Meta rozwiązuje zespół Responsive AI i kieruje zasoby na rozwój generatywnej sztucznej inteligencji

Meta rozwiązuje zespół Responsive AI i kieruje zasoby na rozwój generatywnej sztucznej inteligencji
Meta rozwiązuje zespół Responsive AI, który ponosił odpowiedzialność za monitorowanie i eliminowanie potencjalnych zagrożeń wynikających z rozwoju technologii AI. Decyzja jest częścią firmowego procesu restrukturyzacyjnego, z którym wiąże się skupienie uwagi na rozwoju generatywnej AI.
O autorze
2 min czytania 2023-11-24

Zespół Responsive AI został utworzony w 2019 roku i miał za zadanie wspierać zespoły techniczne w projektowaniu i tworzeniu modeli uczenia maszynowego, które byłyby zgodne z obowiązującymi branżę zasadami etycznymi. W 2021 roku Meta wskazała pięć obszarów odpowiedzialności dla wspomnianego zespołu, które obejmowały: 

  • prywatność i bezpieczeństwo,
  • sprawiedliwość i integrację,
  • solidność i bezpieczeństwo,
  • przejrzystość i kontrolę,
  • odpowiedzialność i zarządzanie.

Jednak nieco później, w 2022 roku, grupa została scalona z jednostką zajmującą się wpływem społecznym w ramach WhatsApp. Teraz, zgodnie z najnowszymi doniesieniami The Information, zespół Responsive AI zostanie zlikwidowany, a większość jego pracowników będzie przeniesiona do działu Generative AI, który w ostatnim czasie rozwija się niezwykle dynamicznie. Technologie związane z generatywną sztuczną inteligencją mają zdolność do tworzenia treści, które są niemal niemożliwe do odróżnienia od ludzkiej twórczości. 

Meta wielokrotnie deklarowała swoje zaangażowanie w odpowiedzialny rozwój sztucznej inteligencji, ale decyzja o rozwiązaniu zespołu pełniącego tak kluczową rolę budzi wiele wątpliwości i jest sprzeczna z wcześniejszymi zapewnieniami. Niepewność co do stanowiska firmy jest związana również z doniesieniami z września 2022 roku, kiedy zlikwidowany został zespół ds. odpowiedzialnych innowacji, będący jednym z segmentów pracujących pod egidą działu wpływu społecznego w firmie Zuckerberga.

Nadal priorytetowo traktujemy i inwestujemy w bezpieczny i odpowiedzialny rozwój sztucznej inteligencji. Te zmiany pozwolą nam efektywniej skalować się, aby sprostać przyszłym wyzwaniom. Choć większość zespołu RAI znajdzie się w obszarze Gen AI, nadal będzie wspierać właściwe inicjatywy między różnymi działami Meta w kwestiach odpowiedzialnego wykorzystania sztucznej inteligencji – zapewnia rzecznik Meta, Jon Carvill.  
LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Zmiany, o których mowa, są efektem ogromnych zmian w szeregach Meta, których elementem było zwolnienie, tylko w tym roku, tysięcy pracowników. Zwolnienia są związane z decyzją dyrektora generalnego, Marka Zuckerberga, o redukcji stanowisk technicznych w projektach o niższym stopniu ważności. 

Ruch Meta jednoznacznie wskazuje na zmianę priorytetów w obszarze związanym z AI. Z jednej strony, skupienie się na rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji może przyczynić się do wprowadzenia znaczących innowacji i rozwoju nowych produktów. Z drugiej natomiast rodzi pytania o przyszłość nadzoru i etyki sztucznej inteligencji. Kluczową kwestią w tej chwili pozostaje to, jak firma planuje zrównoważyć innowacyjność z odpowiedzialnością.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

PS Były dyrektor inżynierii Facebooka postawiony przed amerykańskim kongresem za zarzuty wobec koncernu Meta

Były dyrektor inżynierii Facebooka przyznał, że Instagram nie stara się o to, aby uchronić nastolatków przed molestowaniem seksualnym. Słowa te kosztowały go postawienie w stan oskarżenia przed amerykańskim kongresem.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

PS2 AI zagrożeniem dla ludzkości? Pracownicy OpenAI obawiają się prototypu Q

Przed zwolnieniem Sama Altmana, dyrektora generalnego OpenAI, kilku pracowników naukowych organizacji napisało list, wyrażający wątpliwość wobec potencjału sztucznej inteligencji. Autorzy ostrzegli w nim, że postępy w rozwoju nowoczesnej technologii mogą stanowić zagrożenie dla ludzkości.