Mecze jak z filmu. Lech Poznań i popkulturowe inspiracje w promocji [CASE STUDY]

Mecze jak z filmu. Lech Poznań i popkulturowe inspiracje w promocji [CASE STUDY]
Popkultura w piłce nożnej? Lech Poznań udowadnia, że kreatywne podejście do promocji meczów może przyciągnąć uwagę zarówno kibiców, jak i mediów. Przy okazji spotkania z Koroną Kielce powstał plakat inspirowany Minecraftem. Sprawdź pozostałe postery, które nawiązują do znanych filmów czy gier.
O autorze
2 min czytania 2025-04-02

Niebawem w kinach w Polsce pojawi się film, który powstał na podstawie kultowej już gry komputerowej Minecraft. Jego premiera jest szeroko wspierana popkulturowo. Przykładowo, McDonald’s wypuszcza specjalne zestawy tematyczne, a Doritos przygotował limitowane opakowania nachosów z grafiką z Minecrafta.

Na Real Time Marketing postawił także Lech Poznań, który stworzył specjalne plakaty zapowiadające mecz z Koroną Kielce.

Aby wzmocnić zainteresowanie wydarzeniem wśród młodszej grupy kibiców, mecz rozgrywany 5 kwietnia br., odbywa się w ramach akcji „Kibicuj z klasą”, dzięki której dzieci i młodzież do 16. roku życia mogą wejść na stadion za darmo w grupach zorganizowanych.

– Świat Minecrafta jest doskonale znany dzieciom i młodzieży, dlatego wykorzystaliśmy go, by stworzyć plakat, który poprzez swoją formę od razu przyciągnie ich uwagę. Zwłaszcza, że podczas spotkania z Koroną Kielce, na trybunach Enea Stadionu pojawi się prawie 15 tysięcy dzieci i młodzieży w ramach akcji Kibicuj z Klasą – mówi Marcin Rajczak, twórca koncepcji oraz Senior Graphic Designer w KKS Lech Poznań.

Od dłuższego czasu Lech buduje wokół swoich meczów coś więcej niż tylko zwykłe zapowiedzi. Klub tworzy całą serię plakatów, które bazują na popkulturze i sztuce. Były już plakaty:

  • z Mikaelem Ishakiem stylizowanym na postać z serialu „Wikingowie”,

  • inspirowane Batmanem,

  • zbudowane z klocków LEGO, z duńskim trenerem Frederiksenem w roli głównej.

Głośno było również o lechowej wersji Mona Lisy, promującej mecz ze Stalą Mielec, który wypadł dokładnie w Dzień Kobiet.

Z kolei przed spotkaniem z Jagiellonią, powstał nostalgiczny plakat z hasłem „Tak zakochać się można tylko raz”, który nawiązywał do piosenki Zenka Martyniuka – symbolicznej dla Jagiellonii Białystok.

– W branży piłkarskiej główne emocje zazwyczaj koncentrują się bezpośrednio wokół samych meczów. My postanowiliśmy podejść do tego inaczej – zaczęliśmy dostarczać nietypowy content, który został doceniony zarówno przez naszych kibiców, jak i media ogólnopolskie. Nasze grafiki były komentowane m.in. na antenie Canal+, w studio Meczyki.pl, opisywane na branżowym portalu SportMarketing.pl, a także w magazynie „Poznański Prestiż”, w rubryce poświęconej sztuce. Dzięki temu udało nam się skupić uwagę odbiorców na niestandardowym przekazie, przemycając przy okazji informacje o zbliżających się spotkaniach – mówi Wojciech Terpiłowski, kierownik działu Marketingu Wizerunkowego w KKS Lech Poznań. 

Dotychczas 14 plakatów promocyjnych zgromadziło ponad 4,5 miliona wyświetleń w klubowych kanałach social media.

PS „Stańczyk” w popkulturze, czyli dzieło Jana Matejki w Luwrze i na okładce winyla Lady Gagi

PS2 Trzymajcie kłobuki – chłopomania powraca! Jak wykorzystać trend na słowiańskość?