W cyklu #OdKulis pokazujemy, jak wyglądają najciekawsze kampanie i działania od wewnątrz: jak w praktyce wygląda realizacja, z jakimi najtrudniejszymi wyzwaniami muszą się zmierzyć twórcy oraz jakie nieplanowane i zaskakujące zdarzenia miały miejsce. Tym razem przedstawiamy kulisy kampanii „Podlaskie. Zasil się naturą”.
Zobacz również
O kulisach działań komunikacyjnych kampanii opowiada Katarzyna Stempniak, digital strategist w agencji White Bits.
Co, kto i jak
Za strategię i realizację odpowiada agencja White Bits. Kampanię zleciła Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna, która określiła cele i grupę docelową – przede wszystkim mieszkańców Warszawy, a także innych polskich aglomeracji. To nie tyle akcja, co długofalowa kampania – działania prowadzone są od maja 2018 roku i zaplanowane do kwietnia 2019 roku.
Jak marki wspierają ochronę zdrowia psychicznego w Polsce [PRZEGLĄD]
Pomysł i koncepcja kampanii była procesem, składającym się z kilku elementów. Pierwszy krok to analiza grupy docelowej, research, badania, wywiady. To pozwoliło na „zmapowanie” problemów, potrzeb i deficytów związanych z życiem w dużym mieście i nałożenia na nie obszarów, w jakich Podlaskie może dawać „rozwiązanie”.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Główną potrzebą, jaką zidentyfikowaliśmy, była potrzeba odzyskania równowagi na wielu płaszczyznach – kondycji psychicznej, fizycznej, work-life balance, czyli braku czasu dla siebie i na kontakt z naturą, czy nadmiaru bodźców, hałasu, planowania oraz technologii w codziennym życiu.
Dlaczego województwo podlaskie jest remedium na te bolączki?
- jest naturalne, spokojne, ciche, autentyczne,
- jest dostępne – zaledwie dwie godziny drogi od centrum Warszawy jest już dzika przyroda, puszcze, rozlewiska rzek,
- jest dla tych, którzy „widzieli już wszystko” – dziś luksusem dla wielu osób jest znalezienie czasu dla siebie w spokojnym miejscu, a nie spędzenie kolejnego weekendu w zatłoczonej europejskiej stolicy,
- podlaskie wpisuje się w „slow trendy” takie, jak: „cyfrowy detoks”, mikrowyprawy, „forestbathing”, wyjazdy na „odosobnienie”, slow travel,
- ma szereg bezpośrednich walorów – najwięcej terenów chronionych (parki narodowe), najstarsza puszcza Europy, jeden z najmniejszych poziomów „skażenia” hałasem i światłem elektrycznym, oraz najmniej zaludniony region Polski (cisza, brak tłumów).
Walory Podlaskiego prezentujemy jako wartości uniwersalne – dlatego też kampania mówi o nich na wielu płaszczyznach. Używamy subiektywnych rekomendacji, obiektywnych danych, nawiązań do lifestylowych trendów. A punktem wspólnym komunikatów są emocje i zmysły – które łączą każdego człowieka z naturą.
Realizacja
Nad strategią pracowało 8 osób z zespołu agencji. Obecnie, za realizację i bieżącą pracę odpowiada 5-osobowy zespół (strategia, kreacja, dział graficzny, copywriter). Plus zewnętrzni fotografowie. Research i prace nad strategią trwały około 3 miesiące. Poza dalszą komunikacją na kanałach w mediach społecznościowych i na stronie Podlaskie.travel, planujemy projekt, który w założeniu ma pozwolić na zasilenie się cząstką Podlaskiego bez względu na czas i miejsce… 🙂 Jeszcze chwila cierpliwości!
Wyzwania
W tak długofalowej kampanii na pewno musimy cały czas dbać o poziom i adekwatność komunikacji. Teraz latem mamy ogromne pole do popisu. Ale naszą ambicją jest też budować wizerunek Podlaskiego jako turystycznej destynacji o każdej porze roku – także jesienią z jej magicznymi mgłami, zimą (nawet jeśli nie dopisze!) czy wczesną wiosną, kiedy jest sezon na bajeczne rozlewiska Biebrzy.
Niespodzianki i nieplanowane sytuacje
Dotychczas (odpukać) pozytywne zaskoczenia dotyczące tego, jak trafiona, zrozumiała i dobrze odbierana jest komunikacja. Świadczą o tym choćby udostępnienia naszych treści i komentarze.
Za nami dopiero trzy miesiące pracy, przed nami kolejne dziewięć. Na pewno będziemy mieć mnóstwo wniosków – zarówno jeśli chodzi o realizację strategii, jak i konkretnych działań operacyjnych, np. kampanii płatnych w poszczególnych kanałach i ich efektywności.
Katarzyna Stempniak, digital strategist w White Bits – agencji komunikacji w nowych mediach