Celem projektu #PoPierwszeJestemSportowcem Fundacji Kulawa Warszawa jest pokazanie, że sportowcem może być zarówno osoba z niepełnosprawnością, jak i bez niepełnosprawności. W obu przypadkach bycie sportowcem stanowi ważną część ich tożsamości. Chcemy także zaprezentować różnorodność dyscyplin sportowych oraz osiągnięcia sportowców z niepełnosprawnościami. W ramach naszego projektu mamy zamiar także odczarować krzywdzące stereotypy na temat sportu osób z niepełnosprawnościami. Prawdziwy sportowiec wkłada w treningi i zawody bardzo dużo energii, poświęca się dla sportu, często przekracza własne bariery wytrzymałości, walczy do ostatniej sekundy. Jest to ważne szczególnie w tym roku, który jest rokiem Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio.
Trwająca pandemia koronawirusa nie pozostała bez wpływu na świat sportu i sportowców.. Sprawiła, że przełożone zostały nie tylko igrzyska w Tokio, ale również, wiele innych mistrzostw i zawodów wysokiej rangi. Na szczęście w ostatnich miesiącach sportowcy wrócili do wspólnych treningów, zawodów, zgrupowań. Jesteśmy już po Igrzyskach Olimpijskich, w trakcie których reprezentanci Polski wywalczyli 14 krążków. Teraz pora na Igrzyska Paraolimpijskie i wsparcie sportowców z niepełnosprawnościami!
Zobacz również
W czasie trwania kampanii #PoPierwszeJestemSportowcem będziemy przybliżać różne dyscypliny sportowe uprawiane przez osoby z niepełnosprawnościami poprzez organizację pokazów takich dyscyplin, jak: rugby na wózkach, koszykówka na wózkach, szermierka na wózkach, blind tennis, amp futbol oraz taniec na wózkach. Ponadto będziemy przeprowadzać, nagrywać i udostępniać w internecie wywiady ze sportowcami z niepełnosprawnościami, którzy będą opowiadać o swoich sportowych pasjach, zaangażowaniu w sport oraz o dotychczasowych osiągnięciach.
W mediach społecznościowych udostępnimy zdjęcia sportowców z niepełnosprawnościami, a także spoty promujące kampanię. W centrum Warszawy planujemy emisję spotów oraz plakatów ze sportowcami z niepełnosprawnościami.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Kampania potrwa od 16 sierpnia do 16 września. W trakcie trwania Igrzysk Paraolimpijskich, które odbędą się w dniach od 24 sierpnia do 5 września, będziemy mogli wspólnie okazać wsparcie i kibicować sportowcom reprezentującym nasz kraj w Tokio.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Zapraszamy też wszystkich sportowców bez niepełnosprawności oraz sportowców z niepełnosprawnością do pokazania różnorodności sportu i publikowania swoich zdjęć z napisem #PoPierwszeJestemSportowcem lub #PoPierwszeJestemSportowczynią w mediach społecznościowych.
Sport to nie rehabilitacja
Chcemy walczyć z krzywdzącym stereotypem dotyczącym sportu osób z niepełnosprawnościami. Dla osób uprawiających sport wyczynowo nie ma taryfy ulgowej. Chcemy do naszych odbiorców dotrzeć z przekazem, że na tak wysokim poziomie nie uprawia się sportu dla „usprawniania się”. Oczywiście, można uprawiać sport rekreacyjnie, ale to dotyczy zarówno osób bez niepełnosprawności, jak i osób z niepełnosprawnością.
Nikt by nie nazwał skoków Adama Małysza, rzutu młotem Anity Włodarczyk lub gry w piłkę nożną Roberta Lewandowskiego rehabilitacją. Dlaczego w takim razie osiągnięcia sportowców z niepełnosprawnościami, którzy często schodzą z boiska lub bieżni na granicy utraty przytomności, pokonując wszelkie możliwe granice swojej wytrzymałości, po zaciekłej walce, która trwała do ostatniej sekundy, uznawane są po prostu za rehabilitację? Stereotypy, które zrównują wyczynowy sport osób z niepełnosprawnościami z rehabilitacją, wynikają najczęściej z braku znajomości dyscyplin sportowych uprawianych przez sportowców z niepełnosprawnościami. Ponadto, niewiele osób miało okazję obejrzeć sportowe zmagania osób z niepełnosprawnościami na żywo. Właśnie dlatego chcemy to zmienić poprzez przybliżenie odbiorcom naszej kampanii sportu osób z niepełnosprawnościami!
Kampania #PoPierwszeJestemSportowcem jest pod Honorowamy Patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, organizatorem jest Fundacja Kulawa Warszawa, a jej partnerami są: Decathlon, Warexpo, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie, Warszawskie Stowarzyszenie Rugby na Wózkach Four Kings, Sekcja AMP Futbolu Legii Warszawa, Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa, ATNIS – Akademia Tenisa Niewidomych i Słabowidzących oraz Integracyjny Klub Sportowy GTM Konstancin.
Niezależnie od tego, jaką dyscyplinę sportu uprawiasz, ile w niej osiągnąłeś lub osiągnęłaś, jak często trenujesz i ile poświęcasz dla sportu, jeżeli jesteś sportowcem – POKAŻ TO! Zrób sobie zdjęcie z kartką z #PoPierwszeJestemSportowcem lub #PoPierwszeJestemSportowczynią opublikuj w mediach społecznościowych i oznacz tym hashtagiem.
Zapraszamy również do sklepu Fundacji Kulawa Warszawa, gdzie można zakupić m.in. koszulkę kampanii #PoPierwszeJestemSportowcem: sklep.kulawawarszawa.pl Dochód ze sklepu internetowego jest przeznaczany na realizację celów etatowych fundacji.