„Pajacyk” zmienia się dla dzieci – oprócz dożywiania, zapewniane będzie także wsparcie psychospołeczne

Popularny program „Pajacyk” zmienia się dla dzieci. Od marca, oprócz dożywiania, zapewniane będzie także wsparcie psychospołeczne w świetlicach i placówkach wsparcia dziennego. Pilotażowy program Polskiej Akcji Humanitarnej będzie prowadzony przez organizacje współpracujące z całej Polski.
O autorze
1 min czytania 2021-02-26

W trakcie ostatniego roku wyraźnie wzrosło zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną i społeczną dla dzieci i młodzieży, zarówno w małych, jak i dużych miejscowościach. Przyczyniło się do tego m.in. zamknięcie placówek szkolnych, pogorszenie sytuacji materialnej wielu rodzin, izolacja oraz stres związany z restrykcjami epidemicznymi. W związku z tym Polska Akcja Humanitarna od 1 marca uruchamia nabór do nowej odsłony programu „Pajacyk”. W ten sposób przekształca dobrze znaną Polakom inicjatywę w kompleksowy program wsparcia dzieci i młodzieży.

– Pandemia spowodowała, że dzieci zostały zamknięte w trudnych środowiskach, bez szansy na integrację z rówieśnikami. Izolacja źle na nie wpływa, a my nie mamy środków ani narzędzi, by udzielić im właściwej pomocy. Dlatego rozszerzenie programu przez PAH jest szansą dla nas, organizacji pracujących na miejscu, aby zaoferować wsparcie dzieciom dotkniętym przez stres, traumę czy osamotnienie – mówi Anna Piwowarczyk-Głogowska ze Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie”.

Program zakłada zwiększenie dostępu do ogólnej i specjalistycznej pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży oraz wsparcie rozwoju umiejętności życiowych, społecznych i zainteresowań. Do pilotażowej edycji zostały zaproszone organizacje lokalne, które współpracują z PAH w ramach Pajacykowej Sieci Pomocowej. Pomoc będzie realizowana w placówkach w całej Polsce.

– Nowa odsłona „Pajacyka” daje nam możliwość jeszcze szerszego docierania z pomocą do najmłodszych. Od 22 lat dożywiamy dzieci w szkołach, wspierając ich codzienny rozwój. Mając na uwadze fakt, że potrzeby podopiecznych Pajacyka występują na wielu poziomach i wykraczają poza sferę dożywiania, postanowiliśmy rozszerzyć program Pajacyk o dodatkowy komponent wsparcia w kryzysie dla dzieci i młodzieży – mówi Magdalena Jaranowska, koordynatorka programu „Pajacyk” w PAH.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

W ramach programu m.in. możliwe będzie sfinansowanie terapii indywidualnych, prowadzenie grup wsparcia i warsztatów dla dzieci, pokrycie kosztów dojazdu do placówek specjalistycznych. Istnieje też możliwość przeznaczenia części środków na dokształcenie kadry pracującej z dziećmi z rodzin wieloproblemowych. Program przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat, wychowujących się w warunkach niekorzystnych dla ich prawidłowego rozwoju.

Słuchaj podcastu NowyMarketing