Polscy ekonometrycy z Analytics & Insight, centrum badawczego MEC, stworzyli narzędzie analityczne Amplifier pozwalające prognozować okresy zwiększonego popytu na produkty z kategorii, których sprzedaż podlega silnym wahaniom (leki OTC na alergię, czy przeziębienie, napoje, lody, itp.). Amplifier wykorzystuje dane dostępne na bieżąco (real-time), takie jak informacje o warunkach pogodowe, liczba nowych wątków na zdefiniowane tematy w mediach społecznościowych, czy wolumen pytań o określone słowa kluczowe w wyszukiwarkach. Narzędzie znajduje zastosowanie przede wszystkim w tych kategoriach produktowych, których sprzedaż jest silnie uwarunkowana określonymi czynnikami zewnętrznymi.
Dzięki odpowiednim modelom o dobrych właściwościach prognostycznych, Amplifier pozwala określić wartości progowe dla odpowiednich danych monitorowanych na bieżąco. Przekroczenie progu wskazuje wysokie prawdopodobieństwo znacznego wzrostu sprzedaży z wyprzedzeniem od jednego do dwóch tygodni. Takie wartości progowe są definiowane m.in. dla odpowiedniej temperatury, ilości opadów deszczu, czy np. wolumenu pytań o określone dolegliwości w wyszukiwarce lub skali dyskusji o symptomach choroby w monitorowanych mediach społecznościowych. W rezultacie klient ma możliwość skutecznej walki o udziały rynkowe dzięki intensyfikacji działań reklamowych w okresach największego zapotrzebowania na produkty z jego kategorii produktowych. Amplifier został już wdrożony we współpracy z klientem MEC na rynku polskim, ale docelowo narzędzie będzie wykorzystywane też na innych rynkach.
Zobacz również
– Rozwój mediów cyfrowych daje dostęp do coraz to nowych źródeł danych, a w oparciu o ich twórcze wykorzystanie staramy się dziś budować nasza przewagę na rynku. Planowanie komunikacji coraz częściej wymaga szybkiej reakcji na zmiany w otoczeniu rynkowym i właśnie na tę potrzebę klientów staraliśmy się odpowiedzieć tworząc Amplifier – mówi Izabela Albrychiewicz, CEO MEC – Amplifier umożliwia nam przewidywanie, kiedy konsumenci będą szczególnie zainteresowani produktami naszych klientów i kiedy w związku z tym należy intensyfikować kampanie. Obecnie pracujemy nad połączeniem tego narzędzia z systemami do programmatic buyingu, by zintegrować wiedzę o popycie z możliwościami zakupowymi – dodaje.