Meta ogłosiła inwestycję w wysokości 2,5 miliona dolarów w niezależne badania akademickie w całej Europie. Ich celem jest analiza zagrożeń i szans związanych z metawersum. W ramach Funduszu Programów i Badań XR, naukowcy z siedmiu krajów europejskich zbadają, w jaki sposób metawersum będzie wpływać na takie obszary jak prywatność, bezpieczeństwo, inkluzywność czy rynek pracy.
W Polsce w projekt zaangażowana będzie Politechnika Poznańska, która skupi się na rozwoju rozszerzonej rzeczywistości i innych technologii poprawiających jakość życia osób podatnych na wykluczenie społeczne ze względu na wiek, stan zdrowia lub ich sytuację rodzinną.
Zobacz również
– Wykorzystanie immersyjnych technologii jest nie tylko ciekawym wyzwaniem badawczym. Pozwoli ono na poprawę jakości tworzonych systemów, które umożliwią jeszcze skuteczniejszą pomoc potrzebującym. Chcielibyśmy zobaczyć, jak najnowsze technologie związane z koncepcją metawersum pozwalają na zmniejszenie cyfrowej i fizycznej izolacji przedstawicieli marginalizowanych grup, takich jak osoby starsze czy chore – podkreśla Paweł Śniatała, prorektor Politechniki Poznańskiej ds. stosunków międzynarodowych.
Metawersum może zmienić sposób, w jaki łączą się ludzie i jak rozwijają się firmy. Dzięki temu budowanie i utrzymywanie relacji społecznych online stanie się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Technologie, które zbudują metawersum, muszą być jednak inkluzywne i na tyle bezpieczne, aby ludzie chcieli z nich korzystać. W związku z tym, że żadna firma nie będzie wyłącznym właścicielem metawersum, tworzenie takich technologii wymaga współpracy.
– Metawersum nie jest pojedynczym produktem – powstanie dzięki wspólnej pracy wielu dużych i małych firm, organizacji społecznych, i milionów twórców. Dlatego współpraca z ekspertami takimi jak naukowcy Politechniki Poznańskiej, którzy będą analizować powstające technologie i ich zastosowania już w początkowych fazach, jest niezwykle ważna. Mamy nadzieję, że entuzjazmowi związanemu z metawersum i jego potencjałem będzie towarzyszyła rygorystyczna praca nad rozwijaniem go w sposób odpowiedzialny – powiedział Jakub Turowski, dyrektor Meta ds. polityki publicznej w Europie Środkowo-Wschodniej.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Oprócz współpracy z Politechniką Poznańską, w ramach programu Meta wspiera badania prowadzone przez innych europejskich naukowców i instytucje:
Słuchaj podcastu NowyMarketing
-
Prof. dr Matthias Quent z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Magdeburgu-Stendal (Niemcy) przeprowadzi badania nad funkcjonowaniem kultury demokratycznej w środowiskach immersyjnych. Zgłębi także temat projektowania przestrzeni społecznych.
-
Uniwersytet Paris-Dauphine (Francja) określi i zbada kwestie technologiczne, prawne i społeczne związane z zarządzaniem i regulacjami, które mogą pojawić się w miarę rozwoju metawersum.
-
Instytut Renaissance numérique (Francja) stworzy program warsztatów z udziałem europejskich i międzynarodowych ekspertów, aby omówić możliwości oraz wpływ technologii immersyjnych na społeczeństwo, a także środki ochrony użytkowników w metawersum.
-
Politechnika Mediolańska (Włochy) zbada wpływ gospodarczy i wartość metawersum dla społeczeństwa i jednostek, wykorzystując Włochy i ich gospodarkę jako studium przypadku.
-
Instytut RISE (Szwecja) będzie badać dwa tematy związane z metawersum. Po pierwsze, skupi się na globalnej infrastrukturze obliczeniowej i komunikacyjnej, która będzie napędzać metawersum w kontekście zrównoważonego rozwoju i rozwiązań technologicznych efektywnie wykorzystujących zasoby, a także oceni kluczowe elementy potrzebne do przyjęcia w Szwecji ogólnokrajowego programu edukacji immersyjnej.
-
Uniwersytet w Alicante (Hiszpania) utworzy katedrę akademicką zajmującą się odpowiedzialnym rozwojem metawersum, aby ocenić czy istniejące ramy prawne zapewnią odpowiednią ochronę ludzi i wsparcie cyfrowych przedsiębiorców w rozszerzaniu działalności gospodarczej. Katedrą będzie kierował Aurelio Lopez-Tarruella, profesor nadzwyczajny prawa prywatnego międzynarodowego i współkierownik grupy badawczej GIP-Law.
-
Holenderska Organizacja Zastosowań Nauki (Holandia) skupi się na przyszłości pracy. Badaniami pokierują dr Omar Aziz Niamut i dr Sylvie Dijkstra-Soudarissanane, którzy ocenią, czy nowe technologie takie jak społeczne XR redukują wady pracy zdalnej. TNO jest niezależną organizacją badawczą skupioną na opracowywaniu innowacji wspierających jednocześnie biznes i dobrobyt społeczeństwa.
-
Meta będzie także współpracować z badaczem VR Melem Slaterem, który będzie koordynował współpracę pomiędzy tymi instytucjami, aby wspierać interdyscyplinarny dialog na temat metawersum w Europie.
Fundusz Programów i Badań XR został uruchomiony przez Metę w 2021 i ma na celu wsparcie globalnych programów i badań skoncentrowanych na odpowiedzialnym budowaniu metawersum. W ramach tego funduszu Meta współpracuje z partnerami branżowymi, grupami praw obywatelskich, rządami, organizacjami pozarządowymi i instytucjami akademickimi, aby badać zagrożenia i możliwości związane z metawersum. W Europie są to m.in. Women In Immersive Tech, które wspiera kobiety i grupy niedostatecznie reprezentowane w europejskich sektorach wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości oraz The Youth Bureau, którego celem jest udzielenie głosu młodzieży w dyskusjach nad rozwojem metawersum.