Zdjęcie royalty free z Fotolia
W poprzednim odcinku Przewodnika po video marketingu pisałem o wpływie komunikatu wideo na zaangażowanie użytkownika odbiorcy. W dzisiejszym artykule przybliże dwa case study wpływu wideo na działania SEO.
Zobacz również
Przed założeniem agencji Filmpoint pracowałem w e-commerce sprzedającym instrumenty muzyczne. Najpierw jako sprzedawca, później jako specjalista ds. marketingu. Jednym z podstawowych narzędzi, które wykorzystywałem, znając klienta także od strony sprzedaży, było online video. Poniżej moja wypowiedź zaczerpnięta z rozszerzonej wersji Przewodnika po wideo marketingu.
“W handlu liczy się każdy grosz, który z bólem trzeba odejmować od marży. Nic tak nie razi, jak wyprzedaże ‘złotego strzału’, który kurzy się na półce. Kiedy w Perkusje.pl planowaliśmy działania video marketingowe, przede wszystkim myśleliśmy budżetem, a w drugiej kolejności o tym, co możemy z nim zrobić. Dzisiaj wiem, że jest to zła kolejność, ale wtedy nam się udało.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Zaczęliśmy produkować videotesty produktów oraz filmy informacyjne. W tej drugiej kategorii celem produkcji było zwiększenie rozpoznawalności marki w branży oraz kreowanie wizerunku sklepu, w którym pracują specjaliści, towar jest na miejscu – a nie na wirtualnych półkach – oraz sklepu, w którym nie traktuje się klienta jak zwierzyny do upolowania.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
W pierwszej kolejności dowiedzieliśmy się, jakie pytania najczęściej zadają sprzedawcy. Ciekawsza odpowiedź padła jednak z innego źródła. Okazało się, że na forach internetowych klienci często pytali, jak głośne w rzeczywistości są perkusje elektroniczne. Były one wtedy gorącym towarem dla naszego sklepu i mieliśmy już filmy produktowe do większości modeli. Postanowiliśmy więc wyjść naprzeciw klientom i przygotowaliśmy film odpowiadający na nurtujące ich pytanie.
Było to w 2011 roku. Dziś mamy początek 2015 roku, a ten film nadal pozycjonowany jest w czołówce wyników google jako odpowiedź na zapytanie ‘perkusja elektroniczna’, przegrywając tylko z Allegro, Wikipedią oraz domeną o takiej samej nazwie. To wszystko przy około 70 tys. wyświetleń, czyli nie tak wielu, biorąc pod uwagę publikację w 2011 r. Ważne jednak jest to, że od momentu publikacji do dzisiaj film jest regularnie oglądany, co widać w statystykach YouTube.
Film ten nigdy nie był przez nas wypychany dodatkową promocją i już kilka dni po odpaleniu widzieliśmy pierwsze pozytywne efekty. Mowa o klientach powołujących się na niego przy zapytaniach o instrument lub dzwoniących z podjętą już decyzją zakupową. To był dla mnie moment olśnienia. Wtedy zrozumiałem, że video marketing to najlepsza inwestycja dla biznesu prowadzonego w sieci.”
Wojciech Hołysz, CEO Filmpoint
“[…] there have been almost 100,000 views on our YouTube channel and more than 15 million impressions of our brand name – all at the most competitive cost-per-click you will find anywhere online. “ ShoppersChoice.com
“Dobrym przykładem z naszego dorobku jest videotest przygotowany dla firmy Win-Mar z Poznania. Ze względu na bliskie relacje i zaufanie do naszego doświadczenia poproszono nas o przygotowanie testu sprzętu, który dopiero wchodził na polski rynek.
Test miał obejmować prostą prezentację, która skieruje widzów na witrynę klienta, gdzie obsłużą ich wprawieni profesjonaliści. Film był wspierany przez Win-Mar małym budżetem na wyświetlenia, co trochę podbiło ich ilość, jednak to właściwa konstrukcja treści, tematu, opisu i tytułu pozwoliły mu tak dobrze się pozycjonować. TOP3 na wszystkie trzy hasła poruszane w temacie: nazwę producenta, nazwę modelu oraz zwyczajową nazwę prezentowanego urządzenia. Swoją drogą nazwa ta jest jednocześnie nazwą konkurencyjnego producenta, co jest dodatkową korzyścią.” Bartłomiej Rycharski, CSE, Filmpoint
“As of now, If you have an SEO strategy that doesn’t include YouTube, you’re doing it wrong.“ Phil Nottingham, July 2014
Statystyki pokazują, że użytkownicy internetu, podczas poszukiwań w sieci, chętniej klikają na te wyniki Google, którym towarzyszy miniaturka video. Są to tzw. rich-video snippets. Do tej pory ich uzyskiwanie było łatwym procesem, co łączyło się też z pewnymi sprytnymi zabiegami. Obecnie Google zmienił zasady wyświetlania miniaturek , znacznie wzmacniając pozycję YouTube. W praktyce faworyzuje te strony, których główną treścią jest video.
Chociaż Google chroni użytkowników przed działaniami typu BlackHat, to mechanizm ten możesz mimo wszystko wykorzystać na swojej stronie, dając użytkownikom do zrozumienia, które wyniki zawierają prezentację video. Stosowanie tzw. map video daje też komunikat ‘pająkom’ Google, że Twoja strona zawiera video. Taka strona, jako ‘bogatsza w treść’, jest dodatkowo wypychana w wynikach Google (jeśli jest odwiedzana).
Niezmiernie istotne jest to, że video w wynikach może także ZASZKODZIĆ klikalności linku. Dzieje się tak na przykład wówczas, kiedy szukany przedmiot nie wzbudza wizualnego zainteresowania.
Polecamy tę dyskusję na blogu Wistia.
Ważnym czynnikiem dla video SEO jest to, gdzie hostujemy nasze video. Zarówno skupianie swoich działań na YouTube, jak i hosting własny mają swoje plusy i minusy.
“Video has the ability to drastically impact universal search, and its interactive tendencies result in high click through rates from web pages, which ultimately impacts SEO for the better.” Abigail Carter, Fathom
Wojciech Hołysz
CEO Filmpoint Sp. z o.o.
Od 7 lat zajmuje się online video. Co-founder Filmpoint oraz Whalla Labs, prowadzący vlog Poznań Startup, absolwent akceleratora startupów Huge Thing. Ewangelista video marketingu, prowadzi szkolenia i warsztaty z projektowania i prowadzenia komunikacji video w biznesie. Doświadczony reżyser, producent, operator.