Nytillverkad – kolekcja z historią w tle

80 lat historii pięknego, prostego i funkcjonalnego designu. W ciągu tych dekad IKEA zaprojektowała tysiące mebli, które wpłynęły na lepsze życie w domu milionów ludzi na świecie.
O autorze
2 min czytania 2023-06-15

Chcąc świętować swoje urodziny w wyjątkowy sposób, marka zdecydowała się zajrzeć do archiwum i dać nowe życie projektom stworzonym dziesiątki lat temu. W efekcie powstała seria wyselekcjonowanych elementów wyposażenia domu, które zostały zaktualizowane tak, by jak najlepiej pasowały do stylu życia nowego pokolenia. Pierwsza odsłona kolekcji Nytillverkad trafi do sprzedaży w lipcu 2023 roku. 

Prostota była od zawsze wpisana w DNA IKEA. W Nytillverkad (ze szwedzkiego „wyprodukowane na nowo”) marka kontynuuje tę osiemdziesięcioletnią tradycję, dlatego wybrane przedmioty mają prosty, a jednocześnie dobrze pomyślany design. Nie tylko wyglądają dobrze, ale także dobrze pełnią swoją funkcję. Kolekcja pozostaje wierna oryginalnym projektom, które w odświeżonej odsłonie zyskały żywe kolory oraz nowe materiały. Rezultatem są przedmioty, które ośmielają się być naprawdę ponadczasowe. 

– To głośna, kolorowa i radosna kolekcja, a każdy z produktów ma swoją historię. W IKEA mamy odwagę być inni – możemy zapoczątkować nowy ruch w dziedzinie kolorystki i skandynawskiego wzornictwa – mówi Karin Gustavsson, Lider projektowania asortymentu i produktów IKEA w Szwecji.

Klasyki w nowym wydaniu

Uroczy drobiazg o nowoczesnym designie – tak stolik LÖVET opisał Ingvar Kamprad w katalogu IKEA z 1956 roku. Ten stolik w mistrzowski sposób łączył w sobie prostotę, lekkość i funkcjonalność. Zwężające się nóżki, zakończone były ozdobnymi mosiężnymi stopkami. Nóżki można było przykręcać i odkręcać, dlatego ten stolik uważany jest za pierwszy składany na płasko mebel IKEA. To nie pierwszy raz, kiedy ten kultowy mebel ponownie trafił do sprzedaży od momentu swojego debiutu. W 2013 i 2021 roku pojawił się pod nową nazwą LÖVBACKEN, ale teraz po raz pierwszy dostępny jest w jasnych barwach. Nowa edycja jest dostępna w trzech kolorach: pomarańczowym, niebieskim i jasnozielonym. LÖVBACKEN jest tak samo uroczy teraz, jak wtedy, tylko trochę odważniejszy.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Gładki sosnowy blat i metalowe nogi w żywych kolorach – stołek DOMSTEN, oryginalnie zaprojektowany przez Karin Mobring, który pojawił się pod nazwą JERRY w katalogu IKEA w 1973 roku, jest doskonałym przykładem skandynawskiego wzornictwa. Lekka konstrukcja z kontrastującymi materiałami tworzą funkcjonalny mebel w najlepszym wydaniu.  

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Lata 70. to przede wszystkim krzykliwe kolory i zabawne kształty, dlatego też zabawny metalowy stojak na płaszcze SMED, to znak rozpoznawczy tamtych czasów. Oryginalnie zaprojektowany przez Rutgera Anderssona po raz pierwszy trafił do sprzedaży w 1978 roku. Wykonany z rurek wygiętych w kształt drzewa to znakomity przykład postmodernistycznego wzornictwa – na dziś, na jutro, na przyszłość. Teraz BONDSKÄRET, bo pod taką nazwą wraca, obok klasycznej czarnej wersji pojawi się w dwóch pastelowych kolorach: liliowym i żółtym.

Pierwsza odsłona urodzinowej kolekcji Nytillverkad składa się z 25 przedmiotów. Obok wyżej wymienionych znajdują się w niej także stojaki na rośliny, poszewki i pościel w charakterystyczne wzory oraz dekoracje. Linia będzie dostępna w sprzedaży od lipca, druga odsłona pojawi się w październiku, a kolejne w styczniu i kwietniu w 2024 roku.

Urodzinowa kolekcja to nie jedyna forma celebracji 80. urodzin marki.  Muzeum IKEA w Älmhult otwiera dwie nowe wystawy „IKEA Through the Ages” oraz „Hej Ingvar!”. Pierwsza zabiera odwiedzających w podróż w czasie, prezentując historię firmy od lat 50. do dziś. Zwiedzający mogą odkryć, jak IKEA zmieniała się jako marka i jak wyznaczała trendy w ciągu ostatnich 80 lat. Druga wystawa prezentuje bardziej, osobiste spojrzenie na życie Ingvara Kamprada. Dzięki wcześniej niepublikowanym wywiadom z byłymi pracownikami, legendami IKEA oraz starymi przyjaciółmi i znajomymi, odwiedzający mogą lepiej zrozumieć człowieka stojącego za fenomenem marki. Odwiedź Muzeum IKEA online.

PS IKEA świętuje Miesiąc Dumy i podejmuje współpracę z Miłość Nie Wyklucza

IKEA kontynuuje swoje działania na rzecz bardziej sprawiedliwego świata i stawia na wzajemne zrozumienie i szacunek wobec innych. W czerwcu tego roku zachęca swoich pracowników do wspólnego świętowania Miesiąca Dumy oraz podejmuje działania z nowym partnerem na rzecz wsparcia społeczności LGBT+.