Kampania opiera się na spocie, w którym wystąpili przedstawiciele świata kultury, sportu, mediów oraz twórcy internetowi, w tym: Rafał Masny, Beata Sadowska, Natalia Sosin Krosnowska, Julia Kamińska, Modny Tata, Urszula Dębska, Żabson, Piotr Kędzierski, Maja Bohosiewicz, Gabi Drzewiecka, Bartosz Kurek oraz Grzegorz Daukszewicz.
W 30-sec. spocie video, znane osoby świadomie dokonywujące wyborów żywieniowych są przedstawione w kontraście do ludzi, którzy tego wyboru nie mają i często brakuje im nawet podstawowych produktów spożywczych. Z tej właśnie potrzeby w 2015 roku w Warszawie zrodziła się akcja “Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi”, która dziś obejmuje już całą Polskę.
Zobacz również
– W Polsce coraz więcej osób przywiązuje wagę do zdrowego trybu życia i podejmuje świadome wybory żywieniowe. Dlatego uznaliśmy, że warto przypomnieć, że świadome żywienie nie kończy się na świadomej kuchni. Wykorzystaliśmy trend, nawiązujący do pozytywnych nawyków żywieniowych Polaków, aby zachęcić do dzielenia się jedzeniem z potrzebującymi. Na co dzień, wybierając produkty bio, rezygnując z węglowodanów lub mięsa w diecie, nie zastanawiamy się, jak wiele osób marzy o najprostszym posiłku – mówi Adam Kręgielewski, Strategy Planner w agencji Labcon, która odpowiada za pozyskanie i współpracę non profit z influencerami oraz wsparcie akcji działaniami PR.
Według ostatnich danych w Polsce marnuje się ok. 9 milionów ton żywności rocznie, a każdy z nas wyrzuca jej ponad 200 kg. Jednocześnie podczas Świąt często gotujemy dużo za dużo. Co zrobić z jedzeniem, które zostanie? Można samodzielnie zawieźć jedzenie do jadłodajni dla osób ubogich i bezdomnych. A jeśli nie mamy swojego samochodu wystarczy zgłosić się przez prosty formularz na stronie akcji www.podzielmysie.pl. Tam po wypełnieniu formularza otrzymamy informację o godzinie odbioru jedzenia. Następnie wolontariusze-kierowcy przewiozą je do lokalnej instytucji wspierającej osoby ubogie.
Akcja „Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi” wystartuje w Lany Poniedziałek po Wielkanocy. W całej Polsce wolontariusze przyjadą pod wskazany adres, odbiorą posiłki, które zostały nam po Świętach i zawiozą do lokalnych jadłodajni dla ubogich i bezdomnych osób. Akcja działa przez 3 dni, od 22-ego do 24-ego kwietnia, a jej zasięg obejmie 50 miast i miasteczek w 16 województwach, m.in. Warszawę, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Zieloną Górę i Łódź.
Suszonki miesiąca: top 21 kreacji października 2024 [PRZEGLĄD]
– Dzięki wsparciu komunikacyjnemu jakie otrzymaliśmy w tym roku od Group One, mamy nadzieję trafić do jeszcze większej liczby Polaków, którzy zechcą dołączyć do akcji. Jestem przekonana, że poruszający spot, który zrealizowała agencja Labcon zatrzyma zatrzyma uwagę tych, którzy mają wiele możliwości i wyborów. A co najważniejsze, zachęci do pomocy tym, którzy ich nie mają. Można to zrobić na dwa sposoby – przekazując jedzenie lub wspierając nas jako wolontariusz, który dowiezie je do lokalnych jadłodajni dla ubogich i bezdomnych lub do jadłodzielni. Takich wolontariuszy w całej Polsce jest ok. 350, ale zwiększając zasięg akcji potrzebujemy jeszcze większej pomocy. Dlatego jeśli masz samochód, kilka godzin wolnego w dniach 22-24 kwietnia i chęć żeby pomóc w te święta najuboższym, zgłoś się do nas przez formularz na stronie www.podzielmysie.pl – mówi założycielka akcji, Maria Skołożyńska.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Akcję Podziel się, zarówno od strony koncepcyjnej, produkcyjnej i mediowej, jak i poprzez zbiórkę żywności, wspiera Group One. Pomysłodawcami kampanii są: Adam Kręgielewski, Strategy Planner Labcon i Mateusz Garbarczyk, Strategy Planner Value Media. Za scenariusz spotu i realizację projektu odpowiada agencja Labcon. Spot wyprodukowało Media Ready. Agencja SalesTube pozyskała natomiast grant na kampanię reklamową akcji na Facebooku.
Jaką żywność będzie zbierało Group One i wielu innych wolontariuszy w Polsce?
– Przyjmujemy każde świeże, przygotowane w domu potrawy takie jak pierogi, bigos, makarony i sałatki jak również ciasta, pieczywo i wszelkie produkty o długim terminie ważności. Jedzenie może być świeżo zrobione lub otwarte o ile mamy pewność, że jest dobre do zjedzenia w ciągu 24 godzin. Jeśli mamy wątpliwości czy jedzenie wciąż będzie świeże następnego dnia, zadajmy sobie pytanie czy dalibyśmy je do jedzenia naszym ukochanym albo naszym dzieciom. Jeśli tak to można je nam przekazać. Jeśli nie – polecamy zjeść samodzielnie – dodaje Skołożyńska.