Otwarcie biura zostało ogłoszone 17 kwietnia podczas wydarzenia inauguracyjnego w Google Campus w Warszawie. Fundedbyme to pierwszy zagraniczny gracz na polskim rynku crowdfundingu udziałowego. W naszym kraju platforma będzie skupiała się na projektach o globalnym potencjale, pomagając im wejść na rynki międzynarodowe.
– Chcemy pokazać najlepiej rokujące firmy z Polski w pierwszym roku działalności. Zależy nam na budowaniu mostu pomiędzy doświadczonym szwedzkim rynkiem inwestycyjnym a polskim rynkiem startupów i inwestorów – mówi Maciej Gajewski, szef polskiej firmy FundedByMe.
Zobacz również
FundedByMe celuje w polskie startupy, które generują przychody, poszukują finansowania do miliona euro i są gotowe wejść na rynek globalny. Polska jest piątym rynkiem zagranicznym FundedByMe poza Szwecją, gdzie mają siedzibę. Platforma pokłada duże nadzieje w polskim rynku ze względu na wysoki poziom zdolności technologicznych wśród przedsiębiorców i środowiska przyjaznego startupom.
– Wierzymy w inwestycje transgraniczne, które umożliwiają dobrym firmom rozwijanie się poza granicami swoich krajów. Polscy przedsiębiorcy cieszą się dobrą reputacją jako pracowici, skrupulatni i efektywni – wyjaśnia Lovisa Strömsholm, która jest odpowiedzialna za relacje inwestorskie i rozwój międzynarodowy w FundedByMe AB. Do tej pory koordynowała uruchomienie platformy na czterech nowych rynkach w Europie i Azji.
Podczas wydarzenia w Warszawie były obecne polskie startupy, które już zdobyły uznanie międzynarodowe. Po raz pierwszy został zaprezentowany nowy produkt pochodzącego z Warszawy startupu Skriware, który łączy rozwiązania edukacyjne i technologię druku 3D. Jej ostatni wynalazek to nowoczesny ekosystem składający się z platformy e-learningowej i w pełni programowalnego robota edukacyjnego.
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
Oprócz tego, podczas wydarzenia FundedByMe wystąpił Jakub Olek, który zaprezentował Hyper Poland. Jest to perspektywiczny startup, który w konkursie Elona Muska rozpracowywał nowy, bardzo szybki środek transportu – Hyperloop.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Marcin Maliszewski, współzałożyciel startupu Blinkee.city, opowiedział o tym, jak szybko rozwinęła się ich firma, która już wprowadziła miejskie skutery elektryczne do ponad dziesięciu polskich aglomeracji. Startup ogłosił powstanie najnowocześniejszych stacji do ładowania baterii dla skuterów i sprawdzenia ich poziomu naładowania.
Kolejnym prelegentem był Ronald Domelid, szwedzki przedsiębiorca i współzałożyciel Stonefactory.se, firmy e-commerce, specjalizującej się w branży budowlanej, który również zainwestował w FundedByMe w Szwecji. Natomiast Alicja Domelid, założycielka Ecoliving, przedstawiła historię swojego projektu Naturalbox, który w ramach platformy FundedByMe zebrał ponad 200 tysięcy euro.
Przedstawiciel Izby Handlowej, Business Sweden, Erik Friberg uważa, że Szwecja zajmuje wysokie miejsca w rankingach innowacyjności i przyciąga przedsiębiorców ze względu na łatwość poszukiwania inwestorów oraz możliwości rozwoju dla startupów.
Crowdfunding udziałowy jest modelem, w którym indywidualni inwestorzy finansują startup, stając się właścicielami części biznesu. Kwoty inwestycji w FundedByMe zaczynają się od 2000 złotych, każda zbiórka trwa 45 dni, a możliwość inwestycji posiada ponad 110 tysięcy inwestorów z całego świata.
FundedByMe Poland założono w modelu joint venture z polskimi partnerami. Oprócz Szwecji, lokalni partnerzy funkcjonują także w innych krajach Europy i Azji. FundedByMe zdobył nagrodę w kategorii Alternative Finance w pierwszej rundzie European Fintech Awards 2017. Publiczność i jurorzy wybrali FundedByMe jako jedną z najbardziej obiecujących europejskich firm FinTech.