Projekt Cyfrowizja Wavemaker: Polsat najwyżej ocenianą telewizją naziemną, kanały TVP zdominowały czołówkę rankingu stacji „do wymiany”

O autorze
2 min czytania 2021-07-30

Debiut nieźle ocenianej TVP Dokument nie nasycił w pełni zainteresowania kategorią ‘factual’ wśród widzów TV naziemnej, pokazuje Projekt Cyfrowizja VI, cykliczne badanie Wavemaker. Multipleks marzeń Polaków tworzą międzynarodowe kanały filmowe i dokumentalne, które widzowie umieściliby w ofercie naziemnej telewizji najchętniej zamiast TV Trwam oraz kanałów Telewizji Polskiej notujących najsłabsze wyniki w historii badania. Zaledwie co czwarty polski telewidz ma świadomość planowanych zmian w standardzie nadawania naziemnego.

Polscy telewidzowie deklarują spore zadowolenie z oferty naziemnej TV – ponad połowa jest przekonana, że oferta bezpłatnej TV zawiera ciekawe kanały (56 proc.), stacji jest więcej niż kilka lat temu (69 proc.) i można je oglądać w wysokiej jakości (60 proc.), pokazuje zrealizowany właśnie Projekt Cyfrowizja VI, cykliczne badanie agencji Wavemaker identyfikujące postawy odbiorców płatnej i naziemnej telewizji.

Widzowie gorzej oceniają konkretne składniki oferty – jak wybór programów sportowych, serialowych czy filmowych. I w tych kategoriach widzą też największe zapotrzebowanie na uzupełnianie oferty programowej naziemnej telewizji. Dokumenty, polskie i zagraniczne filmy oraz seriale tworzą czołówkę ‘deficytowych’ wciąż, z perspektywy odbiorców naziemnej telewizji, kategorii w ofercie NTC. Kategoria dokumentów po raz pierwszy wybiła się na pierwsze miejsce w rankingu widzów, detronizując filmy. Mogło się tak stać m.in. dlatego, że w obszarze seriali czy filmów widzowie coraz częściej znajdują alternatywne kanały ich dystrybucji (serwisy streamingowe).

Najlepiej ocenianymi kanałami NTC są wśród widzów wciąż największe stacje komercyjne – Polsat i TVN – zbliżony odsetek widzów, co w poprzedniej fali badania uznaje je za raczej lub bardzo ciekawe. Spadły natomiast wskazania dla głównych kanałów Telewizji Polskiej, zajmujących 18-te (TVP 2) i 24-te (TVP1) miejsce w rankingu 32 zbadanych w Projekcie Cyfrowizja kanałów naziemnych.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

 

Wśród niedawnych debiutantów z multipleksów najlepiej oceniany przez widzów jest TVP Dokument (19. pozycja), wyprzedzający TVP Kobieta (27. miejsce) i przedostatnią w rankingu Antenę – dodajmy, że kanały oceniały osoby, które znają daną stację. W przypadku Anteny – co trzeci odbiorca naziemnej TV, jeszcze nie kojarzy tego kanału, co ciekawe stację lepiej znają odbiorcy płatnej TV.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Wizerunkowy kryzys TVP

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Multipleks marzeń polskich telewidzów tworzą tradycyjnie międzynarodowe kanały premium. Widzowie najchętniej umieściliby w ofercie bezpłatnej TV takie marki jak HBO, Discovery, Canal+ i National Geographic.

A co gdyby uzupełnienie multipleksów było możliwe kosztem kanałów nadających obecnie w naziemnej telewizji? W takim scenariuszu mocno ucierpiałoby portfolio publicznego nadawcy. Aż 6 z 10 najczęściej wskazywanych przez widzów do usunięcia kanałów to stacje Telewizji Polskiej. Są to najgorsze dla nadawcy wyniki w historii badania Projekt Cyfrowizja, dowodzą powiększania się negatywnego „elektoratu” nadawcy.

Jednocześnie wciąż dla kilkunastu procent widzów główne anteny TVP są tymi, których najbardziej brakowałoby, gdyby zniknęły z oferty multipleksów. To daleko za Polsatem czy TVN (oba komercyjne kanały mają 34 proc. tak przywiązanych odbiorców), ale nadal TVP2 i TVP1 stanowią mocną „drugą ligę” takiego rankingu, wraz z TVN7, TVP Sport i TV Puls.

Dane z Projektu Cyfrowizja VI dowodzą potrzeby działań informacyjnych związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnego. Zaledwie co czwarty telewidz ma świadomość planowanych zmian w sposobie nadawania naziemnej TV i przejścia na standard DVB-T2 / HEVC. Wśród tych osób blisko 60 proc. twierdzi, że jest na to technicznie przygotowana. Najmniej takich osób jest jednak wśród odbiorców wyłącznie naziemnej telewizji, a więc tych, których problem dotyczy. Tu niespełna 4 na 10 osób świadomych planowanych zmian ma przekonanie, że ich dekoder i telewizor spełniają wymagania nowego standardu.

Badanie Projekt Cyfrowizja VI Wavemaker realizował na próbie 1535 Polaków z dostępem do internetu metodą CAWI pod koniec czerwca 2021 r.