PGE stworzyła animację upamiętniającą Kobiety Niezłomne

Z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, PGE przygotowała animację do utworu „Jedna chwila” w wykonaniu Kasi Malejonek i Maleo Reggae Rockers z projektu „Panny Wyklęte”. W ten sposób spółka uhonorowała Kobiety Niezłomne – często anonimowe, polskie bohaterki.
O autorze
1 min czytania 2021-03-01

– Jako PGE czujemy się zobowiązani do pielęgnowania pamięci o naszej historii i jej bohaterach. Myśląc o konkretnych postaciach, często przywołujemy postawy bohaterskich mężczyzn, a przecież kobiety także były aktywnymi uczestniczkami walk o wolność Polski. Dlatego z okazji przypadającego 1 marca, Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” postanowiliśmy przybliżyć sylwetki czterech niezłomnych kobiet, które walczyły o wolną Polskę w trakcie II wojny światowej, ale również działały w powojennym antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym. Za swoją nieprzejednaną postawę były represjonowane, więzione, zsyłane do łagrów, a często także mordowane. Dziś chcemy wrócić do tych często bardzo młodych kobiet, aby przywrócić ich pamięć i oddać im należny hołd – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W animacji PGE prezentuje sylwetki czterech Kobiet Niezłomnych:

  • Danuty Siedzikówny, pseudonim „Inka” – sanitariuszki „Żołnierzy Wyklętych” i łączniczki 5. Wileńskiej Brygady AK, która została zamordowana w 1946 roku przez władze komunistyczne,
  • Emilii Malessy,  pseudonim „Marcysia” – żony legendarnego partyzanta Jana Piwnika „Ponurego”, kierowniczki wydziału łączności zagranicznej Oddziału V Komendy Głównej ZWZ-AK, która w 1949 roku odebrała sobie życie, nie mogąc sobie wybaczyć, że uwierzyła w zapewnienia funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, że działacze konspiracyjnego zrzeszenia WiN nie będą represjonowani i ujawniła swoje tajne kontakty,
  • Lidii Lwow-Eberle, pseudonim „Lala” – żołnierza Armii Krajowej, sanitariuszki oddziału „Łupaszki” i narzeczonej mjr. Zygmunta Szendzielarza, przez wiele lat więzionej przez władze komunistyczne za działalność niepodległościową,
  • Danuty Janiczak-Szyksznian, pseudonim „Sarenka” – łączniczki Okręgu Wileńskiego AK, aresztowanej w 1944 roku przez sowiecki Ludowy Komisariat Bezpieczeństwa Państwowego NKGB, skazanej po brutalnym śledztwie na 10 lat łagrów.

Wszystkie te bohaterskie kobiety cechuje, wielka odwaga oraz niezłomność wobec systemu komunistycznego. Ich tragiczne losy to przykład nieugiętej postawy, poświęcenia i miłości do Ojczyzny.

Animacja PGE została stworzona do utworu „Jedna chwila” Kasi Malejonek i Maleo Reggae Rockers. Inspiracją do jego powstania była historia Danuty Siedzikówny – „Inki. Piosenka „Jedna chwila” jest częścią projektu „Panny Wyklęte”, który powstał przy współpracy Dariusza Malejonka, Fundacji Niepodległości, młodych wokalistek polskiej sceny muzycznej oraz zespołu Maleo Reggae Rockers.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj