Według badań, tylko ok. 30% seniorów (60+) korzysta z internetu[1], co ma szczególnie znaczenie w okresie pandemii oraz ograniczonej z tego powodu możliwości odwiedzin w placówkach.
Fundacja Biedronki rozpoczęła przekazywanie ośrodkom zakwalifikowanym do programu urządzeń Samsung Galaxy z LTE i rozszerzoną 3-letnią gwarancją, etui oraz szkłem ochronnym. Dlaczego? Z racji kolejnych fal pandemii, domy pomocy społecznej i inne placówki stałego pobytu osób starszych w dużej mierze ograniczają odwiedziny, dlatego tablety od Fundacji Biedronki mają pomóc utrzymywać relacje seniorów z rodziną i bliskimi.
Zobacz również
Ponad 20 procent z 253 ośrodków zakwalifikowanych do programu nie udostępniało wcześniej swoim podopiecznym żadnego urządzenia do komunikacji, rozumianego jako komputer, telefon, czy tablet. Tablet Fundacji Biedronki będzie dla nich pierwszym narzędziem, które pozwoli seniorom na wirtualny kontakt ze światem zewnętrznym. Dostęp do urządzenia otrzyma ponad 18 tys. seniorów w całej Polsce – mamy nadzieję, że tablety sprawią im radość i że dzięki nim będą mieli lepszy kontakt z bliskimi – mówi Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.
Tablety mają spełniać nie tylko podstawową funkcję komunikacyjną, ale również wspierać seniorów w codziennym funkcjonowaniu i aktywnościach kulturalnych.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Spośród naszych mieszkańców wyłoniła się grupa tworząca kółko teatralne oraz muzyczne. Mieszkańcy sami przygotowują scenariusze, wyszukują teksty piosenek. W wielu przedsięwzięciach biorą udział również pracownicy ośrodka, którzy włączają się w pomoc. Organizujemy apele, akademie, koncerty życzeń, które dla seniorów są przestrzenią do realizowania siebie, tworzenia wspólnoty, a jednocześnie przynoszą wiele radości i satysfakcji. W tych działaniach bardzo przydadzą nam się tablety – dodaje Danuta Laskowska, dyrektorka Domu Emeryta im. św. Alojzego Orione w Brańszczyku, przedstawicielka jednego z ośrodków, który otrzymał tablety Fundacji Biedronki
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Fundacja Biedronki zadbała również o aspekt edukacyjny akcji. W ramach projektu na tablety zostały wgrane specjalne aplikacje służące do trenowania umysłu „Siłownia Pamięci” Fundacji Stocznia. Ćwiczenia wymagające koncentracji i zapamiętywania wpływają pozytywnie na utrzymywanie sprawności funkcji poznawczych[2]. Angażują różne obszary i funkcje mózgu, m.in. logiczne myślenie, pamięć czy koordynację wzrokowo-ruchową. Regularnie wykonywane mogą poprawić kondycję umysłu, utrzymać jego aktualny stan, a nawet opóźnić objawy demencji o 5-10 lat[3].
O Fundacji Biedronki
Fundacja Biedronki powstała w kwietniu 2020 roku. Jej misją jest pomaganie seniorom i poprawa jakości ich życia. Fundacja podejmuje inicjatywy na rzecz przeciwdziałania ubóstwu, niedożywieniu, samotności i wykluczeniu społecznemu osób starszych oraz rozwoju wolontariatu. Fundacja wspiera domy pomocy społecznej, hospicja, czy też zakłady opiekuńczo-lecznicze – w czasie pandemii koronawirusa 665 placówek otrzymało darowiznę w postaci środków ochronnych i czystości, których wartość przekracza 11 mln złotych. Fundacji Biedronki rozwija w partnerstwie z innymi organizacjami pomocowymi programy „Na codzienne zakupy” i „Karta Dobra”, w ramach których potrzebujący seniorzy otrzymują kartę przedpłaconą na zakupy, doładowywaną co miesiąc kwotą 150 zł. To wsparcie pozwala beneficjentom lepiej się odżywiać – seniorzy spożywają więcej warzyw, owoców, nabiału i mięsa. Rocznie karty otrzymuje ponad 10 tys. seniorów w całym kraju. Fundacja Biedronki jest laureatem prestiżowej nagrody Dobroczyńca roku 2021 w kategorii pomoc społeczna. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.fundacjabiedronki.pl
[1] technologia.dziennik.pl/internet/artykuly/6442541,seniorzy-technologia-internet-komputerzy.html, ostatni dostęp 27.01.2022
[2] mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/191797,zaburzenia-pamieci-u-osob-starszych, ostatni dostęp 27.01.2022
[3] www.silowniapamieci.pl, ostatni dostęp 27.01.2022