12 lipca 2024 opublikowano Rozporządzenie o sztucznej inteligencji (AI Act). Ten kluczowy dokument ustala zasady dotyczące rozwoju, wdrażania i używania sztucznej inteligencji na terenie Unii Europejskiej. Polska rozpoczęła wtedy prace nad projektem ustawy, która umożliwi stosowanie tych przepisów w kraju.
Nowa ustawa ma wspierać innowacje i zrównoważony rozwój sztucznej inteligencji. Jej celem jest stworzenie przepisów, które z jednej strony pozwolą na rozwój AI, a z drugiej zapewnią bezpieczeństwo oraz ochronę praw obywatelek i obywateli.
Zobacz również
Jednocześnie, w Polsce, Ministerstwo Cyfryzacji pracowało nad projektem ustawy o systemach AI. Prace zostały zakończone. Teraz projekt trafił do konsultacji społecznych, aby zebrać opinie i uwagi od obywateli, organizacji pozarządowych, firm oraz instytucji publicznych.
Sześć kluczowych rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji
W projekcie ustawy Ministerstwo Cyfryzacji zaproponowało model kompleksowego uregulowania kwestii rozwijania AI, szczególny nacisk położony został na sześć rozwiązań, które mają pozwolić na optymalne i elastyczne wykorzystywanie tej technologii:
- Powołanie Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji – nowy, kolegialny organ, który będzie monitorować rynek i wspierać przedsiębiorców.
- Rada Społeczna jako organ opiniodawczy – złożona z przedstawicielek i przedstawicieli organizacji pozarządowych, związków zawodowych oraz przedsiębiorców, która ma współkształtować politykę AI w Polsce oraz zapewniać szeroki udział w tym procesie.
- Upowszechnienie stosowania systemów AI, w tym systemów wysokiego ryzyka – zapewnienie szerokiego dostępu do technologii AI z uwzględnieniem bezpieczeństwa użytkowników. W tym tworzenie piaskownic regulacyjnych.
- Interpretacje generalne i indywidualne dla firm – aby zapewnić stabilność i przewidywalność działania przedsiębiorstw, które korzystają z technologii AI.
- Coroczna informacja o mocach obliczeniowych i energii na potrzeby AI – aby zapewnić przejrzystość, zrównoważony rozwój oraz pozwolić lepiej planować inwestycje w AI.
- Rekomendacje najlepszych praktyk w wykorzystaniu AI – promowanie etycznych i efektywnych metod wdrażania technologii AI w różnych sektorach.
Projekt można znaleźć na stronie. Odbyła się także konferencja prasowa.
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
– Zasady wykorzystania sztucznej inteligencji będą elastyczne i przejrzyste. Zależy nam na tym, aby stworzyć stabilne i przewidywalne rozwiązania, które pozwolą przyspieszyć wdrożenia oraz upowszechnić AI w polskich firmach i instytucjach. Rolą państwa jest tworzenie warunków do budowania dobrych rozwiązań przez firmy, szczególnie start-upy. Nasze propozycje przekażemy również innym państwom Unii Europejskiej jako materiał do wykorzystania w ich pracach wdrożeniowych. Rozpoczynamy dzisiaj konsultacje, by wspólnie wypracować najbardziej optymalne rozwiązania, w szczególności w zakresie procedur i form wsparcia rozwoju AI – powiedział wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski podczas konferencji.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Kluczowe terminy
- Europejskie przepisy dotyczące systemów zakazanych będą obowiązywać od 2 lutego 2025 r.
- Ostateczne terminy, do których należy wprowadzić wszystkie regulacje, upływają 2 sierpnia 2027 r.
Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do udziału w konsultacjach społecznych oraz dzielenia się swoimi opiniami i pomysłami. Wszelkie uwagi mogą pomóc w ulepszaniu funkcjonowania i rozwoju sektora sztucznej inteligencji w Polsce. Można je wysyłać przez 30 dni (od dn. 16.10.2024) na adres: [email protected]
źródło: inf. prasowa, opracowanie: Agata Drynko