Prawda o zamożności na świecie – badanie McCann Truth Central

Czym we współczesnym świecie jest zamożność? Jak postrzegają ją sami ludzie zamożni? Ostatnie badanie McCann Truth Central „Prawda o zamożności” prześwietla tę jedną z najtrudniejszych do zdefiniowania grup.
O autorze
2 min czytania 2013-09-27

– Żyjemy w świecie, w którym coraz ciężej jest określić, kto jest zamożny, a kto nie. Ponieważ coraz więcej ludzi może być zamożnych, definicja tego stanu nieustannie się zmienia. Nasze unikalne badanie na temat zamożności na świecie pokazuje, że częściej zwracamy uwagę na bardziej subtelne wskaźniki zamożności niż na te, które się daje zobaczyć gołym okiem, takie jak markowa torebka, czy odpowiedni zegarek – podsumowuje Wojciech Borowski, CEO McCann Worldgroup.

Badanie „Prawda o zamożności” przeprowadzone przez McCann Truth Central pokazuje, że nieruchomości, samochody luksusowe i kart członkowskie do ekskluzywnych klubów są uważane przez ludzi mających wysokie dochody za główne korzyści z bycia zamożnym.

Co ciekawe – opanowanie i odpowiednia postawa są najbardziej rozpoznawalnymi sygnałami społecznymi, charakteryzującymi na pierwszy rzut oka ludzi zamożnych. Jednocześnie 84% zamożnych respondentów zgadza się, że w dzisiejszych czasach ciężko określić za pomocą wzroku, kto jest zamożny, a kto nie. Stereotyp zamożnego mężczyzny nie ma już nic wspólnego z siwym inwestorem giełdowym sterującym ekskluzywnym jachtem, a stereotyp jego hipotetycznej żony z trofeum o pięknej twarzy.

Respondenci z całego świata zgodzili się także, że Paryż nadal jest centrum kultury i mody, a Nowy Jork numerem 1 dla ludzi zamożnych, jako miasto do mieszkania i pracowania. Nowy Jork został także wskazany jako światowa stolica przyszłości. Zaraz za nim uplasował się Szanghaj i Dubaj.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Nowe stereotypy

  • Choć predyspozycja do podejmowania ryzyka jest powszechnie uważana za związaną z zamożnością, tylko 25% zamożnych respondentów wspomniało gotowość do jego podejmowania.
  • Dla 51% osób podstawowym warunkiem zamożności jest ciężka praca, 32% wskazało na edukację, zaś 29% na pasję.
  • Równocześnie osoby zamożne uważają, że bogatym może być każdy, jeśli tylko wystarczająco chce. Twierdzi tak 65% badanych na świecie.
  • Dla 90% respondentów ważniejsze jest bycie szczęśliwym niż zamożnym. 1/3 badanych twierdzi, że najcenniejszym zasobem, jaki ma jest czas, który mogą poświęcać swoim najbliższym i swoim pasjom, a następnie energia psychiczna i fizyczna.

Zamożni – czyli kto?

Badanie pokazało, że tylko 12% badanych osób w ogóle zdaje sobie sprawę, że należy do 20% światowej elity ludzi zamożnych (biorąc pod uwagę ich dochód na gospodarstwo domowe i wartość zarobków netto). Aż 68% osób zamożnych postrzega siebie, jako osoby wkładające więcej pasji w swoje życie niż przeciętni ludzie.

Na pytanie, jakie twarde aktywa są integralną częścią życia zamożnej osoby, 69% respondentów podało dużą ilość prywatnych domów i nieruchomości. 55% ankietowanych wskazała na posiadanie kilku luksusowych samochodów, a 54% na członkostwo w elitarnych klubach i karty kredytowe.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Dla mężczyzn najbardziej oczywistymi wskaźnikami zamożności są buty (31%), płaszcze (22%) i biżuteria (16%). Dla kobiet – biżuteria, torebki i kosmetyki. Jednocześnie te przedmioty są uznawane za mniej ważne niż charakterystyczne dla ludzi zamożnych postawy społeczne, przejawiające się m.in. w opanowaniu.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Metodologia badania:

W badaniu McCann Truth Central wzięło udział 4000 osób, reprezentujących 20% populacji osób zamożnych na świecie (na podstawie dochodu netto na gospodarstwo domowe). Badanie przeprowadzono metodą ankiety internetowej oraz grup fokusowych na reprezentatywnej próbie w wybranych 21 reprezentatywnych miastach: Nowy Jork, Miami, San Francisco, Toronto, Londyn, Paryż, Mediolan, Berlin, Sztokholm, Mexico City, Bogota, Rio de Janeiro, Sao Paolo, Buenos Aires, Johannesburg, Cape Town, Shanghai, Hong Kong, Singapur, Bombaj i Sydney oraz w 16 krajach na 6 kontynentach.

O McCann Truth Central:

McCann Truth Central – to międzynarodowa komórki McCann Worldgroup, przeprowadzająca na całym świecie badania i analizy. Jej głównym zadaniem jest takie prezentowanie unikalnej wiedzy, by była ona ciekawa i zrozumiała z punktu widzenia nie tylko odbiorcy masowego, ale także wnosiła istotny wkład w postrzeganie zmian konsumenckich i trendów przez obecnych i przyszłych klientów McCann Worldgroup.