Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Weź udział w sesji pytań i odpowiedzi z Maćkiem Lewińskim!

ZAPISZ SIĘ

Monitoring reklam w wydaniach tabletowych magazynów – grudzień 2014

W ostatnim miesiącu 2014 roku przebadano 21 najczęściej czytanych tytułów na rynku – łącznie 33 numery. Grudzień okazał się wyjątkowo bogatym w reklamy miesiącem – całkowita liczba publikacji wyniosła 474. Średnio w jednym numerze ukazało się ponad 14 reklam – to najlepszy wynik od początku roku.
O autorze
2 min czytania 2015-01-12

Wśród wszystkich reklam autopromocja stanowiła znikomy procent – ponad 84 proc. to publikacje komercyjne. Było ich więcej niż w poprzednim miesiącu.

Nieznacznie spadła liczba reklam o tzw. „innym formacie”, podobnie jak w przypadku Full Page’y. Half Page okazał się formatem, który pojawiał się nieznacznie częściej.

„Zmiany są jednak zbyt małe, aby mówić o tendencji spadkowej czy wzrostowej ww. typów reklam. Cały czas jednak ¾ reklam na tablecie to właśnie Full Page. Pośród nich ponad 56 proc. przekierowywało nas na stronę klienta – wynik ten w sposób oczywisty pokazuje nam, że to właśnie ten typ reklam jest najczęściej dostosowywany do magazynów tabletowych. Dlaczego? Ponieważ spośród reklam typu Half Page oraz „inny format” na stronę klienta przenosiło nas odpowiednio 9 proc. i 4 proc. reklam.” – komentuje Weronika Gładych, Account Manager, w adrino odpowiedzialna za reklamę w wydaniach tabletowych.

„W grudniu reklamodawcy w głównej mierze postawili na statyczne reklamy. Nie został wykorzystany potencjał do zaangażowania użytkowników, jaki daje zamieszczenie reklam interaktywnych: mamy ich nieznacznie mniej niż w listopadzie – 9,5 proc. (11 proc. – listopad, przyp. red). Inna forma dająca reklamodawcom możliwość zaprezentowania czegoś więcej niż tylko statycznej reklamy – Video – została zamieszczona 22 razy (4,64 proc.). Ta forma również pojawiała się nieznacznie rzadziej w stosunku do listopada, kiedy to stanowiła 6,61 proc. wszystkich reklam.” – dodaje Weronika Gładych.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

QR kody są nadal obecne na tabletach, szczególnie tam, gdzie reklama to przedruk grafiki z wersji papierowych.

„3 proc. obecność tych narzędzi to stanowczo za dużo, zważywszy na zupełny brak sensu zamieszczania QR kodów na tabletach. Lepiej dać użytkownikowi możliwość kliknięcia w reklamę i skierowania go na stronę naszego produktu. Nie dość, że jest to łatwiejsze dla samego użytkownika, to jeszcze o wiele szybsze, a efekt odwiedzenia strony klienta jest ten sam.” – wyjaśnia Weronika Gładych. 

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Odzież i dodatki, Rozrywka, Technologia i Biznes – te cztery branże najczęściej pojawiały się wśród reklam w tabletowych wydaniach magazynów. Wśród nich Odzież i dodatki – zdeklasowała pozostałe. Duża liczba reklam (ponad 70) prezentujących produkty z tej kategorii, mogła być wynikiem gorącego okresu, jakim jest grudzień. Dla branży odzieżowej był to ostatni moment na sprzedaż produktów przed wyprzedażami, zaczynającymi się w większości tuż po świętach.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Podobnie jak w poprzednim miesiącu, to właśnie branża technologiczna wiedziała, jak najlepiej wykorzystać możliwości reklamy na tabletach. Wśród 52 reklam ponad 65 proc. przenosiło użytkowników na stronę klienta. To najwyższy wynik – ponad trzykrotnie częściej niż w przypadku Rozrywki oraz Odzieży i dodatków. Reklamy z branży Biznes w 38 proc. po kliknięciu otwierały stronę produktu.

„Branże: technologiczna i biznesowa najlepiej wykorzystują możliwość przeniesienia użytkownika na stronę klienta. Pytanie, czy pod koniec 2015 roku liczba linkujących reklam diametralnie się zwiększy? Mamy nadzieję, że tak właśnie będzie i zarówno reklamy Odzieży, Rozrywki, jak i innych branż, dadzą użytkownikom coś, czego reklama w magazynach prasowych nigdy nie da – interakcję i linkowanie do strony klienta.” – podsumowuje Weronika Gładych.