Parlament Europejski osiągnął wstępne porozumienie w sprawie ustawy o AI

Parlament Europejski osiągnął wstępne porozumienie w sprawie ustawy o AI
Parlament Europejski ogłosił właśnie wynik negocjacji w sprawie przyjęcia AI Act, który ma na celu uregulowanie systemów sztucznej inteligencji na całym świecie.
O autorze
3 min czytania 2023-12-12

To pierwsze na świecie ogólne przepisy, które mają regulować stosowanie sztucznej inteligencji. Ustawa ma na celu zapewnienie, że systemy sztucznej inteligencji chronią prawa podstawowe takie jak: demokracja, praworządność i zrównoważony rozwój środowiska, jednocześnie stymulując innowacje i czyniąc Europę liderem w tej dziedzinie. Nieprzestrzeganie zasad może prowadzić do nałożenia kar w wysokości od 35 mln euro lub 7% globalnego obrotu do 7,5 mln euro lub 1,5% obrotu, w zależności od naruszenia i wielkości firmy.  Uzgodniony tekst będzie teraz musiał zostać formalnie przyjęty zarówno przez Parlament, jak i Radę, aby stać się prawem UE. Parlamentarne komisje ds. rynku wewnętrznego i wolności obywatelskich będą głosować nad porozumieniem na najbliższym posiedzeniu.

Zakazane aplikacje

Uznając potencjalne zagrożenie dla praw obywateli i demokracji ze strony niektórych możliwych zastosowań sztucznej inteligencji, prawodawcy zdecydowali się zakazać:

  • systemów kategoryzacji biometrycznej, które wykorzystują cechy wrażliwe (np. przekonania polityczne, religijne, filozoficzne, orientację seksualną, rasę);
  • dowolnego pobierania obrazów twarzy z Internetu lub nagrań CCTV w celu tworzenia baz danych rozpoznawania twarzy;
  • rozpoznawana emocji w miejscu pracy i instytucjach edukacyjnych;
  • programów z obszaru social scoring (systemu zaufania społecznego) opartych na zachowaniach społecznych lub cechach osobistych;
  • systemów sztucznej inteligencji, które manipulują ludzkim zachowaniem w celu obejścia ich wolnej woli;
  • sztucznej inteligencji wykorzystywanej do odczytywania słabości ludzi (ze względu na ich wiek, niepełnosprawność, sytuację społeczną lub ekonomiczną).

Wyłączenia dotyczące egzekwowania prawa

Negocjatorzy uzgodnili szereg zabezpieczeń i wąskich wyjątków od stosowania biometrycznych systemów identyfikacji (RBI) w publicznie dostępnych przestrzeniach do celów egzekwowania prawa, z zastrzeżeniem uprzedniej zgody sądu i ściśle określonych list przestępstw. „Zdalny” RBI byłby wykorzystywany wyłącznie w ukierunkowanym poszukiwaniu osoby skazanej lub podejrzanej o popełnienie poważnego przestępstwa. RBI „w czasie rzeczywistym” spełniałby rygorystyczne warunki, a jego użycie byłoby ograniczone w czasie i miejscu, do celów stricte oznaczonych, takich jak:

  • ukierunkowane poszukiwania ofiar (uprowadzenia, handel ludźmi, wykorzystywanie seksualne),
  • zapobieganie konkretnemu i obecnemu zagrożeniu terrorystycznemu, lub lokalizacji bądź, identyfikacji osoby podejrzanej o popełnienie jednego z konkretnych przestępstw wymienionych w rozporządzeniu (np. terroryzm, handel ludźmi, wykorzystywanie seksualne, zabójstwo, porwanie, gwałt, rozbój z bronią w ręku, udział w organizacji przestępczej, przestępstwo przeciwko środowisku).

