fot. depositphotos.com
Konkurencyjne środowisko, zwiększone wymagania dotyczące reklam, rosnąca świadomość użytkowników. Optymalizacja kampanii reklamowych wydaje się mieć teraz większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej, niezależnie od systemu reklamowego. Meta Ads, będąc jednym z dominujących graczy na rynku, wciąż rozwija system oraz jego możliwości. Czy zastanawiasz się, jak prowadzić opłacalne działania w tak konkurencyjnym środowisku? Kluczem może okazać się właśnie dokładna optymalizacja na poziomie kampanii, zestawów reklam oraz kreacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zwiększyć efektywność działań w Meta Ads, zapraszam do lektury tego artykułu.
Cel reklamowy
Pierwszy etap optymalizacji nie jest zbyt skomplikowany. Choć wybór celu jest istotny, to dostępne opcje są ograniczone. Jest to szczególnie korzystne dla użytkowników mniej zaznajomionych ze światem marketingu internetowego. Cele same w sobie są dość intuicyjne, a ich zastosowanie często przynosi oczekiwane rezultaty. W procesie optymalizacji kampanii większe znaczenie ma jednak sposób jej optymalizacji – pod kątem kliknięć, konwersji, wiadomości, odtworzeń wideo, kontaktów itp. Jest to ściśle powiązane z celem, natomiast pomaga realizować go w dany sposób. Lista celów reklamowych dostępna jest w materiałach przygotowanych przez Metę, a także w momencie konfigurowania kampanii (pierwsza czynność, jaką wykonujemy przy konfiguracji kampanii).
Zdefiniowanie i dostosowanie grupy docelowej
Jednym z najważniejszych elementów strategii reklamowej, ale także samej konfiguracji kampanii jest dobór grupy docelowej. Tyle słyszy się w świecie marketingu o grupach odbiorców, chcę jedynie zaznaczyć, że to naprawdę niebanalny temat, który niekiedy wymaga tygodni działań! Nigdy nie należy przystępować do konfiguracji reklam bez zdefiniowania grupy odbiorców. Temat jest tak szeroki i skomplikowany, że nie sposób opisać go w jednym rozdziale artykułu. Jest zależny od wielu czynników takich jak np. branża, budżet, cel reklamowy, sezonowość, typ klienta. W zależności od wymienionych czynników grupa może być na tyle specyficzna, że będzie zawierała nie 100 000, a 1 000 użytkowników, a czasami jeszcze mniej. Czy to oznacza, że jest zła? Nie, w żadnym wypadku. Często grupy takie odznaczają się wysokimi stawkami CPC, niskim CTR, a także setkami złotych per lead, ale czy to istotne w przypadku, gdy pragniesz dotrzeć do kadry kierowniczej i sprzedać produkt/usługę wartą dziesiątki tysięcy złotych? Nie, istotne będzie to, czy chociaż parę osób z grupy tysiąca wypełni formularz lub skontaktuje się z Tobą.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Kluczowe jest także zrozumienie różnic między działaniami dla klienta B2C oraz B2B. Są to zupełnie różne światy, owszem zdarzają się przypadki, gdy pewne elementy będą się przenikały, jednak nigdy nie będzie to takie samo podejście. W obu przypadkach warto uzbroić się w cierpliwość i na bieżąco analizować prowadzone działania. Szybkie reagowanie to często jeden z głównych czynników sukcesu w świecie marketingu internetowego.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
System Meta Ads daje ogromne możliwości targetowania – kwestią kluczową jest odpowiednie zarządzanie wybranymi grupami. Analiza danych i optymalizacja grup pod kątem zainteresowań, zachowań, demografii, wielkości grupy jest kluczowa do zwiększenia efektywności działań reklamowych. Niezależnie od tego jak długo prowadzone są kampanie, zawsze znajdzie się przestrzeń do zmian i udoskonalania ustawień. Warto nieustannie dążyć do poprawy jakości grup docelowych.
