Zdjęcie royalty free z Fotolia
Statystyki mówią, że 65 proc. ludzi jest tzw. wzrokowcami, a 25 proc. tzw. słuchowcami, co pozostawia 10 proc. dla ludzi, którzy najlepsze wyniki w nauce osiągają czytając tekst. Zbiegiem okoliczność 65 proc. to wartość, którą psycholodzy podają jako wzrost zapamiętania treści w stosunku do wykorzystania zdjęć lub samego tekstu.
Zobacz również
Jako przedsiębiorca niekoniecznie obierasz za cel edukację swoich klientów (choć częściowo powinieneś), ale te statystyki pokazują siłę stojącą za video. Koniecznie musimy tu podkreślić: profesor odczytujący swoją pracę naukową, nagrany i wrzucony na YouTube, choć spełnia warunki ‘treści w formie video’, nawet nie zbliży się do podanego wyżej wzrostu zrozumienia treści. Wynika to z tego, że nasza umiejętność zapamiętywania wzrokowego opiera się na kształtach, barwach, kontrastach i skojarzeniach sięgających do podświadomości lub tzw. mózgu gadziego (tak, jednym z naszych trzech mózgów jest mózg gadzi). Jeśli przed oczami mignie Ci na ulicy znajoma twarz, to w ułamku sekundy wiesz, że skądś ją znasz, a po chwili dociera do Ciebie, kim ta osoba (prawdopodobnie) jest.
Potrzebujesz ułamka sekundy, żeby Twój mózg sięgnął do bardzo odległych sytuacji czy wydarzeń i dostosował te doświadczenia (pamięć podświadomą) do sytuacji obecnej. Gdybyś przeczytał paragraf opisujący tę znajomą twarz, możliwe, że nie skojarzyłbyś żadnego faktu związanego z tą osobą.
Świadomość takich mechanizmów powoduje, że przygotowanie video dla biznesu jest jeszcze większym wyzwaniem niż się wydawało. Jednak jeśli uda Ci się, nawet z umiarkowanym sukcesem, zmierzyć z nim, to twarde liczby pokazują, że możesz osiągnąć wiele.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
93% of marketers used video for online marketing in 2013.
EMARKETER, 2013
Słuchaj podcastu NowyMarketing
51.9% of marketing professionals worldwide cite video as the type of content with the best ROI.
EMARKETER, 2013
Jednym z przykładów działań wizerunkowych jest nasza produkcja dla Collegium Da Vinci (dawniej Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa). Zadaniem Filmpoint było stworzenie filmu namawiającego do rekrutacji. Dział marketingu ówczesnego WSNHiD miał wyraźną wizję kreowania wizerunku, w przeciwieństwie do utartego zabiegu zachęcania maturzystów do złożenia aplikacji. Dzięki klarownie określonemu celowi udało nam się przygotować video rekrutacyjne, które w praktyce jest filmem wizerunkowym, pokazującym dzień z życia dwójki studentów na WSNHiD. Film ten nie tylko został pozytywnie odebrany na pokazach dla grup testowych, ale też w praktyce skutecznie rekrutuje nowych kandydatów.
Video marketing może dużo zdziałać także w branży Human Resources i Employer Branding. Poniższy przykład firmy Intel bawi się stereotypowym wizerunkiem inżyniera, czy programisty i pokazuje, że praca w ich firmie to niemal jak praca na Hollywodzkim planie filmowym. Tylko gwiazdy są inne.
Video rekrutacyjne może być także ciekawą formą aplikacji kandydatów. Wspomniany we wczesniejszych odcinkach naszego przewodnika Zappos.com stosuje online video także do Employer Brandingu, kultywując swoją “kulturę korporacyjną”, która jest dla nich niemal święta.
Filmy w tej branży często wydają się nieco kiczowate i amatorskie, ale maja one inny cel niż filmy reklamowe. Często wydaje nam się, że jako marka strzelimy sobie w kolano wypuszczając film, który nie jest wysokobudżetową produkcją z dopracowanym do granic możliwości scenariuszem. Zobacz na poniższe filmy Twittera i Rapid7. Pokazywanie firmy od środka ma nie tylko innego odbiorcę niż komunikat komercyjny, ma też inną treść i formę, ale przede wszystkim ma inny cel. I do tego musisz dostosować produkcje z tych dziedzin.
Filmy korporacyjne, które prezentowane są na spotkaniach z partnerami handlowymi, targach i w innych sytuacjach biznesowych, także są popularnym rozwiązaniem. Co prawda występują w raczej zamkniętym środowisku, więc wpadają bezpośrednio w kategorię online video i raczej nie ma potrzeby wspierać ich działaniami video marketingowymi, to i tak służą budowaniu wizerunku wobec niszowej publiki.
Dla działań wewnętrznych bardzo ważna jest także edukacja. Zarówno pod kątem rozwoju kwalifikacji pracowników, ale też ze względu na wdrożenie na stanowisko w przypadku nowych pracowników lub poziomych transferów. Nie będę się tutaj na ten temat rozpisywał, ale więcej o tym możesz przeczytać na blogu Filmpoint w artykule Barbary Małuszyńskiej tutaj oraz tutaj.
Na koniec najnowszy przykład z naszej stajni przygotowany dla Gliwickiego software house Xsolve. Wiele firm zgłasza się do nas z chęcią wykreowania obrazu firmy, której nie ma. Czyli mając szare boksy, w których siedzą milczący pracownicy, chcieliby pokazać kolory, dźwięk, muzykę i mopsy suwające korytarzami na deskorolkach.
Wspominałem już wcześniej, że w sieci najważniejsza jest autentyczność. Doskonale widać to własnie po filmie Xsolve, gdzie praktycznie nie korzystaliśmy z rekwizytów – to co widzicie w filmie faktycznie ‘jest’ firmą Xsolve. Powoduje to, że może odcinają się od pewnej grupy klientów – ale od tej, na której im nie zależy. Dzieki temu potencjalne leady będą lepiej dopasowane do ich sposobu pracy.
Wojciech Hołysz
CEO Filmpoint Sp. z o.o.
Od 7 lat zajmuje się online video. Co-founder Filmpoint oraz Whalla Labs, prowadzący vlog Poznań Startup, absolwent akceleratora startupów Huge Thing. Ewangelista video marketingu, prowadzi szkolenia i warsztaty z projektowania i prowadzenia komunikacji video w biznesie. Doświadczony reżyser, producent, operator.