Murale Foton i Jubiler wracają na Pragę

Na naszych oczach usuwane są ostatnie murale reklamowe z okresu PRL, stanowiące świadectwo tamtej epoki i unikalne przykłady projektowania graficznego drugiej połowy XX wieku. Na szczęście nie wszystkim jest to obojętne.
O autorze
1 min czytania 2019-08-22

W połowie lipca na warszawskiej Pradze zamalowane zostały dwa charakterystyczne murale, reklamujące producenta biżuterii i zegarków „Jubiler” oraz Warszawskie Zakłady Fotochemiczne „Foton”. 18 lipca Mazowiecki Konserwator Zabytków, Jakub A. Lewicki oświadczył, że zgodę na prace przy ul. Targowej 15 wydano, ponieważ inwestor zapewnił, że prace będą tymczasowe i nie spowodują trwałych zmian w elewacji zabytkowego budynku.

Podjęta w kolejnych dniach kontrola wykazała uchybienia po obydwu stronach postępowania.

– Mając na uwadze interes społeczny, podjęte zostały natychmiastowe działania mające na celu przywrócenie zamalowanych murali – zadeklarował Mazowiecki Konserwator Zabytków.

–Dawny wygląd murali zostanie przywrócony przed końcem wakacji, a prace rozpoczną się już w przyszłym tygodniu – wtórował mu Łukasz Fabisiak, prezes zarządu firmy Braughman Group Media.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Pomijając fakt, że wakacje mają się powoli ku końcowi, pojawia się pytanie o techniczne możliwości odtworzenia murali. Czy zostały przed zamalowaniem odpowiednio zinwentaryzowane (np. przy użyciu drona)? Czy pobrano próbki farby, w celu dobrania właściwych kolorów? Kto konkretnie miałby wykonać rekonstrukcję murali? Wiele z tych pytań pozostaje bez odpowiedzi.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Informację o zniknięcie murali „Fotonu” i „Jubilera” z dużym żalem przyjęli muraliści z firmy Good Looking Studio, lidera w branży współczesnych murali reklamowych.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

– Od samego początku naszej działalności komercyjnej podziwialiśmy te prace i byliśmy pod wrażeniem, zarówno kompozycji graficznej jak i trwałości powłok malarskich – mówi Bartek Leśniewski, jeden z właścicieli firmy.

W geście protestu Good Looking Studio postanowiło namalować malowidło inspirowane motywami zaczerpniętymi z obu usuniętych niedawno praskich murali. Kompozycja powstaje na elewacji budynku przy ulicy Zamoyskiego 29 w Warszawie i będzie tam eksponowana do jesieni 2019 roku. Zachowane zostaną kolory i faktury właściwe dla oryginalnych malowideł. Oficjalne odsłonięcie muralu zostało zaplanowane na 23 sierpnia, o godzinie 19:00.

– Odmalowując kolaż z tych dwóch murali chcemy oddać hołd naszym poprzednikom, rzemieślnikom malującym reklamy, ponieważ czujemy, że kontynuujemy ich dzieło. Projekt ten jest naszą oddolną inicjatywą, nie ma żadnych komercyjnych sponsorów – mówi drugi z właścicieli Good Looking Studio, Karol Szufladowicz.