Optymalizacja jest niezbędna – nie ma kampanii, która raz ustawiona zawsze da te same efekty. Jest mało elementów stałych, praktycznie całe działania reklamowe w systemie Meta Ads wymagają ciągłych aktualizacji i nadzorowania. Jest to ściśle powiązane z szybko zmieniającym się otoczeniem tak biznesowym, jak i reklamowym. Wysoka konkurencyjność niejako wymaga na reklamodawcach ciągłego utrzymania zainteresowania oraz zaangażowania.
Budżet reklamowy
Optymalizowanie budżetu reklamowego to dość proste, ale skuteczne narzędzie, które pomaga zwiększyć efektywność kampanii reklamowych. Zasada optymalizacji budżetu zakłada, że struktura kampanii powinna obejmować więcej niż jedną kampanię i zestaw reklam, co umożliwia rotację stawek dziennych lub całkowitych pomiędzy nimi. Optymalizacja budżetu może odbywać się zarówno na poziomie samej kampanii, jak i zestawów reklam, przy czym modyfikacje budżetu nie powinny przerywać aktywności kampanii lub fazy uczenia.
Warto pamiętać, aby częstotliwość zmian budżetu była umiarkowana i nie przekraczała określonych granic. Wszystko zależy od wielkości budżetu, który określa czas optymalizacji kampanii (w zależności od typu konwersji). Zwykle konieczne jest odczekanie kilku dni pomiędzy zmianą a ponowną oceną sytuacji. W skrajnych przypadkach optymalizacja może potrwać ponad tydzień, w innych nawet dwa, trzy dni. Warto w procesie uczenia kampanii na bieżąco sprawdzać jej wyniki. Daje to możliwość reagowania na obecną sytuację.
W kontekście budżetu ważnym czynnikiem do monitorowania jest częstotliwość wyświetlania reklam. To, ile środków budżetowych będzie potrzebne do dotarcia do danej grupy odbiorców, można wyliczyć na podstawie kosztu 1 000 wyświetleń reklamy (wskaźnik CPM). To z kolei pozwala przewidzieć wysokość budżetu odpowiedniego dla danej grupy odbiorców i zapobiegać zbyt wysokim częstotliwościom reklamowym.
Choć dolna granica częstotliwości jest ważna, nie ma negatywnego wpływu na użytkowników. Przeciwnie jest w przypadku granicy górnej. Wyświetlanie reklamy 20 razy w miesiącu może przynieść więcej szkody niż pożytku, prowadząc do frustracji i zniechęcenia użytkowników, a nie do pozytywnych rezultatów marketingowych. Warto o tym pamiętać i co dwa, trzy dni monitorować wysokość wskaźnika częstotliwości emisji reklam!
Kreacja reklamowa
Chyba nic nie daje takich możliwości optymalizacji w systemie Meta Ads jak kreacja reklamowa. Głównym czynnikiem jest mnogość rozwiązań, umiejscowień, formatów reklamowych, które można wykorzystać przy tworzeniu reklam. Co istotne to dostosowanie grafik do co najmniej dwóch formatów – pionowego (1080×1920) oraz kwadratowego (1080×1080). Te dwa formaty pozwolą na dostosowanie przekazu do większości umiejscowień w sposób, za który użytkownik Ci podziękuje. Nie ma nic gorszego od uciętej w połowie grafiki, którą dodatkowo zasłania logo marki. Nie dość, że zniechęci użytkownika, to jeszcze wykorzystuje cenny budżet reklamowy.
Kolejną rzeczą niezbędną w optymalizacji kreacji jest rozróżnienie samego przekazu. Po pierwsze treści kierowane do klienta B2C będą zupełnie inne niż treści kierowane do klienta B2B. Warto zwrócić uwagę również na to, że oba typy klientów będą miały różne motywacje. Zazwyczaj produktem / usługą rozwiązujemy jakiś problem klienta, zaspokajamy jego potrzebę lub ambicje, jeśli wykorzysta produkt / usługę do rozwoju siebie lub własnej firmy. Przekaz reklamowy powinien być zatem zróżnicowany i dostosowany do typu klienta, jego nastawienia, nastroju, potrzeb. Inaczej zwrócisz się w kreacji do użytkownika, który ma problem i potrzebuje rozwiązania na już, a inaczej do użytkownika, który chce udoskonalić działania swojej firmy przez zakup Twojego produktu / usługi. W obu przypadkach użytkownik będzie potrzebował Twojego produktu / usługi, ale sposób dotarcia do niego będzie skrajnie inny, zarówno jeśli chodzi o długość lejka, jak i sposób komunikacji.
