Projekt „Polskie babcie dla dzieci z Ukrainy” to inicjatywa polegająca na zorganizowaniu wsparcia i pomocy dzieciom ukraińskich uchodźców. Dzięki akcji można zostać „przyszywaną” babcią na czas adaptacji rodzin i dzieci do nowej sytuacji i otoczenia.
Największymi ofiarami tej tragedii są oczywiście dzieci, dla których wydarzenia ostatnich dni są ogromną traumą. Tym dzieciom potrzebny jest teraz spokój, troska, cierpliwość, ciepło i poczucie bezpieczeństwa, a ich matkom chwila oddechu. Jako babcia trojga wnucząt oraz liderka ponad 300 tysięcy polskich babć wpadłam na pomysł, abyśmy zostały „przyszywanymi” babciami dla tych przerażonych i zalęknionych dzieci – mówi pomysłodawczyni projektu, blogerka Beata Borucka, znana jako Mądra Babcia.
Zobacz również
W akcję polskich babć zaangażowali się twórcy aplikacji SeniorApp, łączącej potrzebujących i chętnych do pomocy z całej Polski.
Tworząc naszą aplikację, chcieliśmy ułatwić życie seniorom – każdy z nich może za jej pośrednictwem znaleźć opiekuna, który będzie świadczył usługi porządkowe, opiekuńcze czy medyczne. W obecnej sytuacji role się zmieniają – dziś to seniorzy mogą ułatwić życie uchodźcom, pomagając im odnaleźć się w naszym kraju po ciężkich przeżyciach. Nie wahaliśmy się ani chwili, aby dostosować nasza aplikację do obecnej sytuacji i potrzeb wsparcia uchodźców z dotkniętej wojną Ukrainy. W ciągu 24 godzin stworzyliśmy w aplikacji miejsce kontaktu, przygotowaliśmy materiały informacyjne i zorganizowaliśmy centrum informacyjne w językach polskim, ukraińskim i rosyjskim. Jesteśmy dumni z tego, że pomagamy i możemy być współtwórcami tak potrzebnej akcji – mówi Przemysław Mroczek, współzałożyciel platformy SeniorApp.
W aplikacji mobilnej oraz na stronie internetowej SeniorApp dostępna jest już dodatkowa zakładka „Babcie dla Ukrainy”, działająca w trzech językach: polskim, ukraińskim i rosyjskim. Umożliwia ona rejestrację każdej osoby chcącej zostać „przyszywaną” babcią oraz rejestrację, osób chcących skorzystać z takiej opieki. Pod numerem telefonu 727207020 uruchomiona została infolinia z konsultantami porozumiewającymi się w języku polskim, ukraińskim oraz rosyjskim, którzy chętnie wyjaśnią szczegóły i pomogą w skorzystaniu z usługi.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
System rejestracji w aplikacji SeniorApp jest skonstruowany, tak aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno chętnym do pomocy babciom, jak i dzieciom branym pod opiekę. Wystarczy pobrać aplikację w sklepach Google Play i App Store lub zalogować się na stronie internetowej www.seniorapp.pl. Podczas rejestracji użytkownik podaje jedynie imię, nazwisko oraz numer telefonu, dzięki czemu zostawia minimalną ilość danych wrażliwych. Dokładniejsze informacje podawane są podczas zgłaszania się do roli opiekuna, tak by jego lokalizacja była widoczna dla osób chcących skorzystać z babcinej opieki. W obydwu przypadkach wymagamy szczegółowych danych, identyfikujących osoby, a także stosujemy potwierdzenie tożsamości poprzez system bankowy. Zrobiliśmy wszystko, aby każdy czuł się bezpiecznie – mówi Igor Marczak, współtwórca aplikacji SeniorApp.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Dzięki mediom społecznościowym, portalom internetowym, prasie i telewizji możemy dotrzeć z naszym babciowym sercem do dzieci z Ukrainy – mówi Mądra Babcia.