Akcja Miś, 02.12.2013r., fot. Łukasz Widziszowski
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy tworząc „Akcję MIŚ” chciała zwrócić uwagę na problem przemocy wobec dzieci. Niestety wciąż słyszymy, że do szpitali, dla których WOŚP kupuje sprzęt medyczny, trafiają dzieci, których obrażenia zostały spowodowane agresywnym zachowaniem osoby dorosłej. Nie zgadzając się z taką sytuacją i stanowczo protestując przeciwko takim zachowaniom, Fundacja postanowiła spontanicznie zorganizować „Akcję MIŚ”.
Zobacz również
– Od 22 lat Fundacja WOŚP do polskich szpitali kupuje sprzęt medyczny, który ratuje życie dzieci. Dzieci, które bardzo często rodzą się chore, dzieci, które zapadają na różne ciężkie choroby podczas swojego życia. Nie zgadzamy się, protestujemy przeciwko temu, aby do polskich szpitali trafiały dzieci w skutek pobicia, maltretowania przez osoby dorosłe. Nie zgadzajmy się na to wszyscy! Kochaj mnie, nie bij mnie! – mówi Jerzy Owsiak prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Celem naszej akcji, było zwrócenie uwagi przechodniów. Chcieliśmy sprawić, że zatrzymają się na chwilę, przeczytają co pluszowy miś ma im do powiedzenia. Liczyła się reakcja! Chcemy pokazać, że warto jest podejść do małej, bezbronnej osoby. Sprawdzić co się dzieje, REAGOWAĆ!
Wszyscy, którzy zabrali swojego misia, mogą przeczytać jego historię na specjalnie przygotowanej stronie internetowej www.historiamisia.pl . Na fanpage’u WOŚP w serwisie Facebook można znaleźć zdjęcia wysłane przez nowych właścicieli misiów, m.in. z miejsc, gdzie je znaleźli.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
Według statystyk policji w ubiegłym roku 19 172 dzieci padło ofiarą przestępstw w rodzinie. To jedno z nastrudniejszych do udowodnienia przestępstw, większość z nich dzieje się w zaciszu domów, rodzina jest zastraszana przez oprawcę, a sąsiedzi najczęściej „nic nie słyszą”.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Badanie realizowane na zlecenie Fundacji Dzieci Niczyje pokazało, że 9 proc. młodzieży padło ofiarą co najmniej jednej z form wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego. Najczęściej jest to słowne molestowanie seksualne (5,3%) oraz werbowanie do celów seksualnych w internecie (5,1%). Natomiast 6 % nastolatków padło ofiarą co najmniej jednej z form wykorzystywania seksualnego z kontaktem fizycznym.
Nie bądź obojętny wobec przemocy zwłaszcza w stosunku do dzieci, które same nie potrafią się bronić. Jeżeli jesteś ofiarą przemocy, bądź świadkiem zdarzenia, lub podejrzewasz, że ktoś może być bity czy dręczony psychicznie – zadzwoń pod bezpłatną Niebieską linię – Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – telefon: 801 889 880.
Akcja Miś, fot. Łukasz Widziszowski