Jak przekonują pomysłodawcy akcji, rodzina powstaje to nie tylko poprzez te same geny, ale również wspólnie spędzany czas i tworzone w ten sposób wspomnienia i emocje. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma instytucja rodzin zastępczych, których wciąż w Polsce brakuje. O tym, jak ważne są rodziny zastępcze, w kampanii przekonuje aktorka, Magdalena Różdżka.
W ramach akcji „Nie muszą mieć twoich genów, żeby odziedziczyć po tobie wszystko, co najlepsze” o swojej codzienności opowiedziała m.in. Ewa z SOS Wioski Dziecięcej w Karlinie – z której całą historią można zapoznać się tutaj. Jak się okazuje, niestety, takich rodziców jak ona nadal jest za mało.
Zobacz również
– Do SOS Wiosek Dziecięcych trafiają dzieci, które mierzą się z konsekwencjami bolesnych doświadczeń, takich jak przemoc, odrzucenie, czy skrajne zaniedbanie. W rodzinach działających w ramach inicjatywy SOS Wioski Dziecięce istnieje możliwość skorzystania z bezpośredniego wsparcia organizacji, między innymi ze specjalistycznej pomocy psychologicznej, psychiatrycznej i pedagogicznej – opowiada wspomniana Ewa.
Głównym elementem promocyjnym kampanii jest klip wideo opublikowany w internecie. Stworzony we współpracy z Papaya Films i VMLY&R, został dodatkowo wzbogacony o wykonanie „Piosenki księżycowej” przez artystkę pod pseudonimem Bovska.
Magdalena Siemiaszko została Head of Marketing AC Poland w PPG Deco Polska Sp. z o.o.
Badania GUS1 pokazują, że pod koniec 2023 r. 75,3 tys. dzieci w Polsce przebywało w pieczy zastępczej, co oznacza wzrost o 3,5% w stosunku do roku 2022. Ponadto według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ponad 1,500 dzieci czeka na miejsce w pieczy zastępczej. W samym 2024 r. do stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce napłynęło aż 678 nowych zapytań o miejsce w pieczy, 71 z których dotyczyły dzieci poniżej 3. roku życia.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
– Mamy odpowiednie zasoby, mamy przygotowaną infrastrukturę, jesteśmy przygotowani na pełne wsparcie organizacyjne dla rodzin. Brakuje jednak samych opiekunów zastępczych. Równocześnie dostajemy mnóstwo telefonów, często powtarzających się, z prośbą o przyjęcie dzieci do Wiosek. Chcielibyśmy móc zapewnić im opiekę, ale w tej chwili po prostu nie jest to możliwe – komentuje Aleksandra Granada, Dyrektorka Krajowa w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
Aby dołączyć do rekrutacji na rodzica SOS, wystarczy zadzwonić na numer +48 734 425 108, lub wysłać CV na adres e-mail: [email protected]. Kampania „Nie muszą mieć twoich genów, żeby odziedziczyć po tobie wszystko, co najlepsze” zachęca też do przekazania 1,5% podatku na rzecz stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.
[1] Dane GUS, 09.05.2024 https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/dzieci-i-rodzina/dzieci/piecza-zastepcza-w-2023-roku,1,8.html
Zdjęcie: SOS Wioski Dziecięce