Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Weź udział w sesji pytań i odpowiedzi z Maćkiem Lewińskim!

ZAPISZ SIĘ

„Pociąg do czytania” – wakacyjna Strefa NPRCz 2.0 na dworcach kolejowych

4 sierpnia, w hali głównej Dworca Wschodniego w Warszawie, startuje akcja „Pociąg do czytania”, zorganizowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. NCK oraz PKP zapraszają podróżnych do skorzystania ze specjalnej wakacyjnej strefy relaksu z książką, wyposażonej w nowości wydawnicze.
O autorze
2 min czytania 2023-08-04

Pasażerowie na Dworcu Wschodnim PKP w stolicy w godz. 9.00 – 18.00 będą mogli nie tylko wypełnić czas oczekiwania na pociąg ciekawą lekturę, ale też skorzystać z aktywności przygotowanych przez animatorów i bibliotekarzy.  W kolejne piątki strefa NPRCz 2.0 pojawi się na dworcach kolejowych w Katowicach (11 sierpnia), Gdyni (18 sierpnia), Krakowie (25 sierpnia) oraz we Wrocławiu (1 września).

Celem akcji „Pociąg do czytania” jest przypomnienie o zaletach czytania jako przyjemnego i wartościowego sposobu spędzania czasu oraz uświadomienie, że podróż i lektura książek to doskonałe połączenie. Obie aktywności poszerzają naszą wiedzę o świecie, przenoszą nas w nowe, często nieznane rejony i realia, wzbogacają nasze doświadczenia i przeżycia, pozwalają spojrzeć na świat z innej perspektywy. 

– Idea stref czytelniczych w przestrzeni publicznej doskonale wpisuje się w założenia kampanii społeczno-informacyjnej, prowadzonej przez NCK (Narodowe Centrum Kultury) w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. To jeden z największych programów wieloletnich MKiDN, realizowanych przez czterech operatorów instytucjonalnych,  przy osobistym wsparciu prof. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury, który nadał mu priorytetowe znaczenie. Dzięki zaangażowaniu naszego partnera, Polskich Kolei Państwowych, książki i biblioteki wychodzą na spotkanie z czytelnikami i pojawią się w miejscach nieoczywistych dla literatury, takich jak dworce kolejowe. W ten sposób możemy promować czytelnictwo również wśród tych osób, które nie czytają na co dzień. Każdy z nas zasługuje na stały kontakt z literaturą, ponieważ książki stanowią wspaniałe źródło inspiracji i kreatywności, a czytanie to najlepsza droga rozwoju osobistego, zawodowego i społecznego. Czytanie ma tylko dobre strony – podkreśla prof. Rafał Wiśniewski, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Do końca wakacji w specjalnie zaprojektowanej mobilnej strefie relaksu, która będzie wędrowała przez kolejne sierpniowe piątki po największych polskich dworcach kolejowych, podróżni będą mogli odpocząć na leżakach lub fotelach z interesującą lekturą. Dodatkowo zaplanowane zostały atrakcje, które mają zachęcić gości strefy do rozmaitych aktywności proczytelniczych.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Książka to nie tylko słowa, ale też ilustracje, dlatego w ramach akcji przewidziano zabawy rysunkowe prowadzone przez Roberta Trojanowskiego, autora publikacji edukacyjnych dla dzieci, który będzie tworzył na żywo rysunki na specjalne zamówienie publiczności. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali quizy literackie i warsztaty plastyczne. Kolejna atrakcja strefy to Księga Podróży, w której pasażerowie będą mogli dzielić się refleksjami i wspomnieniami z wakacji oraz impresjami związanymi z literaturą. Sprawdzimy, jakie książki umilają im podróże, co polecają i kto ich inspiruje.

Ważnym elementem akcji „Pociąg do czytania” jest lokalność i aktywności związane z konkretnym miastem i regionem, np. dodatkową atrakcją warszawskiej strefy NPRCz 2.0 na Dworcu Wschodnim 4 sierpnia będzie spacer z przewodnikiem pt. „Praga w podróży”, zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ. Podczas przechadzki po dworcu poznamy związane z nim ciekawostki, w tym m.in. wykorzystanie przestrzeni dworcowej w kultowych filmach, jak np. „Nie lubię poniedziałku”, „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” czy „Czterdziestolatek”. 

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Partnerami stref czytelniczych na kolejnych dworcach będą lokalne biblioteki: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Biblioteka Wojewódzka w Krakowie oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Różewicza we Wrocławiu – Filia nr 12, które zaplanowały specjalne propozycje, skierowane do różnych grup czytelników.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Biblioteki to nie tylko miejsca i instytucje pełne pomysłów, lokalne centra dostępu do kultury i wiedzy oraz naturalni partnerzy akcji promującej czytelnictwo, ale też głównie beneficjenci Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Dokładny program aktywności w strefach czytelniczych w poszczególnych miastach będzie dostępny na stronie internetowej www.nprcz.pl oraz na stronach lokalnych bibliotek, które są partnerami akcji w Katowicach, Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu. 

Akcja „Pociąg do czytania” jest organizowana przez narodowe Centrum Kultury w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w partnerstwie z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. 

PS JetBlue promuje czytelnictwo i uruchamia automaty do zamawiania książek

Amerykańskie linie lotnicze JetBlue wprowadziły automaty, dzięki którym dzieci mogą zamawiać nowe książki zupełnie za darmo. Maszyny uruchomiono w okresie letnim, kiedy to stan czytelnictwa wśród najmłodszych znacznie się pogarsza.