Co się tyczy formatów reklamowych, to obecnie polecam skupić się na wymienionych poniżej, ponieważ są uniwersalne i sprawdzą się w wielu przypadkach:
- pojedynczych obrazach
- wideo
- animacjach
- katalogach produktowych
Dopracowanie wyżej wymienionych formatów pozwoli podnieść efektywność kampanii. System Meta Ads udziela podczas konfigurowania kampanii wielu wskazówek dotyczących formatów – zarówno na poziomie kreacji, jak i na poziomie zestawów reklam podczas wyboru umiejscowień. Warto zwracać uwagę i wykorzystywać wszelkie dostępne informacje.
Monitorowanie i analiza danych
Monitorowanie i analiza danych nie jest sposobem optymalizacji, ale narzędziem, które umożliwia wychwytywanie kluczowych czynników i reagowanie na nie. Do analizy danych warto używać nie tylko jednego źródła. W kampaniach Meta Ads korzystam z panelu głównego, dodatkowo używam GA4, arkuszy Google i zewnętrznych aplikacji do obsługi i przesyłu danych (np. 2min reports, Looker Studio – dawne Google Data Studio). Jest to jednak obszerny temat, na osobny artykuł. Po raz kolejny wskażę na różnicę w analizie danych przy podziale na klientów B2B oraz B2C. O ile pojawiają się elementy wspólne, które mogą wynikać ze specyfiki branży, o tyle większość wskaźników powinna być analizowana w zupełnie inny sposób. Część z nich w ogóle nie sprawdzi się w przypadku B2B, podczas gdy dla B2C będą kluczowymi wskaźnikami do analizy i odwrotnie. Należy je również rozpatrywać w zupełnie inny sposób. Wpłynie to bowiem na optymalizację danej kampanii w ujęciu budżetu, kreacji, grupy odbiorców. Perfekcyjnie byłoby mieć dostęp do idealnych danych, najlepiej w szerokim ujęciu czasu, by można było porównywać i analizować te dane w ujęciu np. rocznym, a nie tylko miesięcznym / dziennym. Nie zawsze, a raczej rzadko jest to możliwe, szczególnie w przypadku nowych biznesów. Dążę do tego, że warto korzystać z wielu możliwości, nie bazować tylko i wyłącznie na jednym źródle danych. Takie podejście zawsze sprawia, że analiza danych jest bardziej rzetelna i kompletna, pozwala także wychwytywać błędy, niezgodności, ale także utwierdzić się w przekonaniu, że prowadzone działania są ze sobą poprawnie skorelowane (w przypadku działań w więcej niż jednym systemie reklamowym).
Podsumowanie
Dla efektywnego marketingu internetowego niezbędne jest optymalizowanie kampanii w ramach systemu Meta Ads. Ten proces wymaga jednak zastosowania odpowiedniej strategii, cierpliwości, stałego monitorowania i uwzględniania wielu aspektów działalności. Podkreślmy, że optymalizacja to proces ciągły, a nie działanie jednorazowe. Zastosowanie dobrych praktyk optymalizacyjnych może znacząco przyczynić się do sukcesu Twojego biznesu w szybko ewoluującym cyfrowym świecie. Warto jednak pamiętać, że nie jest to gwarantowany przepis na sukces. Optymalizacja ułatwia zdobycie upragnionego celu, jest to narzędzie sprzyjające osiągnięciu sukcesu. Jest jak solidna wędka dla wędkarza – a wszyscy wiemy, że duże ryby warto łowić za pomocą najlepiej skonfigurowanego sprzętu! Niech Twoja optymalizacja będzie zatem możliwie jak najlepsza! Do szybkiego usłyszenia.
Autor: Wojciech Stola, PPC specialist w inmarketing digital agency