Plebiscyt Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura. rozstrzygnięty

200 proekologicznych inicjatyw, 9 finalistek i prawie 12 000 głosów Internautów – tak w dużym skrócie można podsumować I edycję Eko Plebiscytu Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura, która właśnie dobiegła końca. Jury oraz internauci wybrali trzy najciekawsze projekty.
O autorze
3 min czytania 2020-03-26

Do Plebiscytu Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura. zgłosiło się ponad 200 kandydatek, w trzech obszarach: Biznes, Lifestyle oraz Nauka. Na początku stycznia Jury w składzie Dorota Czekaj, Olga Malinkiewicz, Katarzyna Kalinowska, Joanna Orfinger oraz Katarzyna Gandor wyłoniło 9 finalistek (po 3 w każdej kategorii), które przeszły do III etapu Plebiscytu – głosowania internautów.

W głosowaniu wzięło udział prawie 12 000 osób, które wybrały najlepsze proekologiczne projekty. Wśród laureatek znalazły się trzy działaczki, które otrzymały nagrodę w wysokości 10 000 zł na rozwijanie swoich inicjatyw. Oprócz tego, Jury przyznało jedną nagrodę główną w wysokości 30 000 zł. Wyniki zostały ogłoszone podczas uroczystej Gali finałowej, która 9 marca odbyła się w Warszawie.

Największą wygraną Plebiscytu okazała się Dominika Szaciłło, autorka internatowej inicjatywy „Uwaga Śmieciarka Jedzie”, która zdobyła aż dwie nagrody – od internautów oraz nagrodę główną przyznaną przez Jury konkursu. Dwie pozostałe nagrody trafiły do projektów z kategorii Nauka: dr. Grażyny Dąbrowskiej oraz dr. Agnieszki Gajewicz-Skrętnej.

NAGRODY INTERNAUTÓW ORAZ JURY – DOMINIKA SZACIŁŁO (KATEGORIA LIFESTYLE)

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Projektantka, mieszkająca w Warszawie, pomysłodawczyni inicjatywy „Uwaga, śmieciarka jedzie”, zrzeszającej w całej Polsce ponad 200 tys. osób ratujących rzeczy przed wyrzuceniem. Dzięki lokalnym grupom na Facebooku, uczestnicy mogą zgłosić, że w ich okolicy pod śmietnikiem znajduje się coś, co może jeszcze komuś posłużyć. Jury zachwyciła przede wszystkim ogólnodostępnością oraz prostotą projektu, który ma szansę dotrzeć i wpłynąć na codzienne zachowania szerokiego grona Polaków.

To idealny przykład na to, że małymi krokami można rozpocząć walkę o naszą Planetę.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

– Inicjatywa Uwaga, śmieciarka jedzie powstała w 2013 roku. Zobaczyłam na śmietniku stare, drewniane krzesła, niestety nie mogłam ich wziąć do domu z powodu braku miejsca. Tak powstał pierwszy post. Obecnie to ponad 200 grup w całej Polsce zrzeszających ponad 200 tyś osób. Nie mamy jeszcze planu na zagospodarowanie środków pochodzących z obydwu nagród, na razie mamy marzenia. Na pewno część przeznaczymy na celebrację sukcesu. Część na szkolenia edukacyjne dla administratorów i na rozwój inicjatywy. Myślimy o przekształceniu jej w NGO – mówi Dominika.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

NAGRODA INTERNAUTÓW– DR GRAŻYNA DĄBROWSKA (KATEGORIA NAUKA)

Biolog molekularny, prof. UMK w Toruniu, autorka ekoinnowacyjnych rozwiązań. Opracowała biopreparaty: PETout, przyspieszający rozkład tworzyw sztucznych oraz Biologiczny Stymulator Plonowania, zwiększający wydajność upraw i ich odporność na patogeny przy ograniczonej chemizacji rolnictwa.

– Otrzymana nagroda jest ważna, ponieważ jest tym jednym z niewielu momentów, w którym jako kobieta, matka trzech chłopców i żona czwartego, pracująca zawodowo jako biolog poszukujący innowacyjnych rozwiązań, zostałam doceniona. Motto plebiscytu jest wpisane w całe moje życie, dlatego zgłaszając projekt, miałam poczucie, że pod każdym względem do niego pasuję. Uważam, że istotnym aspektem konkursu jest fakt, iż przyczynia się on do promowania polskiej nauki i pokazywania szerokiemu gronu osiągnięć kobiet nauki – komentuje dr. Dąbrowska.

NAGRODA INTERNAUTÓW– DR AGNIESZKA GAJEWICZ-SKRĘTNA (KATEGORIA NAUKA)

Doktor, adiunkt na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. W swojej pracy naukowej koncentruje się na rozwoju metod komputerowych wspierających ocenę ryzyka chemicznego stwarzanego przez nowe oraz już obecne w środowisku substancje chemiczne. Celem jest zminimalizowanie liczby zwierząt laboratoryjnych wykorzystywanych do badań, ograniczenie czasu i kosztów badań oraz ilości powstających odpadów. Rezultaty jej prac składają się na obszerny dorobek obejmujący ponad 45 artykułów naukowych w wiodących czasopismach oraz rozdziały w monografiach. Dr Gajewicz-Skrętna jest też współkierownikiem międzynarodowego grantu i laureatką stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Przez niektórych nazywana „drugą Curie”.

WYRÓŻNIENIE EKO INICJATYW CZĘŚCIĄ EKOLOGICZNEJ STRATEGI LIRE

Marka Lirene również nie pozostaje w tyle, jeżeli chodzi o działania proekologiczne i nieustannie dąży do zmiany nawyków i świadomości ekologicznej w wielu aspektach. W zakresie rozwiązań systemowych Lirene podejmuje szereg działań na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego, takich jak rezygnacja z celofanu we wszystkich nowych liniach wprowadzanych na rynek, prace nad zmniejszeniem ilości plastiku w etykietach i opakowaniach. Dodatkowo, marka aktywnie szuka alternatywnych rozwiązań dla opakowań plastikowych, które będą bardziej przyjazne środowisku – czego przykładem są opakowania z trzciny cukrowej, zastosowane w linii Lirene Natura. Plebiscyt Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura. wpisuje się w filozofię marki, która już zapowiada kolejne edycje przedsięwzięcia.