Powstała karta, którą można płacić wyłącznie za warzywa i owoce „na receptę”

Powstała karta, którą można płacić wyłącznie za warzywa i owoce „na receptę”
Program Fresh Connect pozwala lekarzom wydawać recepty na… bezpłatne owoce i warzywa. Pacjenci mogą wykupić zdrową żywność, korzystając ze specjalnych, zielonych kart płatniczych.
O autorze
2 min czytania 2023-02-08

fot. aboutfresh.org/fresh-connect/

Zdrowa żywność na receptę

Program Fresh Connect powstał z inicjatywy organizacji non-profit About Fresh działającej w Bostonie. Jego celem jest rozwiązanie problemu dysproporcji zdrowotnych poprzez umożliwienie podmiotom świadczącym opiekę zdrowotną przepisywania żywności jak lekarstw.

Inicjatywa ma pomóc w szczególności pacjentom o niskich dochodach, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup odpowiedniej ilości zdrowej żywności. W badaniu przeprowadzonym przez Departament Rolnictwa USA prawie 9 na 10 uczestników stwierdziło, że napotykają wyzwania związane z zakupem zdrowej żywności, przy czym najczęstszą barierą jest ich koszt.

– Naszą misją jest wzmacnianie społeczności poprzez dostarczanie świeżej żywności do gospodarstw domowych, które jej najbardziej potrzebują – czytamy na stronie About Fresh.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Karty płatnicze na owoce i warzywa

Pacjenci kliniki w Boston’s Mass General Brigham, którzy zmagają się z niedoborem żywności, mogą uzyskać „receptę” na owoce i warzywa. W ciągu tygodnia od wizyty, na wskazany adres zostaje wysłana specjalna karta debetowa, za pomocą której mogą kupować produkty w lokalnych sklepach spożywczych.

Po zeskanowaniu wszystkich produktów przy kasie klienci mogą użyć karty Fresh Connect, która automatycznie wykrywa i opłaca owoce i warzywa. Następnie można zapłacić gotówką lub zwykłą kartą płatniczą za pozostałe produkty.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Karta o nazwie Fresh Connect jest jest wydawana przez Pathward, NA, zgodnie z licencją udzieloną przez Mastercard International Incorporated i jest przeznaczona do współpracy ze standardowym systemem przetwarzania płatności używanym przez sprzedawców detalicznych w Bostonie.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Jak podkreśla Josh Trautwein, współzałożyciel i dyrektor generalny About Fresh, koncepcja recept na owoce i warzywa nie jest nowością i rozwija się również w innych stanach. To odpowiedź na rosnące znaczenie zdrowej żywności w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Tufts wykazało bowiem, że recepta na zdrową żywność może być równie opłacalna, jak zapobiegawcze leczenie farmakologiczne w przypadku takich chorób jak cukrzyca, nadciśnienie czy wysoki poziom cholesterolu.

Jednocześnie założyciel About Fresh zaznacza, że często podobne programy są mocno ograniczone. W niektórych przypadkach pacjent może otrzymać papierowy kupon na zniżkę na produkty, jednak może go wykorzystać tylko w jednym miejscu, które często bywa poza jego zasięgiem.

Organizacja zapowiada, że jeszcze w tym roku zostaną opublikowane wyniki badania dotyczącego wpływu kart na bezpieczeństwo żywnościowe dzieci. Ponadto About Fresh zamierza rozszerzyć współpracę z krajową siecią systemów opieki zdrowotnej, aby wprowadzić swój program w pozostałych stanach.

PS. Sport na receptę od lekarza Medicover

Po miesiącach lockdownu w 2021 roku w centrach medycznych Medicover zostały udostępnione specjalne recepty ze sportowym zaleceniem korzystania z platformy Decathlon GO.

PS 2. Poczta Polska będzie dostarczać kurierem leki

Pocztex Thermo Tracking to autorski system monitoringu temperatury – dzięki tej usłudze Poczta Polska zapewni bezpieczeństwo i szybkość transportu produktów farmaceutycznych.