– Wraz z rosnącą obecnością sztucznej inteligencji we wszystkich aspektach codziennego życia, kwestia ram prawnych stała się pilna i konieczna w celu uregulowania jej zastosowań oraz ochrony danych. Istotne jest jednak, aby odbywało się to w oparciu o precyzyjne i przejrzyste zasady prawne, które ewoluują wraz z technologiami, tak abyśmy znaleźli właściwą równowagę umożliwiającą innowacje przy jednoczesnym poszanowaniu zasad etycznych. UE szybko wprowadziła w życie te przepisy, które są obecnie pierwszymi ogólnymi przepisami dotyczącymi sztucznej inteligencji na świecie.    Rozporządzenie ws. sztucznej inteligencji ma szeroki zakres, starając się zapewnić wytyczne i ochronę w wielu obszarach, na które sztuczna inteligencja będzie miała wpływ w nadchodzących latach. Dla przeciętnego, niespecjalistycznego przedsiębiorstwa są to odniesienia do systemów AI ogólnego przeznaczenia (GPAI), na które powinni zwrócić uwagę na początku. Nowe przepisy obejmują wymogi dotyczące przejrzystości, w tym dokumentacji technicznej i zgodności z unijnymi przepisami dotyczącymi praw autorskich, a w przypadku, gdy informacje te nie są dostępne, przedsiębiorstwa będą zobowiązane do kontrolowania wykorzystania takich systemów w swojej organizacji. Szczególnie ucieszyło mnie uwzględnienie w przepisach wyraźnych wymogów dotyczących szczegółowych podsumowań treści wykorzystywanych do szkolenia systemu. Świadome podejmowanie decyzji ma kluczowe znaczenie dla wdrożenia sztucznej inteligencji, która jest etyczna i spełnia wymogi nowego prawa. Znajomość i dokumentowanie wykorzystania zarówno uczenia maszynowego, jak i systemów sztucznej inteligencji w organizacji to prosty sposób na zrozumienie i przewidywanie luk w zabezpieczeniach krytycznych danych biznesowych, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedzialnego korzystania z AI – powiedział Neil Thacker, CISO EMEA w Netskope.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

– Nowa unijna regulacja dot. sztucznej inteligencji jest pierwszym na świecie międzysektorowym i transgranicznym aktem prawnym dotyczącym sztucznej inteligencji, ale chodzi w niej o znacznie więcej niż tylko współpracę państw członkowskich w ważnej kwestii dnia dzisiejszego. Rozporządzenie kładzie nacisk na bezpieczeństwo i zasady etyczne w samym sercu innowacji w zakresie sztucznej inteligencji i jest wyraźnym sygnałem, że rządy poważnie traktują implikacje etyczne – i wynikającą z nich konieczność zarządzania – w samym sercu tych szybkich postępów. Grzywny nakładane za nieprzestrzeganie przepisów są zgodne z dobrze ugruntowanym modelem egzekwowania RODO; grzywny ograniczają się do 7% globalnego obrotu w porównaniu z 4% w ramach RODO, co oznacza, że nie można krytykować tego, czy prawo to, jest zbyt surowe. Dla mnie najważniejszym spośród dzisiejszych ogłoszeń był wysiłek, jaki ustawodawcy włożyli w stworzenie równowagi między regulacjami a innowacjami. Rozporządzenie jest pierwszym aktem prawnym, jaki widziałam, który aktywnie zachęca do innowacji startupy i MŚP – w rzeczywistości zawiera wyraźny przepis promujący korzystanie z „piaskownic regulacyjnych” ustanowionych przez organy krajowe, a także testowanie w czasie rzeczywistym. Dzięki temu UE będzie w stanie wspierać postęp techniczny bez ograniczania go nadmiernymi regulacjami – dodaje Ilona Simpson, CIO EMEA w Netskope.

Źródło: informacja prasowa

Słuchaj podcastu NowyMarketing

PS OpenAi i Microsoft z pozwem za naruszenie praw autorskich

OpenAi i Microsoft zostały pozwane za nielegalne korzystanie z dzieł literatury faktu na potrzeby szkolenia modeli sztucznej inteligencji, które leżą m.in. u podstaw takich narzędzi jak ChatGPT.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

PS2 Google nałoży ograniczenia na publikowanie i wykorzystywanie treści, generowanych przez AI

Gigant wprowadzi nowe funkcje, dzięki którym użytkownicy będą mogli zaskarżyć treści generowane przez sztuczną inteligencję, wprowadzające odbiorców w błąd. Mają one również dotyczyć Youtube’a.