„Historia, którą chcę Wam dzisiaj opowiedzieć, to historia, która wstrząsnęła mną bardzo. Głównie dlatego, że ofiarami jest cała rodzina, a sprawcy, którzy do dziś nie zostali wykryci, wciąż zagrażają innym…”.
Takimi słowami zaczyna się najnowszy podcast Justyny Mazur na kanale Piąte: Nie zabijaj. Jego bohaterami są członkowie rodziny Rysickich, zamieszkujący północo-wschodnią część kraju. Teren, na którym mieszkają, ma zostać przejęty przez dewelopera, który planuje wybudować tam duże osiedle. Rysiccy nie zgadzają się wykup ziemi, na której mieszkają od urodzenia, skąd pochodzą ich rodzice i dziadkowie. Po wstrzymaniu budowy rodzinie Rysickich przytrafiają się dziwne sytuacje, przestają czuć się bezpiecznie. Dlaczego? Warto sprawdzić na kanale podcastowym Piąte: Nie zabijaj.
Zobacz również
Rodzina Rysickich to metafora populacji rysia nizinnego (bałtyckiego), która zamieszkuje na północy naszego kraju. Tropienia przeprowadzone w 2015 r. wykazały zaledwie około 40 rysi w kilku kompleksach leśnych Polski północno-wschodniej. Inwentaryzacja prowadzona w 2018 r. w ramach „Pilotażowego projektu monitoringu wilka i rysia w Polsce” pokazuje wciąż pogarszającą się sytuację tego drapieżnika w Puszczy Białowieskiej, Knyszyńskiej i Augustowskiej. Głównym zagrożeniem dla rysi nizinnych są działania człowieka m.in. wycinka lasów, rosnąca infrastruktura, myślistwo i kłusownictwo.
Podcast jest częścią kampanii wspierającej akcję fundraisingową WWF Polska. Fundacja stale prowadzi działania edukacyjne na temat problemów z ochroną rysia bałtyckiego. Mimo prowadzonych procesów reintrodukcyjnych, drapieżniki te są wciąż na granicy wyginięcia, a bez pomocy człowieka wyginą. Każdy może je wspomóc poprzez adopcję symboliczną. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie www.ratujrysie.pl.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell