ABB Living Space Experience to miejsce, w którym można się przekonać, jak działa i jakie korzyści daje spersonalizowane sterowanie funkcjami domu: oświetleniem, temperaturą, czy wentylacją.
Przestrzeń oraz ekspozycja zostały zaprojektowane przez Magdalenę Czernik i Przemysława Strzałkowskiego – architektów ze studia Megart Design, przy wsparciu partnerów projektu: Philips Lighting, Modular Lighting Instruments, Rolety Bubendorff, Kinnarps, Saint-Gobain Building Glass Polska, Daikin, Miele, Bang & Olufsen, Hypnos Beds, Zajc Kuchnie, Decoflame.
Zobacz również
Architekci postawili na oszczędne i czyste formy, które dobrze korespondują z ultranowoczesnym standardem zastosowanych technologii KNX i ABB-free@home. 170-metrową powierzchnię zaaranżowano w formie apartamentu mieszkalnego, stanowiącego otwartą przestrzeń. Znalazło się w niej miejsce na w pełni wyposażoną kuchnię, jadalnię, salon ze sprzętem multimedialnym i sypialnię z pokojem kąpielowym. Jest również druga łazienka, gabinet, pomieszczenie techniczne i dodatkowe miejsce do pracy.
„W naszym apartamencie już od wejścia wita gości przyjazna i łatwa w obsłudze automatyka sterująca funkcjami wyposażenia. Zastosowaliśmy najnowocześniejsze programatory „reagujące” na odwiedzających i oferujące w pełni spersonalizowane scenariusze zdarzeń – mówi Krzysztof Sasin, specjalista ds. nowoczesnych rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej ABB. „Połączyliśmy elementy sterowania oświetleniem, żaluzjami, ustawienia optymalnej temperatury, wentylacji, systemów alarmowych, dźwięku i obrazu. To unikatowe na polskim rynku rozwiązanie pozwoli naszym klientom w pełni zapoznać się ze wszystkimi możliwościami technologii KNX. W apartamencie ABB Living Space Experience będzie można intuicyjnie sterować przestrzenią, nie tylko za pomocą zainstalowanych w ścianach paneli dotykowych, ale również z urządzeń mobilnych” – objaśnia Krzysztof Sasin.
Wewnętrzna komunikacja pomiędzy urządzeniami pozwoli na bieżące monitorowanie i prognozowanie zużycia wszystkich mediów oraz dostrojenie funkcjonowania apartamentu do rytmu dnia użytkownika, ilości naturalnego światła, czy jakości powietrza, pozwalając tym samym oszczędniej gospodarować wodą i energią.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
„Inteligentny dom to miejsce, które z założenia powinno minimalizować negatywny wpływ naszego codziennego funkcjonowania na otoczenie i być jak najbardziej przyjazne środowisku” – tłumaczy Monika Komalska, kierownik projektu ABB Living Space Experience. „Na mapie miejsc oferujących inteligentne systemy automatyki budynku wreszcie pojawiła się przestrzeń, w której architekt, czy integrator systemów automatyki będzie mógł wraz z inwestorem doświadczyć wybranych rozwiązań i omówić szczegóły projektu w bardzo realistycznej scenerii. Poza prezentacją oferty produktowej, planujemy także m.in. cykliczne warsztaty, szkolenia, wystawy i spotkania z twórcami” – dodaje Monika Komalska.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
W dniu otwarcia apartamentu, na gości czekały specjalne atrakcje, m.in. prezentacje oferty ABB w środowisku wnętrza mieszkalnego, konkursy i panel dyskusyjny z architektami, reprezentującymi wielokrotnie nagradzaną pracownię Hola Design. Wrażeń artystycznych dostarczyła brazylijska wokalistka Liz Rosa i multiinstrumentalista Grzech Piotrowski.
Apartament pokazowy ABB Living Space Experience mieści się w pofabrycznym sercu Żoliborza, przy ul. Duchnickiej 3, w dawnej Fabryce Wynalazków Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, przywróconej do życia pod nazwą Defabryka. Dzięki dbałości o walory architektoniczne, to poindustrialne wnętrze skupia pod swoim dachem twórców oryginalnych projektów i idei, tworząc dobre miejsce do kreatywnych spotkań.