Pracuj.pl: noworoczne postanowienia zawodowe Polaków [BADANIE]

Pracuj.pl: noworoczne postanowienia zawodowe Polaków [BADANIE]
Ponad połowa Polaków (55%) planuje wprowadzić w życie noworoczne postanowienia związane z karierą – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl. Wśród najczęściej wymienianych celów znalazły się zmiana pracy, rozwój nowych umiejętności oraz poprawa równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Mimo wyzwań gospodarczych, większość badanych (76%) wierzy, że 2025 rok to czas na odważne decyzje zawodowe.
O autorze
2 min czytania 2025-01-02

Miniony rok dla wielu Polaków był czasem pełnym wyzwań życiowych i zawodowych. Jak pokazuje najnowsze, noworoczne badanie Pracuj.pl, w 2025 roku wciąż ponad połowa z nas (54%) spodziewa się wyzwań na polu zawodowym wynikających z sytuacji gospodarczej, a 47% respondentów obawia się o stabilność swojego zatrudnienia. Wyniki badania podkreślają odczuwaną na rynku pracy niepewność gospodarczą.

Jednak, mimo obaw, niepewność co do sytuacji na rynku pracy nie przekreśla wiary w indywidualne możliwości rozwoju. Aż 56% badanych podchodzi z optymizmem do swoich zawodowych perspektyw na 2025 rok. Kluczowe znaczenie w budowaniu tego zawodowego optymizmu mogą mieć możliwości zdobywania doświadczenia, podnoszenie kwalifikacji oraz wsparcie ze strony pracodawców.

Grafika 1_Badanie Pracuj.pl o noworocznych postanowieniach zawodowych.png

Warto również podkreślić, że 76% uczestników badania uważa, iż mimo trudności gospodarczych warto w przyszłym roku podejmować odważne kroki związane z karierą, a 74% odpowiadających planuje takie kroki podjąć. Wnioski te sugerują, że Polacy są gotowi na podejmowanie ryzyka, aby inwestować w swoją przyszłość zawodową – zarówno poprzez zmiany stanowisk, jak i rozwijanie nowych kompetencji. Ta postawa może być impulsem dla pracodawców do tworzenia wspierających środowisk pracy, które umożliwią pracownikom rozwój i dadzą im poczucie stabilizacji w obliczu niepewności rynkowej.

Grafika 2_Badanie Pracuj.pl o noworocznych postanowieniach zawodowych.png

– Nowy rok to czas, w którym wielu pracowników dokonuje przemyśleń na temat swojej kariery, planując rozwój i różne, czasami rewolucyjne, zmiany. Wyniki naszego badania wskazują, że pomimo wyzwań gospodarczych Polacy są gotowi do podejmowania odważnych kroków zawodowych. Szczególnym momentem na takie działania jest zawsze przełom roku. Jest to czas, w którym wyznaczanie planów i osobiste ambicje pomagają pracownikom lepiej radzić sobie z dynamiczną sytuacją na rynku pracy. To także dobra okazja dla pracodawców, aby wspierać te dążenia, oferując odpowiednie narzędzia i możliwości rozwoju – komentuje Jolanta Lewandowska-Bitkowska, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w Pracuj.pl.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Respondenci, którzy deklarują posiadanie zawodowych postanowień noworocznych, wyznaczają sobie ambitne cele. Najczęściej wskazywane postanowienia badanych Pracuj.pl to zmiana pracy (76%) oraz rozwój zawodowy i zdobywanie nowych umiejętności (52%). Kolejne miejsca zajmują dbałość o równowagę między pracą a życiem osobistym (37%) oraz starania o podwyżkę (29%). Nieco mniej osób planuje całkowitą zmianę zawodu (26%) lub dążenie do awansu (18%).

Grafika 3_Badanie Pracuj.pl o noworocznych postanowieniach zawodowych.png

Warto zwrócić uwagę, że 3% respondentów planuje dłuższą przerwę w pracy. To sygnał, że regeneracja i równowaga życiowa stają się coraz ważniejsze w podejściu Polaków do kariery.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Odważne decyzje mimo niepewności

Noworoczne badanie Pracuj.pl wskazuje, że mimo trudności gospodarczych Polacy wykazują imponującą determinację, by kształtować swoją przyszłość zawodową. 

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Rok 2025 to dla wielu czas ambitnych planów – od zmiany pracy i rozwijania umiejętności, przez dążenie do równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, aż po odważne decyzje, takie jak zmiana ścieżki kariery i poszukiwanie nowych wyzwań. 

Wyniki badania podkreślają, że siła noworocznych postanowień tkwi nie tylko w ich wyznaczaniu, ale przede wszystkim w motywacji do działania, która inspiruje do pokonywania przeciwności i budowania lepszej przyszłości.

Zdjęcia: mat. pras.