Mydło, które można zjeść? Hygiene Bank UK walczy z ubóstwem higienicznym

Mydło, które można zjeść? Hygiene Bank UK walczy z ubóstwem higienicznym
Kampania „The Edible Soap” zwraca uwagę na zjawisko ubóstwa higienicznego w Wielkiej Brytanii. Mydło stworzone m.in. z sosu pomidorowego i mąki owsianej ma uświadamiać społeczeństwu, jak wiele osób musi na co dzień wybierać pomiędzy higieną i uczuciem sytości.
O autorze
1 min czytania 2025-04-02

Badania Hygiene Bank w Wielkiej Brytanii wykazały, że niemal 8% tamtejszej populacji doświadcza obecnie ubóstwa higienicznego. Szacuje się, że 5,3 miliona dorosłych w tym kraju musi wybierać między zakupem żywności a podstawowych produktów higienicznych, takich jak mydło, produkty sanitarne i dezodorant. Jednocześnie o problemie ubóstwa higienicznego nie słyszało nawet 20 mln ludzi na całym świecie.

Zmienić tę sytuację ma akcja „The Edible Soap” (pol. „Jadalne mydło”) organizowana przez organizację Hygiene Bank UK. Jednym z jej celów jest nakłonienie brytyjskiego rządu do zniesienia 20-procentowego podatku, który obecnie obowiązuje na zakup mydła.

Tytułowe jadalne mydło powstało z połączenia organicznego masła kakaowego, mąki owsianej, oleju z awokado, sosu pomidorowego, aromatu fasoli, papryki i celtyckiej soli morskiej, co w efekcie dało smak przypominający pieczoną fasolę. 

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Akcja „The Edible Soap” obejmuje m.in. zbiórkę funduszy realizowaną za pośrednictwem witryny firmy kosmetycznej Good Wash, w której można kupić wirtualne kostki mydła za darowiznę w wysokości 15 funtów. Cały dochód ze sprzedaży wesprze dalsze inicjatywy organizacji The Hygiene Bank, na co dzień dostarczającej przybory toaletowe do najbardziej potrzebujących.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

– Dzięki wsparciu społeczeństwa możemy pracować nad przyszłością, w której każdy będzie miał dostęp do niezbędnych środków higienicznych dla zdrowia, nadziei i możliwości. Ta kampania dała nam cenną platformę do informowania ludzi o problemie, o którym nie wiedzieli, i wzmocnienia naszego wezwania do natychmiastowego działania politycznego poprzez wezwanie rządu do usunięcia podatku VAT od mydła, dzięki czemu będzie ono bardziej dostępne dla wszystkich – tłumaczy Ruth Brock, dyrektor generalna The Hygiene Bank.

Za realizację kampanii odpowiada agencja Saatchi & Saatchi.

Zdjęcia: The Stable

PS „Hiding in Plain Sight”: kampania DOOH na rzecz osób dotkniętych ubóstwem higienicznym w Wielkiej Brytanii