Nie pozwól, żeby telefon mówił za Ciebie – czyli dlaczego warto być offline

Przypadający 15 lipca Światowy Dzień Bez Telefonu to dobra okazja do refleksji nad tym, jak telefony zmieniają nasze zachowania i nas samych.
O autorze
1 min czytania 2016-07-15

Opublikowany dziś w serwisie You Tube i na Facebooku film zwraca uwagę na problem braku bezpośredniej, rzeczywistej komunikacji. Podkreśla, że z jednej strony jedynym narzędziem naszej łączności ze światem jest telefon, z drugiej zaś to właśnie on oddala nas od osób, z którymi przebywamy. Sprawia, że zaniedbujemy realne kontakty siedząc z nosami w ekranach. 

Badania potwierdzają, że coraz więcej osób uzależnia się od telefonów komórkowych i nie potrafi wyobrazić sobie bez nich życia. Jedno z badań, które przeprowadzono w gdyńskich szkołach, pokazało, że aż 95 procent uczniów kilkadziesiąt razy dziennie używa smartfona. Połowa z przebadanych ma objawy uzależnienia, a co dziesiąty skarży się, że z powodu komórki ma problemy ze wzrokiem, nie dojada i nie dosypia. Pierwszym krajem, w którym zaobserwowano uzależnienie od telefonów komórkowych były Chiny. Tam też pojawiła się angielska nazwa tego zjawiska – mobile phone dependence syndrome.

Światowy Dzień Bez Telefonu (15 lipca) to nieformalna inicjatywa internautów, mająca zwrócić uwagę na problem uzależnienia od telefonów. Nie stoi za nią żadna międzynarodowa organizacja, jednak z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj