Natalia Kukulska, Joanna Kulig i Igor Herbut wspólnie śpiewają dla wcześniaków

Sen jest kluczowy dla odpowiedniego rozwoju i dobrego samopoczucia każdego maleństwa. Dlatego marka Pampers wraz z trójką wyjątkowych artystów – Joanną Kulig, Natalią Kukulską oraz Igorem Herbutem, zapraszają do wspólnego śpiewania wcześniakom, aby wspierać ich spokojny sen i zdrowy rozwój.
O autorze
4 min czytania 2020-11-13

Rocznie w Polsce około 23 000 dzieci rodzi się przedwcześnie. W ubiegłym roku 7,4% wszystkich urodzeń stanowiły wcześniaki. Czyli co 14. dziecko urodzone w Polsce rodzi się za wcześnie. Każde z nich potrzebuje zaawansowanej opieki medycznej już od dnia narodzin. Jednym z najważniejszych elementów jest sen. Wcześniaki przesypiają nawet 97% doby, czyli ponad 23 godziny. Wszystkie niemowlęta potrzebują snu, ale w przypadku wcześniaków jest on szczególnie ważny dla prawidowego rozwoju mózgu, poprawy przyrostu masy ciała i czynności układu odpornościowego, stabilizacji częstości pracy serca i kształtowania rytmu dobowego wydzielania melatoniny.

Chcąc wspierać dzieci przedwcześnie urodzone, marka Pampers pragnie zapewnić im jak najlepsze warunki do odpoczynku. W ramach 4. edycji kampanii, Procter & Gamble, producent pieluszek Pampers Preemie przygotował szczególną inicjatywę. Do współpracy zaproszone zostało trio wyjątkowych polskich artystów – Joanna Kulig, Natalia Kukulska i Igor Herbut, wraz z którymi marka Pampers stworzyła kołysankę dedykowaną wcześniakom. Delikatna melodia i autorskie teksty utulą maluszki do snu i pomogą złapać dobry rytm wspierający rozwój.

– Wiemy, że między 24. a 40. tygodniem życia płodu, a więc w III trymestrze ciąży, jego mózg powiększa się 4-krotnie. W ciągu ostatnich 6 tygodni ciąży przyrost masy mózgu wynosi 35%. W tym czasie zachodzą w mózgu bardzo ważne procesy: migracja neuronów, tworzenie się połączeń między komórkami nerwowymi (synaptogeneza) i reorganizacja synaps, mielinizacja. Przedwczesne urodzenie przerywa rozwój wewnątrzmaciczny mózgu. Od tego czasu noworodek przebywa w sztucznym na tym etapie rozwoju środowisku poza organizmem mamy. Jest to duża zmiana, do której wcześniak musi się dostosować, a my powinniśmy mu w tym pomóc. W jaki sposób możemy to zrobić? Staniemy na wysokości tego zadania, jeśli w otoczeniu, w którym przebywa przedwcześnie urodzone dziecko nie będzie hałasów i jeśli zabiegi pielęgnacyjne będą wykonywane tak delikatnie, że nie będą przerywały snu. To właśnie w czasie snu następuje korzystna zmiana w funkcjonowaniu mózgu wcześniaka, która pozwala na jego rozwój i strukturalne rearanżacje. Fizjologiczne cykle snu głębokiego REM i płytkiego kształtują się już u 15-tygodniowego płodu. Na ile jest to możliwe, zapewnijmy naszym pacjentom spokojny sen – mówi prof. dr hab. med. Ewa Helwich, Krajowy Konsultant ds. neonatologii w Polsce.

Według Daniela Ebertowskiego – twórcy szkoły umuzykalniającej dla niemowląt i małych dzieci – śpiewanie dziecku w każdym wieku pozytywnie wpływa na prawidłową pracę serca, poprawia samopoczucie oraz nastrój, zarówno rodzica, jak i malucha.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

– Muzyka wspomaga i poprawia koncentrację oraz pracę mózgu, stymuluje również pamięć, inteligencję emocjonalną. Już w połowie ubiegłego wieku przeprowadzone badania wskazywały, że udział w zajęciach umuzykalniających znacznie poprawia umiejętności psychosomatyczne, społeczne, poznawcze i słuchowe. Aktywne muzykowanie doskonale stymuluje obie półkule, jednocześnie angażując malca ruchowo. Warto więc wprowadzać muzykę w życie dziecka najwcześniej, gdy to możliwe – mówi dyrygent.

