Wieczorny rytuał wspólnego czytania to przygaszone światło, wyłączony telefon i kojący głos rodzica, a przy tym dużo emocji, przygód i historii, które rozbudzają wyobraźnię. Wartościowy czas spędzony na czytaniu razem ma wiele zalet. To moment zatrzymania i poświęcenia całej uwagi dziecku, co pozwala wzmocnić więzi i zbudować bliskość między nim a rodzicem.
Czytanie rozwija empatię i wyobraźnię, uczy współpracy oraz wspiera rozwój młodego człowieka, dlatego warto uwzględnić je w planie każdego dnia. Jakie emocje wzbudza w dziecku wspólne czytanie?
Zobacz również
1. „Czuję się bezpiecznie” – regularne czytanie razem książek pomaga dziecku wyciszyć się i poczuć wewnętrzny spokój. Uwaga skupiona tylko na nim wzmacnia więzi i bliskość.
2. „Chcę więcej” – wspólne czytanie może być wstępem do rozwoju zainteresowań dziecka. Może zachęcać nie tylko do nauki liter i samodzielnego czytania w przyszłości, ale również wzbudzać ciekawość świata oraz zdobywania wiedzy na temat poruszany w książce. Dzięki temu możemy pokazać, że książka może być wspaniałą przygodą i sposobem na spędzanie czasu.
3. „Już wszystko rozumiem” – czytanie książek z dziećmi to dobry punkt wyjścia do wspólnej rozmowy inspirowanej przygodami bohaterów. Na tej podstawie możemy przybliżyć dziecku rzeczywistość i wytłumaczyć zachodzące w niej procesy. Mamy niepowtarzalną okazję pokazać, co jest dobre, a co złe, co jest bezpieczne, a co nie, i wyjaśniać, jak skonstruowany jest świat.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
Mali ludzie, wielkie marzenia
Wspólne czytanie to zdecydowanie wartościowy czas z punktu widzenia zarówno rodzica, jak i dziecka. Nie bez znaczenia jest wybór książki, by nie tylko zainteresowała młodego człowieka, ale również stanowiła dla niego inspirację i przedstawiała pozytywne wzorce – warte naśladowania. Taka jest właśnie najnowsza seria książeczek „Little People, BIG DREAMSTM”, które już można znaleźć obok zabawek w zestawach Happy Meal od McDonald’s.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Seria inspiruje historiami i doświadczeniem ludzi, którzy osiągnęli niesamowite rzeczy, przełamywali bariery i dokonywali nieprawdopodobnych odkryć. Przez następne tygodnie w McDonald’s będą pojawiać się kolejne odsłony serii, które zachęcają do okrywania swoich pasji przez przykłady takich postaci, jak Mohhamed Ali czy Albert Einstein. To unikalne, stworzone specjalnie dla McDonald’s propozycje o walorach edukacyjnych, powstałe we współpracy z autorami.
„Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”
Pierwsza książeczka „Mogę zostać dociekliwym naukowcem” opowiada historię m.in. Marie Skłodowskiej – Curie, która marzyła o tym, by zostać naukowczynią i – mimo przeciwności losu – osiągnęła swój cel. Ta postać pokazuje, że nie należy się poddawać. Warto poświęcić chwilę, by przybliżyć dziecku ten świat i pokazać, że wierząc w siebie, możemy osiągnąć wszystko