidla, jak i dostawców oraz naszych klientów. Konsumenci poszukują idealnego stosunku jakości do ceny – znajdą go w naszych sklepach, wybierając produkty marek własnych” – podkreśla Aleksandra Robaszkiewicz, PR Manager Lidl Polska.
Pewność wysokiej jakości oferowanych artykułów gwarantuje sieci szereg regularnych testów i badań. Co roku przeprowadza się ich ok. 5000 – w tym w zewnętrznych, akredytowanych laboratoriach, które potwierdzają najwyższe bezpieczeństwo i powtarzalną jakość produktów. Ponadto w 2016 roku Lidl poprosił GfK o realizację testu konsumenckiego, sprawdzającego smak produktów marek własnych sieci w porównaniu do flagowych produktów markowych liderów rynkowych, w 5 kategoriach. Polacy kosztowali serków Amelia, kabanosów Pikok, czekolad z orzechami Fin Carre, kawy Bellarom i soku Solevita. Większość konsumentów potwierdziła: smak produktów marek własnych Lidla jest porównywalny bądź lepszy od smaku artykułów znanych marek. Przykładowo, 55% Polaków wskazało w teście, że serek Amelia (wyróżniony w tym roku odznaczeniem Teraz Polska) smakuje tak samo lub lepiej od serka nr 1 na rynku. Podobnie było w przypadku soku Solevita, który wskazało 64% osób oraz czekoladą Fin Carre, którą wybrało 60%.
„Sprytnie i tanio kupować marki własne w Lidlu”
Budowanie świadomości na temat zalet marek własnych i przemyślanych zakupów jest jednym z celów kampanii „Sprytnie i tanio kupować marki własne w Lidlu”, której ambasadorką została Dorota Wellman. „Poprzez moje zaangażowanie w kampanię chcę przekazać ludziom, że mają wybór, ale nie między jakością i ceną, ponieważ mogą mieć te rzeczy razem i nie muszą za to słono płacić. Wiele osób o tym nie wie i dlatego tu jestem – chcę powiedzieć ludziom, że mogą mieć dwa w jednym” – podkreśla Dorota Wellman, ambasadorka kampanii Lidla.
Nowa kampania Lidla startuje we wrześniu br. – kolejne jej etapy można będzie śledzić w ogólnodostępnych mediach.