Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Weź udział w sesji pytań i odpowiedzi z Maćkiem Lewińskim!

ZAPISZ SIĘ

Mindshare: Zakupy w polskich domach – kto decyduje, a kto kupuje? [raport]

Wg badania Mindshare Polska, maksymalnie 20% osób decydujących o zakupie nie dokonuje tego zakupu osobiście, z kolei większość decyzji zakupowych podejmuje jedna osoba. W polskich gospodarstwach domowych jest to najczęściej kobieta, chociaż są kategorie, w których to mężczyźni mają wiodące zdanie.
O autorze
1 min czytania 2019-07-19

Działający w ramach domu mediowego pion business planning wydał raport z ilościowego badania rynku, którego celem była identyfikacja osób podejmujących decyzje zakupowe w gospodarstwach domowych w Polsce w 17 kategoriach produktów i usług.

– Praca nad definicją grup celowych dla poszczególnych działań reklamowych w domu mediowym należy do podstawowych, codziennych zadań. To, do kogo powinniśmy kierować reklamę i działania promocyjne, jest jednym z najważniejszych pytań, jakie stawiają sobie właściwie wszyscy, którzy pracują w marketingu – komentuje Karolina Chołuj, director, business planning w Mindshare.

Badanie obejmuje szerokie spektrum analizowanych kategorii produktowych: od podstawowych produktów spożywczych, przez odzież, kosmetyki, AGD, meble, po usługi telekomunikacyjne. Dzięki temu możliwe jest dokładne sprawdzenie w pełnej skali zachowań konsumenckich.

Eksperci Mindshare skupili się również na identyfikacji różnic pomiędzy decydentami a kupującymi. Jak się okazuje, można wyróżnić dwie grupy, w których owych różnic prawie nie ma – osoba decydująca jest w ok. 90% przypadków również kupującą:

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj
  • w kategoriach FMCG, kosmetyków, leków oraz chemii gospodarczej, w których głównym decydentem i kupującym są kobiety,
  • w kategoriach technologicznych i specjalistycznych, gdzie przeważający głos mają mężczyźni.

Warto zauważyć, że wśród respondentów powyżej 35 roku życia najwięcej osób niekupujących i niedecydujących samodzielnie o zakupie znajdziemy wśród mężczyzn. Trend jest widoczny szczególnie w zakupie kosmetyków, chemii gospodarczej, a także soków dla dzieci – odsetek mężczyzn deklarujących brak zaangażowania zakupem wynosi aż 60%. Konsumenci przodują jednak w decyzjach i zakupach sprzętu RTV, samochodów czy usług telekomunikacyjnych, choć i wtedy bardzo często kobiety są osobami współdecydującymi.

– Z naszego badania wynika, że większość decyzji oraz zakupów w gospodarstwach domowych podejmują kobiety. Jednak świadomi zagrożeń wynikających z uogólnień wiedzieliśmy, że zachowania konsumenckie mogą znacząco różnić się ze względu na daną kategorię produktową czy też grupę wiekową. Właśnie dlatego podzieliliśmy nasz projekt badawczy tak, by jak najdokładniej odpowiadał na wszystkie pytania, których dotychczas nie można było skonfrontować z żadnymi danymi. Dla nas, specjalistów od planowania komunikacji, to wiedza bezcenna, pozwalająca na jeszcze bardziej precyzyjne projektowanie strategii komunikacji marketingowej – podsumowuje Karolina Chołuj, director, business planning w Mindshare.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Ilościowe badanie zostało zrealizowane metodą CAWI na próbie N-1032 internautów, reprezentatywnej dla badanej populacji pod względem płci, wieku i wielkości miejsca zamieszkania.