OpenAI podpisało umowę z gigantem wydawniczym Axel Springer, w ramach której modele sztucznej inteligencji będą trenowane z pomocą treści pochodzących od marek podlegających pod Axel, m.in. Politico i Business Insider oraz europejskich serwisów, tj. BILD czy WELT. Jest to umowa, która nie tylko umożliwi dalsze doskonalenie technologii sztucznej inteligencji, ale też pozwoli na integrację tej technologii ze środowiskiem dziennikarskim i zaoferuje użytkownikom najświeższe informacje z konkretnych dziedzin.
Jak ta współpraca przełoży się na działanie, między innymi, słynnego już chatbota chatGPT? Użytkownicy na zadane pytanie czy wprowadzone polecenie otrzymają odpowiedzi zawierające informacje pochodzące od samego wydawnictwa, jak i podlegających pod niego mniejszych marek. Co ciekawe: informacje, które będą zawarte w odpowiedziach oferowanych przez chatGPT, często będą pochodzić z materiałów objętych płatną subskrypcją, do których normalnie nie ma powszechnego dostępu. Chatbot będzie również cytować poszczególne wydawnictwa jako źródła, linkować konkretne artykuły i podawać ich autorów.
Zobacz również
Szef ds. własności intelektualnej i treści w OpenAI – Tom Rubin – poinformował, że treści pochodzące od Axel Springer oraz podlegających wydawnictw zaczną być udostępniane w ramach chatbota już w pierwszym kwartale 2024 roku.
Rubin dodał także, że OpenAI zapłaci Axel Springer za treści archiwalne, które zostaną wykorzystane do trenowania ogromnych modeli językowych, zasilających chatGPT.
– Cieszy nas, że udało się zawrzeć partnerstwo pomiędzy OpenAI a Axel Springer – powiedział Mathias Döpfner, dyrektor generalny Axel Springer. – Chcemy zbadać możliwości, jakie oferuje dziennikarstwo wspierane przez technologię sztucznej inteligencji w taki sposób, aby wznieść jakość, społeczne znaczenie i model biznesowy dziennikarstwa na wyższy poziom.
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
Póki co, warunki finansowe związane z zawartą umową nie zostały ujawnione przez żadną z firm. O wyjątkowym partnerstwie jako pierwszy poinformował dziennik The Wall Street Journal.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
– Partnerstwo z Axel Springer pomoże zapewnić ludziom nowe sposoby dostępu do wysokiej jakości treści informacyjnych w czasie rzeczywistym, za pośrednictwem narzędzi sztucznej inteligencji. Jesteśmy głęboko zaangażowani we współpracę z wydawcami i twórcami na całym świecie oraz zapewnienie im korzyści płynących z wykorzystania zaawansowanej technologii sztucznej inteligencji – powiedział Brad Lightcap, dyrektor operacyjny OpenAI.
Współpraca pomiędzy OpenAI a Axel Springer nie jest pierwszą tego typu. W lipcu tego roku gigant technologiczny zawarł porozumienie z Associated Press. W ramach umowy wydawnictwo udostępnia część swojego archiwum, a samo w zamian korzysta z technologii i wiedzy produktowej oferowanej przez OpenAI.
Wkrótce może dojść do zawarcia kolejnych umów w tym zakresie. W listopadzie tego roku dyrektor generalny News Corp, Robert Thomson poinformował, że jego firma prowadzi rozmowy, których celem ma być właśnie zawarcie umowy dotyczącej wykorzystania treści przedsiębiorstwa do doskonalenia technologii AI.
Wydawcy wiadomości na całym świecie powoli decydują się na pomoc w doskonaleniu modeli sztucznej inteligencji, co jest związane z licznymi obawami dotyczącymi tendencji modeli AI do generowania informacji fałszywych. Chodzi też o wyzwania związane z potrzebą rozróżnienia treści tworzonych przez technologię od tych, które stworzył człowiek.
W ubiegły piątek osiągnięto porozumienie w sprawie przełomowych przepisów Unii Europejskiej regulujących wykorzystanie sztucznej inteligencji. Porozumienie to obejmuje nowe obowiązki w zakresie przejrzystości modeli językowych (np. zasilających chatGPT), tj. ujawnienie treści wykorzystywanych do trenowania wspomnianych modeli.
PS OpenAI pozwane przez Nowojorska Gildię Pisarzy. Sztuczna inteligencja wykorzystywana do treningu narzędzia ChatGPT
Szykuje się batalia pomiędzy sztuczną inteligencją a organizacją zrzeszającą amerykańskich pisarzy. Oskarża ona OpenAI o wykorzystywanie fragmentów książek do ulepszania systemu bez zgody twórców.
PS2 Parlament Europejski osiągnął wstępne porozumienie w sprawie ustawy o AI
Parlament Europejski ogłosił właśnie wynik negocjacji w sprawie przyjęcia AI Act, który ma na celu uregulowanie systemów sztucznej inteligencji na całym świecie.