Problem całościowych zaburzeń rozwojowych, w tym autyzmu, dotyczy 1% całej populacji, niezależnie od rasy, miejsca zamieszkania, statusu ekonomicznego. Szacuje się, że w Europie żyje 5 mln osób z autyzmem.
– Według Centers for Disease Control and Prevention w Stanach Zjednoczonych autyzm wykrywany jest u 1 dziecka na 88. W Wielkiej Brytanii, w której funkcjonuje jeden z najlepszych systemów pomocy osobom z autyzmem, na autyzm cierpi 1 osoba na 100. W Polsce mówi się o 1 przypadku na 300. Rozbieżność statystyk wynika z różnic w dostępie do diagnozy, jej jakości, a także świadomości społeczeństwa w zakresie autyzmu – twierdzi Joanna Grochowska, wiceprezes Fundacji SYNAPSIS.
Zobacz również
– Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. I choć jest to najczęstsze zaburzenie rozwojowe, to świadomość autyzmu w społeczeństwie jest bardzo niska, a osoby nim dotknięte i ich rodziny często spotykają się z krzywdzącymi komentarzami na swój temat – twierdzi rodzic jednego z podopiecznych Fundacji SYNAPSIS.
W tegorocznym przesłaniu Sekretarza Generalnego ONZ z okazji Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu czytamy m.in. – Konieczne jest zainteresowanie całego świata, by pokonać stygmatyzację, brak wiedzy w społeczeństwie oraz nieadekwatne systemy pomocy. Obecne badania potwierdzają, że wczesna interwencja może pomóc osobom z autyzmem osiągnąć znaczny postęp w rozwijaniu swoich umiejętności. Nadszedł czas, by działać na rzecz bardziej włączającego społeczeństwa, podkreślać zdolności osób dotkniętych autyzmem oraz zapewnić im możliwość pełnej realizacji swojego potencjału.
Dlatego od kilku lat 2 kwietnia jest Światowym Dniem Wiedzy na Temat Autyzmu. W tym dniu każdy może dowiedzieć się więcej o autyzmie i wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem: oświetlić budynek na niebiesko, dodać coś niebieskiego do ubrania, propagować logo akcji w Internecie (np. na Facebooku), a także wesprzeć finansowo organizacje działające na rzecz osób z autyzmem (np. przekazać 1% podatku lub darowiznę).
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu jest ogólnoświatowa akcja „Light It Up Blue”, której inicjatorem jest amerykańska organizacja Autism Speaks. W Polsce pod hasłem „Na niebiesko dla autyzmu” jest celebrowana od 2011 roku. 2 kwietnia 2012 w geście solidarności z osobami z autyzmem na niebiesko zmieniły swoje oświetlenie tysiące budowli w ponad 600 miastach w 45 krajach.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
W tegorocznej niebieskiej iluminacji wezmą udział m.in. Sejm RP, Pałac Kultury i Nauki, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Most Śląsko – Dąbrowski, siedziba Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich, budynki zarządzane przez Knight Frank w Warszawie, Łodzi i Gdańsku, Hotel Hyatt Regency Warsaw, wybrane sklepy Rossmann w kilku miastach Polski m.in. Warszawie, Poznaniu, Spocie, Stadion Wrocław, Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich, Manufaktura w Łodzi, Ratusz Miejski i Teatr Polski w Bielsku-Białej.
Honorowego Patronatu nad obchodami Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu udzielili: Prezydent m.st. Warszawy, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie.
– Fundacja SYNAPSIS 2 kwietnia rozpocznie działania propagujące w społeczeństwie wiedzę o autyzmie. W tym roku uczyni też cały kwiecień Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu, z nadzieją, że pogłębianie świadomości o tym zaburzeniu poprawi życie dotkniętych nim osób.- mówi Łukasz Kościuczuk z Fundacji SYNAPSIS.
Więcej na www.naniebiesko.org.pl