Fundacja Poland Business Run od lat wspiera osoby z niepełnosprawnością ruchową, które urodziły się z dysfunkcjami narządów ruchu lub utraciły sprawność w wyniku choroby czy wypadku. Od początku istnienia charytatywna sztafeta pozwoliła “postawić na nogi” ponad 450 beneficjentów z całej Polski. W większości są to osoby po amputacji kończyn, których liczba w naszym kraju, w przeciwieństwie do innych europejskich państw, nadal rośnie.
– Nasi podopieczni to wiele różnych osobowości. Część z nich potrzebuje wsparcia i motywacji, by zawalczyć o siebie. Inni są silni i bardzo zdeterminowani, by wrócić do zdrowia i sprawności. Pomoc w realizacji celów każdej z tych osób to dla nas wyzwanie, a ich osiągniecie – sukces. Wzajemnie napędzamy się do działania. Każdy, komu nie jest obojętny los naszych beneficjentów, może ich wesprzeć, wpłacając dowolną kwotę w ramach akcji “Pomagam Bardziej” – mówi Marta Hernik, dyrektor projektu Poland Business Run.
Zobacz również
Pełnosprawni w sporcie
Godziny treningów, litry wylanego potu, marzenie o występach w reprezentacji Polski i… proteza nogi. To historia łącząca aż dwóch beneficjentów tegorocznej sztafety. 22-letni Robert, dla którego pobiegnie Wrocław Business Run 2019, urodził się z wrodzonym brakiem lewej kości udowej. Mimo to od dziecka uprawia sport. W reprezentacji Polski sekcji siatkówki na siedząco brał udział w mistrzostwach Europy i świata. Aktualnie z sukcesami trenuje także kajakarstwo indywidualne.
Z kolei 37-letni Piotr, beneficjent Poznań Business Run 2019, w 2004 r. uległ wypadkowi komunikacyjnemu i przeszedł amputację lewej nogi na wysokości uda, po której długo dochodził do siebie. Sport pomógł mu w powrocie do zdrowia i sprawności. Aktualnie trenuje rzuty lekkoatletyczne w kadrze Polski. Jego celem jest występ w mistrzostwach świata oraz paraolimpiadzie, a marzeniem zostanie trenerem lekkoatletyki.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
– Dalsze sukcesy Roberta i Piotra uzależnione są nie tylko od ciężkiej pracy i motywacji, bo tej im nie brakuje. Potrzebne są jeszcze nowe, kosztowne protezy, które pozwolą wygodnie się poruszać i realizować kolejne sportowe plany – tłumaczy Klaudia Kaniewska z Fundacji Poland Business Run, która sama przeszła amputację nogi i doskonale rozumie podopiecznych organizacji.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Wygrane życie po 10 latach walki z chorobą
Męczące leczenie i ciągła niepewność, co będzie dalej. Kolejna diagnoza, załamanie, ale też niegasnąca wiara, że wszystko skończy się dobrze. O tym, czym jest walka z chorobą nowotworową, przekonała się beneficjentka Warszawa Business Run 2019 – Joanna, która przez ponad 10 lat starała się ją pokonać. Ostatecznie pod koniec 2018 r. przeszła amputację nogi, ale wygrała szansę na dalsze życie. Jej marzeniem jest jak najszybszy powrót do sprawności, żeby móc znowu pracować i pomagać innym. Chce z powrotem być aktywną mamą – pływać, chodzić na górskie wycieczki i jeździć na rowerze. Uda się to tylko dzięki protezie i cennym godzinom rehabilitacji.
Mali Bohaterowie i ich protezy
Wśród beneficjentów Poland Business Run nie brakuje także dzieci. Oliwer to radosny sześciolatek. Wszędzie go pełno – biega, skacze i bawi się. Stara się, by nie przeszkadzał mu brak prawego przedramienia i dłoni, bez których się urodził. Od września rozpoczyna naukę w pierwszej klasie. Kolorowa, indywidualnie dopasowana proteza przywodząca na myśl bohaterów bajek o robotach czy superbohaterach, na pewno pomoże przełamać pierwsze lody w szkole. Po nową kończynę Oliwera pobiegnie 4 tys. uczestników sztafety Katowice Business Run 2019. Z kolei Oskar ma 10 lat i w wyniku choroby stracił nogę. Uwielbia być aktywny i jeździć na rowerze. Marzenia o jego nowej protezie pomogą spełnić biegacze Lublin Business Run 2019.
Ile osób, tyle historii
To tylko kilka z kilkudziesięciu osób, dla których pobiegnie Poland Business Run 2019. Do każdej z nich Fundacja podchodzi indywidualnie, zapewniając dofinansowanie protez, rehabilitacji czy cennych konsultacji psychologicznych.
– Każda niepełnosprawność jest ogromnym wyzwaniem, z jakim trzeba się zmierzyć. Nauka chodu, rehabilitacja czy oczekiwanie na protezę, to tylko fragment rzeczywistości osoby po amputacji. Prawdziwa walka rozgrywa się w głowie. Dopiero gdy zaakceptuje się utratę nogi czy ręki, pogodzi ze swoją niepełnosprawnością, można skutecznie wracać do aktywności fizycznej i radości życia. Dziś wszystko jest możliwe, trzeba tylko cierpliwie i wytrwale pracować, żeby osiągnąć swój cel – komentuje Agnieszka Wnuk-Scardaccione, fizjoterapeutka Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu.
Kompleksowa pomoc
Odbywający się co roku bieg biznesowy Poland Business Run pozwala zebrać niezbędne środki na pomoc podopiecznym Fundacji. Ale działania organizacji nie kończą się na sztafecie.
– Dla naszych beneficjentów działamy kompleksowo – zaczynamy od protez, później prowadzimy turnusy rehabilitacyjne w naszym ośrodku Znowu w Biegu. W Krakowie stworzyliśmy też Centrum Inicjatyw Sportowych przy Hali 100-lecia Cracovii, gdzie realizowane będą projekty ukierunkowane na wspieranie sportu i aktywności osób z niepełnosprawnościami – mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.
Zarejestruj drużynę i pomóż!
W zeszłym roku Fundacji udało się zebrać rekordową kwotę prawie 1,8 mln złotych. Ile środków uda się zgromadzić tym razem, zależy od mobilizacji biegaczy, którzy wystartują 8 września w 9 miastach Polski. Jest ich już 26 tysięcy!
By do nich dołączyć, wystarczy zebrać 5-osobową drużynę, zapisać się online i uiścić opłatę startową. Każdy biegacz ma do pokonania przyjazny dystans ok. 4 km. Rejestracja wciąż trwa w Rzeszowie, Lublinie, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi oraz Szczyrku, gdzie 24 sierpnia po raz pierwszy pobiegnie charytatywna sztafeta górska. Szczegóły na stronie: https://polandbusinessrun.pl.