– Rodzice wcześniaków zazwyczaj czują się bardzo bezradni w sytuacji, gdy ich dzieckiem może zajmować się tylko personel medyczny. Fundacja Wcześniak, która od 17 lat pomaga rodzicom zmierzyć się z rzeczywistością przedwczesnego porodu, podpowiada wówczas, że jeżeli stan dziecka na to pozwala i lekarze wyrażą zgodę, to już samą swoją obecnością – dotykiem, słowem czy właśnie śpiewem – rodzice mają realny wpływ na leczenie i rozwój dziecka. Głos mamy i taty to jedyna rzecz, którą dziecko zna z okresu ciąży i dzięki temu czuje się bezpieczniej. To też przyśpiesza jego dojrzewanie. Mówienie do dziecka, śpiewanie czy kołysanie w rytm melodii sprzyja nawiązywaniu więzi na każdym etapie życia malucha. Wsparcie artystów, którzy przygotowali kołysankę dla wcześniaków, ma podwójną wartość: od strony emocjonalnej pokazuje rodzicom, jak mogą pomóc swoim dzieciom, a od strony społecznej zwraca uwagę ogółu na problem wcześniactwa w Polsce – mówi dr Magdalena Sadecka-Makaruk, założycielka Fundacji Wcześniak Rodzice-Rodzicom.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Wyjątkowe pieluszki dla wyjątkowych maluchów

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Od 2017 roku firma Procter and Gamble wspiera polskie wcześniaki, przekazując pieluszki Pampers Preemie na oddziały Intensywnej Terapii Noworodków w całej Polsce. Pampers Preemie Protection zostały zaprojektowane tak, by odpowiadać na wszystkie specjalne potrzeby wcześniaków.

Wrażliwa skóra tych maluszków wymaga kontaktu z najdelikatniejszymi materiałami, dlatego są one jedwabiście miękkie. Pozwalają na zapięcie na całej powierzchni, dzięki czemu możliwe jest ich idealne dopasowanie, nawet pomiędzy przewodami i sondami medycznymi. Ich zapinanie jest ledwo słyszalne i nie zakłóca snu maluszka, który jest tak bardzo potrzebny. Najmniejsza pieluszka przeznaczona dla noworodków o masie ciała poniżej 800 g ma o 34% węższy, wyprofilowany wkład dopasowujący się do przestrzeni między nóżkami, co pomaga wspierać zdrowy rozwój dziecka. Jej wkład chłonny jest taki sam na całej długości, co pozwala na zmianę pieluszki niezależnie od tego, czy maluch leży na plecach, czy na brzuchu. Wewnętrzna powłoczka pozwala na pochłanianie nie tylko cieczy, ale również płynnych stolców, które przy antybiotykoterapii towarzyszącej leczeniu wcześniaków pojawiają się regularnie. Pieluszki Pampers Preemie Protection dostępne są także w rozmiarach – P2 dla dzieci o masie ciała poniżej 1800 g oraz P1 dla dzieci o masie ciała mniejszej niż 2300 g.

– Od niemal 60 lat marka Pampers dostarcza produkty wspierające szczęśliwy i zdrowy rozwój dzieci. Sen, komfort i odpoczynek są kluczowe dla wszystkich maluszków, ale dla wcześniaków w szczególności. Dzięki pieluszkom Preemie Protection możemy wesprzeć ich nieprzerwany sen oraz rozwój tych przedwcześnie urodzonych maluchów. Jesteśmy dumni z tego, że w ciągu 3 lat przekazaliśmy polskim wcześniakom ponad 1 350 000 pieluszek Pampers Preemie – mówi Mariola Mirek, dyrektor ds. komunikacji Pampers, Procter & Gamble.

Kupując produkty Pampers, wspierasz wcześniaki

Teraz każdy rodzic może wspomóc wcześniaki. Za każde opakowanie pieluszek Pampers kupione w sklepach sieci Biedronka w okresie od 17 listopada do 10 grudnia 2020 marka Pampers przekaże pieluszkę Preemie jako donację na odziały intensywnej terapii noworodka w Polsce.