W ciągu czterech godzin największego napięcia związanego z oczekiwaniem na mecz, samą rozgrywką, a na końcu wielką radością, użytkownicy Twittera wysłali w świat aż 112 tysięcy tweetów z hashtagiem #POLNIR. Potencjał tych rozmów wykorzystały również marki, które dzięki przemyślanej strategii komunikacji, przekuły sportowe emocje w swój własny sukces.
Przedmiotem analizy były wszystkie komunikaty z oficjalnym hashtagiem meczu, #POLNIR, wysłane przez polskich użytkowników Twittera w niedzielę 12 czerwca, w godzinach 17-21.
Zobacz również
– Wykres aktywności użytkowników, którzy tweetowali używając #POLNIR wskazuje, że najchętniej komentowane były kulminacyjne momenty meczu, takie jak efektowna bramka Arkadiusza Milika. W tym czasie pojawiało się nawet 2500 tweetów na minutę – wyjaśnia Arek Pietrzyk z Flockbeat.com, który przygotował badanie. – Użytkownicy Twittera chętnie komentowali też przebieg rozgrywki przez cały czas jej trwania i wspólnie cieszyli się z sukcesu naszej reprezentacji, generując w ostatnich chwilach meczu ponad 2000 tweetów z #POLNIR na minutę.
Pierwsze, a zarazem zwycięskie, spotkanie polskiej drużyny narodowej w ramach #Euro2016, było komentowane jeszcze długo po meczu. #POLNIR pojawiał się w trendach, czyli najpopularniejszych tematach na Twitterze jeszcze przez co najmniej dwa kolejne dni.
– Piłkarskie emocje, towarzyszące ostatnim rozgrywkom biało-czerwonych, odbiły się na Twitterze szerokim echem. Na potencjale tych dyskusji i otwartej komunikacji, która charakteryzuje to medium, skorzystały również marki, które zaangażowały się w spontaniczną komunikację z kibicami. Pozwoliło im to nie tylko zwiększać zasięg komunikatów, ale również ale nawiązać realny kontakt ze swoimi klientami – mówi Rafał Janik, CEO 140Media, oficjalnego przedstawiciela Twittera w Polsce.
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
Piłkarskich emocji wokół Euro nie mogli nie wykorzystać wykorzystali sponsorzy rozgrywek i reprezentacji, jak Orange (#OrangeSponsorsYou) czy Grupa Lotos, która promowała swój trend #SzczesliweSznurowki, nawiązujący do cross-mediowej kampanii, ale także marki sportowe (#FirstNeverFollows adidasa) czy instytucje finansowe (np. BZ WBK z kampanią #12zawodnik).
Słuchaj podcastu NowyMarketing
– Warto również wspomnieć o licznych mniejszych markach, które prowadziły udaną komunikację organicznie, bez wykorzystania produktów reklamowych. Zarówno imponująca liczba aktywnych rozmów kont marek z użytkownikami, jak i fakt że wiele z tych marek było z wyprzedzeniem bardzo dobrze przygotowanych do błyskawicznej komunikacji w czasie rzeczywistym, świadczy o tym, że reklamodawcy w Polsce zaczęli doceniać potencjał Twittera jako narzędzia budowania wizerunku i wsparcia sprzedaży – dodaje Janik.
Do tej pory rekordowym wydarzeniem sportowym pod względem liczby dyskusji na Twitterze w Polsce był rozegrany w październiku 2015 roku mecz Polska-Irlandia, w którym biało-czerwoni wywalczyli awans do tegorocznych Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Piłkarskie emocje wyrażane na Twitterze zaowocowały ponad 76 tysiącami tweetów z hashtagiem #POLIRL.
Statystyki pokazują, że sport, a zwłaszcza piłka nożna, to dla Polaków ważny temat rozmów na Twitterze. 3 na 4 polskich użytkowników deklaruje zainteresowanie footballem, a 8 na 10 chętnie angażowało się w twitterowe dyskusje na ten temat już podczas Mundialu dwa lata temu.