Facebook świętuje 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema i zachęca do zerknięcia w przyszłość nauki i technologii w nawiązaniu do twórczości polskiego mistrza fantastyki naukowej. W ramach zainicjowanej przez firmę akcji popularni twórcy oddadzą głos naukowcom, którzy przejmą ich kanały społecznościowe i porównają przyszłość, którą widział Lem z ich własnymi badaniami i refleksjami. Wizję przyszłości, którą tworzą polscy badacze, poznamy m.in. na kanałach Make Life Harder, Kasi Gandor, Michała Korkosza „Rozkosznego” , Remigiusza Maciaszka „Rocka” i Patryka Mikiciuka.
Dokładnie sto lat temu przyszedł na świat Stanisław Lem – czołowy polski futurysta i autor fantastyki naukowej. W swojej twórczości zadawał pytania, które z czasem nabrały jeszcze znaczenia: o kierunek rozwoju społeczeństwa, granice między człowiekiem a maszyną czy nasze miejsce we wszechświecie. Wiele z jego śmiałych wizji stało się rzeczywistością na naszych oczach: optony opisane w „Powrocie z gwiazd” to dzisiejsze ebooki. W „Dialogach” Lem opisywał możliwość sieci komputerowej, którą dziś nazwalibyśmy Internetem. Wirtualna rzeczywistość, czyli lemowska fantomatyka to z kolei temat jednego z esejów zawartych w „Bombie Megabitowej”.
Zobacz również
Takich przykładów jest znacznie więcej – wyobraźnia Stanisława Lema i celność jego projekcji zadziwia do dziś. A jakie wizje Lema wciąż czekają na spełnienie? Na to pytanie odpowiedzą polscy naukowcy i wynalazcy pracujący nad rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji, robotyki, biologii i wirtualnej rzeczywistości. W ramach akcji zainicjowanej przez Facebooka z okazji Roku Stanisława Lema zagoszczą oni na Instagramie i Facebooku popularnych polskich twórców.
Wśród nich są m.in. Petros Psyllos, elektronik i wynalazca uznany przez amerykańską edycję magazynu Forbes za jednego z 30 najlepszych młodych europejskich innowatorów. Petros bada sztuczną inteligencję, roboty społeczne, wirtualnych asystentów oraz interakcje na linii człowiek-maszyna. W ramach inicjatywy Facebooka za pośrednictwem kanału satyrycznego Make Life Harder opowie o tym czy maszyny mogą pisać poezję oraz jak technologia może nam pomóc pokonywać ograniczenia ludzkiego ciała.
Czy już wkrótce spotkania na księżycu, na dnie oceanu lub w środku puszczy amazońskiej będą naszą codziennością? Czy możliwe jest wykreowanie złudzenia doskonałego? O wirtualnej rzeczywistości i możliwościach jakie oferuje oraz o nowych pytaniach jakie rodzi opowie Jowita Guja, filozofka i kulturoznawczyni, która kieruje Laboratorium Badań Rzeczywistości Wirtualnej EduVRLab na krakowskiej AGH. A gościć będzie ją weteran polskiej sceny gamingowej, Remigiusz Maciaszek “Rock”.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Na ziemię sprowadzi nas Marcin Popkiewicz, klimatolog, analityk megatrendów, który zna odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania dotyczące powiązań między gospodarką, energią, zasobami naturalnymi a środowiskiem. Za pośrednictwem kanałów popularyzatorki nauki Kasi Gandor, Marcin opowie o najnowszych ustaleniach badaczy klimatu i o tym gdzie jesteśmy w walce z globalnym ociepleniem, a także co możemy zrobić by tę walkę wygrać.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Aleksandra Przegalińska to filozofka, badaczka sztucznej inteligencji i futurolożka, która w swojej pracy naukowej zajmuje się rozwojem nowych technologii, a zwłaszcza tych, które mają pozytywny wpływ na środowisko. W ramach cyklu Facebooka poruszy kwestię transportu przyszłości – opowie o tym jak sztuczna inteligencja może ulepszyć życie w mieście oraz dlaczego ulice pełne autonomicznych pojazdów to wciąż sci-fi. O Stanisławie Lemie i wizjach przyszłości będzie rozmawiać z dziennikarzem motoryzacyjnym Patrykiem Mikiciukiem.
Jak twierdzi Aleksandra Przegalińska, twórczość Lema miała dla niej duże znaczenie już od wczesnej młodości:
– Czytałam Stanisława Lema jeszcze w liceum i myślę, że bardzo mnie zainspirował do tego, co robię dzisiaj. Wszyscy słyszeliśmy o Lemie, ale szczególnie dzisiaj powinniśmy bardziej słuchać jego samego. Miał niezwykle poważne podejście do technologii – zastanawiał się co może nam dać, jak urozmaicić nasze życie, ale też zwracał uwagę na ryzyko jakie może nieść. Jego twórczość jest prawdziwym, światowym diamentem science fiction.
