W dzień 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, a zatem symboliczną datą 1-go sierpnia, rozpoczynają się działania związane z kampanią społeczną BohaterON – włącz historię. W ramach akcji po raz piąty, każdy kto chce uhonorować uczestników Powstania Warszawskiego, będzie mógł do nich wysłać za pośrednictwem strony www.bohateron.pl kartkę, która w tym roku po raz pierwszy już nie tylko łączy pokolenia, ale również pomaga.
– Podjęliśmy decyzję o zmianie formuły wysyłki kartek do Powstańców. Tradycyjne kartki nadal będą wykonywane przez dzieci w szpitalach, zaś uczniowie wykonają specjalne pamiętniki – jednak wszyscy inni będą to mogli zrobić jedynie online. Za pośrednictwem naszej strony internetowej będzie można wysłać kilka słów do bohaterów Powstania Warszawskiego. Stworzyliśmy wzory płatnych kartek do wyboru, są dostępne na www.BohaterON.pl. Pocztówkę można wysłać dokonując opłaty 10, 50 lub 100 zł za kartkę „Brązową”, „Srebrną” oraz „Złotą”. Zdecydowaliśmy się na taką zmianę, ponieważ zamierzamy przeznaczyć jeszcze większą część środków na wsparcie materialne Powstańców i realizację ich indywidualnych potrzeb. Od ponad 4 lat zabiegamy nie tylko o pamięć, ale również pomagamy naszym Bohaterom i wiemy, jak bardzo taka pomoc jest dla nich ważna a sukces poprzednich edycji i popularność akcji wysyłania kartek, pozwala nam wierzyć, że zgromadzimy środki, które pozwolą nam objąć pomocą jeszcze większą liczbę osób – wyjaśnia Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka akcji BohaterON – włącz historię.
Zobacz również
Wysłane w ten sposób kartki zostaną wydrukowane i po zakończeniu akcji przekazane adresatom w formie tradycyjnej. Akcja wysyłania kartek potrwa od 1 sierpnia do 2 października – dnia w którym 76 lat temu zakończyło się Powstanie Warszawskie.
W tegorocznej akcji promowana jest ustanowiona w ubiegłym roku Nagroda BohaterONy im. Powstańców Warszawskich. Sukces pierwszej edycji Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich a więc ponad 200 zgłoszeń, co dało możliwość wyłonienia zwycięzców spośród niezwykle ambitnych projektów i docenienia wartych naśladowania osób, firm, instytucji czy organizacji. Świadomość, że takich ludzi, instytucji i inicjatyw jest więcej, upewniło Członków Kapituły i Komitetu Organizacyjnego Nagrody w przekonaniu, że warto z rozdawania Nagród BohaterONy zrobić tradycję. Po zakończeniu ubiegłorocznej Gali Finałowej Nagrody, która odbyła się w Teatrze Narodowym – BohaterONy nazwane zostały przez uczestników wydarzenia „polskimi historycznymi Oskarami”.
– Chcemy wspólnie docenić tych, którzy podtrzymują pamięć o historii Polski: społeczników, pasjonatów – wszystkich, którzy swoim zapałem i kreatywnością sprawiają, że historia jest dla nas ciekawsza, bliższa. Zachęcamy innych, aby tak jak my opowiadali naszą historię zanim inni zrobią to za nas – tłumaczy Łesiuk-Krajewska.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Nagroda BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich ma za zadanie wyróżnienie osób, firm i instytucji, których aktywność w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski z lat 1918–1989 oraz edukację historyczno-patriotyczną od 1 stycznia 2019 r. do 31 lipca 2020 r. Laureatów w każdej z siedmiu kategorii –instytucja, firma, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non profit, pasjonat i dziennikarz – wybierze Kapituła Nagrody złożona z przedstawicieli polskiego rządu, środowisk kombatanckich, historyków i ambasadorów kampanii BohaterON – włącz historię!. Na podstawie oddanych przez nią głosów zostaną przyznane Złote, Srebrne i Brązowe BohaterONy.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Udział w wyborze laureatów będą mieli również internauci, którzy w wyniku głosowania za pośrednictwem strony www.BohaterON.pl w każdej kategorii przyznają Złotego BohaterONa Publiczności.
Kandydata do Nagrody może zgłosić każda pełnoletnia osoba – wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie kampanii i przesłać jego skan wraz ze zgodą kandydata na adres [email protected]. Organizatorzy czekają na zgłoszenia od 1 do 31 sierpnia. Później, od 14 września do 14 października br. będzie można zagłosować poprzez stronę bohateron.pl na nominowanych. Każdy z głosujących ma prawo do oddania głosu raz dziennie na jednego Nominowanego w każdej z kategorii.
Do zgłaszania kandydatów do nagrody oraz opowiadania historii Polski XX wieku zachęca spot, w którym występują znani polscy aktorzy: Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Antoni Pawlicki, Maciej Zakościelny, Maciej Musiał, Olga Bołądź, Karolina Gorczyca, Katarzyna Bujakiewicz i Michał Czernecki. Lektorem w spocie jest Małgorzata Kożuchowska.
– Dzięki akcji możemy nawiązać dialog z wyjątkowymi ludźmi reprezentującymi inne pokolenie, świadkami historii, bohaterami, którym powinniśmy po prostu podziękować. Wydarzenia sprzed 76 laty i poświęcenie Powstańców pomogły zbudować naszą tożsamość narodową. To właśnie oni pokazali nam, że wartości takie jak miłość do ojczyzny, przyjaźń, zdrowie oraz wolność są najważniejsze. To oni pokazują nam, jak pielęgnować pamięć o wydarzeniach z przeszłości, stąd Nagroda BohaterONy nosi imię właśnie Powstańców Warszawskich. Warto docenić ludzi, którzy dbają o prawdę historyczną, którzy mówią o historii i tłumaczą ją młodym pokoleniom w dostępny i kreatywny sposób – tłumaczy Antoni Pawlicki, Ambasador akcji, członek Kapituły Nagrody.
– Każdy z ambasadorów projektu miał do odegrania znaczącą rolę w spocie oraz podczas sesji zdjęciowej. Aktorzy prezentowali wydarzenia, miejsca, osoby oraz nakrycia głowy jako symbole, które każdy z nas powinien znać chociażby z lekcji historii. Nasz projekt promuje historię Polski XX wieku i pomaga zrozumieć, dostrzec wartości jakie te różne historie, składające się na nią, ze sobą niosą. Najważniejszą postacią jest Pan Władysław Rosiński ps. „Zapałka”- Powstaniec Warszawski, który w spocie spogląda na efekty pracy – statuetkę BohaterONa, na którą w symboliczny sposób składają się liczne wydarzenia z historii Polski – tłumaczy Agnieszka Łesiuk-Krajewska.
Spot promujący Nagrodę BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich będzie narzędziem szerokiej kampanii informacyjno-edukacyjnej prowadzonej przez organizatorów akcji BohaterON – włącz historię!