Mieczysław Fogg to jeden z najpopularniejszych polskich pieśniarzy i kompozytorów XX wieku, ale także żołnierz Armii Krajowej oraz jeden z polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. O muzycznej karierze tego „chłopaka z warszawskiej Starówki”, rozwijanej na kabaretowych scenach wśród wybitnych artystów polskich i żydowskich, opowiada Anna Mieszkowska, dokumentalistka, autorka książek o polskim kabarecie i teatrze. Ważnym bohaterem tej historii pisanej dźwiękiem jest Iwo Wesby, przyjaciel Fogga, dyrygent, który po ucieczce z warszawskiego getta, wraz z rodziną, ukrywał się w jego mieszkaniu. Nie był jednym, który otrzymał od Fogga pomoc. O tych przyjaźniach wśród artystów, pracy młodego Mieczysława w PKP, a w czasie okupacji – w kawiarni, o jego wejściach do getta i występach na barykadach powstania warszawskiego, a także powojennej karierze muzyka opowiadają pierwsze odcinki audycji „Mieczysław Fogg. Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
– Mieczysław Fogg dopiero w 1989 roku otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Ani on sam o to wcześniej nie zabiegał, a nie nikt inny nie popularyzował jego zasług na tym polu. Iwo Wesby, którego Fogg uratował, nie mógł tego zrobić, bo zmarł w 1961 roku, kiedy jeszcze tego tytułu nie nadawano. Natomiast z pewnością pamiętano i szanowano to, co zrobił dla ratowania osób pochodzenia żydowskiego. Stefania Grodzieńska wspominała, że Fogg był jednym z tych, którzy mieli odwagę w najtrudniejszym czasie działalności artystów w warszawskim getcie wyciągnąć do nich pomocną rękę. W kawiarniach, w których występował w czasie okupacji, zbierano pieniądze dla artystów występujących w warszawskim getcie, chociażby w teatrze Femina – mówi Anna Mieszkowska, dokumentalistka, która w barwny sposób w pierwszych trzech odcinkach audycji opowiada o życiu i twórczości pieśniarza.
Zobacz również
W audycji usłyszeć można także wspomnienie prawnuka muzyka, Michała Fogga, który od lat dba o dziedzictwo jednego z najważniejszych artystów XX wieku w Polsce.
– Pradziadek pomagał swoim kolegom z getta z pobudek czysto przyjacielskich. Już tak miał, że w pierwszej kolejności dbał o innych, później o siebie. Przez 40 lat bardzo pobieżnie wspominał o tej pomocy, którą niósł – mówi Michał Fogg.
W dźwiękowej historii o Foggu pojawi się zaproszenie na wystawę czasową w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu pt. „Mieczysław Fogg. Pieśniarz Polaków”. Jej kuratorka, Anna Lubasińska-Tabaczniuk, tłumaczy, jakie pamiątki związane z muzykiem można zobaczyć na ekspozycji dostępnej do końca grudnia. To między innymi ulubione pianino, które w warszawskim mieszkaniu Fogga przetrwało cały okres okupacji, a także medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, przyznany Foggowi za pomoc udzieloną Iwo Wesbiemu.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Audycja „Mieczysław Fogg. Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” będzie emitowana w Radiu POLIN między 3 a 6 września o godzinie 20:00, dźwiękowa historia będzie dostępna również na stronie internetowej muzeum, jako podcast w najpopularniejszych platformach podcastowych oraz na kanale Youtube „Polscy Sprawiedliwi. Portal Muzeum POLIN”. Warto dodać, że Historię Mieczysława Fogga, a także innych artystów, którzy w czasie Zagłady nieśli pomoc Żydom, można również przeczytać na portalu Polscy Sprawiedliwi.
Słuchaj podcastu NowyMarketing