Na koniec o jedzeniu przyszłości i o tym, jak za pomocą komórek mięśniowych wyhodować mięso w liściach szpinaku opowie Stanisław Łoboziak, biolog molekularny i szef laboratorium biologicznego w Centrum Nauki Kopernik, gdzie uprawia również rośliny owadożerne, zgłębia tajemnice hodowli świecących glonów morskich, bakterii i grzybów. Opowieści o przyszłości jaka czeka nasze talerze będzie można posłuchać na Facebooku i Instagramie blogera kulinarnego Michała Korkosza “Rozkosznego”.
– Nauka przenika twórczość Lema na wskroś: od opisu żmudnego, lecz fascynującego projektu badawczego zawartego w „Głosie Pana” czy też całkowicie nowej gałęzi nauki w „Solaris”, po postaci Trurla i Klapaucjusza – wielkich Konstruktorów, bohaterów błyskotliwej i tryskającej humorem „Cyberiady”. Jego twórczość fascynuje i przyciąga do nauki kolejne pokolenia i liczymy, że to samo uda się osiągnąć dzięki tej kampanii – tłumaczy Robert Bednarski, Dyrektor Generalny Facebooka w Europie Środkowo-Wschodniej.
Działania w ramach akcji można śledzić na kanałach twórców oraz na polskiej stronie Facebook App. Cały cykl poprzedzi transmisja na żywo z festiwalu Bomba Megabitowa, poświęconego twórczości Stanisława Lema. W jej trakcie usłyszymy dyskusje z udziałem ekspertów takich jak Natalia Hatalska, prof. Jerzy Bralczyk czy Karol Bielecki, którzy porozmawiają o przyszłości z punktu widzenia m.in. etyki, języka czy sportu.
Prowokowanie futurystycznych dyskusji to powracający motyw w działaniach Facebooka – są one również tematem drugiego sezonu podcastu Rozmowy Facebooka dostępnego na wszystkich największych platformach streamingowych.
Naukowcy uczestniczący w inicjatywie
Petros Psyllos – elektronik, programista, innowator i przedsiębiorca, uznany przez amerykańską edycję magazynu Forbes za jednego z 30 najlepszych młodych europejskich innowatorów. W ramach swojej działalności zajmuje się m.in. wykorzystaniem sztucznej inteligencji i robotów społecznych. Szuka rozwiązań usprawniających życie wszystkim ludziom bez względu na ich ograniczenia. Jednym z wielu jego projektów jest laboratorium Dostepnosc.pl, którego głównym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu osób z niepełnosprawnościami dzięki zastosowaniu nowych technologii.
Jowita Guja – filozofka i kulturoznawczyni, a także badaczka wyobraźni futurystycznej i duchowości pozareligijnej. W swoich badaniach skupia się na człowieku – przemianach jego duchowości i tożsamości pod wpływem rozwijających się technologii. Wraz ze swoim zespołem w Laboratorium Badań Rzeczywistości Wirtualnej EduVRLab na krakowskiej AGH pokazuje fascynujący świat VR, bada jego potencjał w szerokim zakresie zastosowań oraz to jak wpływa na społeczne funkcjonowanie ludzi.
Marcin Popkiewicz – analityk megatrendów, klimatolog i ekspert, który zna odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania dotyczące powiązań między gospodarką, energią, zasobami naturalnymi a środowiskiem. Wraz z innymi ekspertami dzieli się swoją wiedzą na łamach portalu Naukaoklimacie.pl, którego jest redaktorem naczelnym. Autor bestsellerów popularnonaukowych. Jego „Rewolucja energetyczna. Ale po co?”, w zajmujący i przystępny sposób objaśnia czytelnikom skomplikowane zagadnienia dotyczące energetyki i klimatu.
Aleksandra Przegalińska – filozofka, badaczka sztucznej inteligencji i futurolożka. W swojej pracy naukowej zajmuje się rozwojem nowych technologii, a zwłaszcza tych, które mają pozytywny wpływ na środowisko. Jest również twórczynią i badaczką botów, stających się nieodłączną częścią naszej codzienności. Szeroko komentuje zastosowania sztucznej inteligencji w m.in. biznesie, kulturze i transporcie.
Stanisław Łoboziak – biolog molekularny i szef laboratorium biologicznego Centrum Nauki Kopernik, w którym uprawia rośliny owadożerne, zgłębia tajemnice hodowli świecących glonów morskich, bakterii i grzybów. Wraz swoim zespołem pokazał, że nie musimy hodować zwierząt, by pozyskiwać mięso – wystarczą komórki mięśniowe i liście szpinaku, a dokładnie ich celulozowy szkielet. Swoją pasją zaraża dużych i małych eksperymentatorów jako współtwórca serii książek „Laboratorium w szufladzie”.